Postřikovače italské výroby Gambetti byly českým zemědělcům dostatečně známé, mnozí však nevědí, že se firma Gambetti zhruba před třemi léty spojila s výrobcem sklízecí techniky Barigelli – a nová značka postřikovačů Bargam byla na světě. Jedním z produktů této značky je i samojízdný postřikovač Bargam MAC 4000 S.
Jeho pohonnou jednotkou je motor Iveco o výkonu 175 koní, výkon čerpadla při postřiku je 280 l/min a samonasávací čerpadlo má za ideálních podmínek výkon 500 l/min. Důležitým údajem je světlá výška stroje 120 cm. Ramena s pracovní šířkou 36 metrů lze složit na pracovní záběr 18 metrů, při němž postřikují pouze střední sekce. Odpružení je řešeno vepředu hydraulicky se standardním nastavením na stálý tlak. Vzadu je odpružení hydropneumatické s automatickou regulací výšky stroje podle jeho zatížení. Odpružení ramen na paralelogramovém závěsu zajišťují také vzduchové akumulátory. Díky tlumičům na vlastním uchycení ramen jsou ramena velice stabilní. Plnění nádrže o kapacitě 4000 litrů vodou je řešeno samonasáváním. Plnicí okruhy jsou oddělené, takže nehrozí únik chemických látek ani při plnění nádrže z přírodních vodních zdrojů. Přimíchávací nádobka je hydraulicky zdvíhatelná a nechybí ani nádrž na čistou vodu na mytí. Uvnitř nádrže jsou umístěny trysky na vymývání. Ramena mohou být na jednom držáku osazena třemi až šesti keramickými tryskami. V Běcharech používají čtyři trysky na jednom držáku, z nichž tři jsou standardní a jedna nízkoúletová. Filtrace je zabezpečena vstupním filtrem, velké filtry jsou před i za čerpadlem. Další vlastní filtr má navíc každá sekce ramen.
Řízení postřikovače může probíhat ve třech režimech – mohou být řízena pouze přední kola, případně lze využít protisměrného řízení všech čtyř kol nebo krabího chodu. Řízení je nastavitelné z kabiny postřikovače. Zadní náprava je při postřiku blokována, při vypnutí postřiku se centrálním spínačem ovládaným nohou zapne přednastavení řízení zadní nápravy a otáčení stroje na souvrati je tak snadnější. Pro pojezd je možné využít čtyř rychlostí, dvě pracovní jsou řazené pod volantem, další dvě jsou ovládány elektronicky. Ty jsou ovšem blokovány v případě, že je v nádrži voda nebo pokud je zapnuto řízení zadních kol, aby nedošlo k převrácení stroje.
Hned třemi způsoby je nastavitelný rozchod kol. Může se měnit buď mechanicky, nebo hydraulickou sadou ze země. Nejpohodlnější je hydraulické nastavení přímo z kabiny, které může obsluha využít i za jízdy. U postřikovače se světlou výškou 120 cm lze nastavit rozchod kol až na 150 cm, což je vhodné například pro pěstitele brambor. Všechna čtyři kola jsou vzájemně propojena a vybavena protiskluzovým systémem.
Do volitelné výbavy postřikovače patří například centrální mazání, průtokoměr na nasávání se stop ventilem nebo elektricky ovládaná vyhřívaná zrcátka.
Levnější i preciznější postřik
Samojízdný postřikovač Bargam MAC 4000 S pracuje od letošního května také na pozemcích akciové společnosti Perseus Běchary nedaleko Jičína. Společnost Perseus vznikla v roce 1993 a původně hospodařila na necelých 900 hektarech. Po zániku státního statku se výměra rozrostla až na nynějších 2600 hektarů a v roce 2001 se společnost transformovala na akciovou.
„Věnujeme se především pěstování obilovin, například ozimou pšenici vyséváme na výměře 1300 ha, dalších 100 ha zabírá jarní ječmen, okolo 300 ha řepka a zásadní je pro nás stále pěstování cukrové řepy přibližně na 180 hektarech. Ve výčtu plodin nesmím ale zapomenout ani na hořčici, kukuřici a slunečnici pěstovanou na 90 hektarech.
Dříve jsme desikaci plodin řešili leteckým postřikem, ale hlavně z ekonomických důvodů jsme od této technologie ustoupili a od letošní sezóny ji nahradil samojízdný postřikovač Bargam MAC 4000 S. Oproti leteckému postřiku je jeho práce nejen levnější, ale především daleko přesnější. Samozřejmě, tažený postřikovač s pracovním záběrem 18 metrů jsme používali i v uplynulých sezónách, ale již přestával stačit našim potřebám. Vždyť do porostů vjíždíme pětkrát a někdy i šestkrát za sezónu, takže i nový samojízdný stroj se záběrem 36 metrů se bude mít co ohánět. Počítáme s tím, že za rok by měl zvládnout tak deset až dvanáct tisíc hektarů. Potřeba velkého výkonu byla totiž zásadním argumentem pro pořízení tohoto stroje a zanedbatelná pro nás není ani jeho vysoká světlá výška, která umožňuje i pozdní ošetření již vzrostlých porostů,“ objasňuje důvody pořízení nového postřikovače ředitel společnosti Vladimír Košátko.
Od jara do zimy
Jeho slova potvrzuje i obsluha stroje. „S postřikovačem pracujeme teprve od letošního května, takže naše zkušenosti s ním ještě nejsou nikterak velké, ale za těch několik měsíců již máme společně za sebou zhruba 6000 ošetřených hektarů, takže těch více než 10 000 plánovaných na celou sezónu není vůbec přehnaných. Vždyť postřikovač je u nás v permanenci od časného jara až do zamrznutí pozemků. S Bargamem zvládneme ošetřit 200 ha za den, samozřejmě ale záleží na velikosti pozemků. I když ani přesun z jednoho pole na druhé není velkým problémem, jelikož složení ramen probíhá velice rychle a přepravní rychlost dosahuje 40 km/h. Výrazně se nezdržíme ani při plnění nádrže s obsahem 4000 litrů, které nám zabere maximálně 10 až 12 minut. Práce se samojízdným postřikovačem je samozřejmě daleko pohodlnější než s tím předešlým taženým traktorem. Podvozek je odpružený, v přetlakové kabině, která je sice o něco hlučnější než ta traktorová, nechybí klimatizace ani uhlíkové filtry. Výhodou je i možnost volby několika režimů řízení a natáčení kol, takže při otáčení na souvrati zůstává pouze jedna kolej. Spokojeni můžeme být i se spotřebou, kterou vykazujeme okolo jednoho litru nafty na ošetřený hektar. A důležitá je i práce se systémem GPS,“ shrnuje výhody práce s novým strojem jeho obsluha.
Roman Paleček