Lokálně diferencované hnojení fosforem vede k určitému zvýšení výnosu ve srovnání s plošnou aplikací konstantní dávkou, vypočtenou na základě ztráty živin odvozem sklizně. Je to dáno tím, že tato inteligentní technologie hnojení soustřeďuje dávky dusíku v místech, kde je tato živina aktuálně zapotřebí, a tím dochází k jejímu efektivnímu využívání.
Zrovna tak může při klasické technologii hnojení nastat problém na plochách, které vykazují nedostatečnou zásobenost fosforem. Při jednotném dávkování mohou takové pozemky obdržet nedostatečné množství této důležité živiny. Zrovna tak se mohou na některých pozemcích vyskytovat místa s vysokým obsahem fosforu; další dávky hnojiva ale již ke zvýšení výnosu nevedou. Naproti tomu technologie proměnlivého dávkování taková místa identifikuje a hnojivo není aplikováno. Čím heterogenější charakter jednotlivé plochy mají, tím většího efektu lze s variabilní aplikací hnojiva dosahovat. Platí to i v souvislosti se stále rostoucími cenami minerálních hnojiv či výkupních cen.
Tento moderní systém základního hnojení je zajímavý zvláště pro podniky s velkou výměrou orné půdy, zaměřené na produkci tržních plodin, bez chovu skotu nebo jen s malou intenzitou živočišné výroby. Také jej využijí zemědělci, jejichž pozemky se vyznačují špatnou zásobeností živin. V dlouhodobějším horizontu lokálně variabilní aplikace živin základního hnojení vyrovnává rozdílný obsah živin na pozemcích.