Kromě toho, že systémy telemetrie informují o tom, co se na kterém pozemku právě děje, umí poskytovat také cenné informace o nastavení strojů a o tom, v jakém režimu jsou provozovány. Moderní traktory nabízí celou řadu možností nastavení, například režimu jízdy, hydraulického systému, GPS navigace atd. Správně zvolené nastavení dokáže zvýšit efektivitu jejich práce a snížit náklady.
U traktorů, které nejsou vybaveny managementem společného řízení motoru a převodovky, může být důležité správné nastavení otáček motoru a odpovídající volba převodového stupně. Případně je pro ekonomiku provozu významná aktivace automatiky řazení rychlostních stupňů. Tento systém využívá informací o zatížení motoru, poloze pedálu plynu, pojezdové rychlosti a dalších veličin ze sběrnice CAN-Bus traktoru pro nejvhodnější volbu převodového poměru. A to nejen za jízdy v záběru, ale i při otáčení na souvratích. Rozdíly ve spotřebě paliva v případě jízdy s vypnutou automatikou řazení mohou být citelné.
Nezbytným předpokladem fungování systému telemetrie je přítomnost přijímače GPS signálu na stroji. Systém potřebuje znát polohu stroje. Z těchto informací vyhodnotí směr a rychlost jízdy a vypočítává ujetou dráhu stroje. Není ani tajemstvím, že u moderních traktorů může být systém telemetrie napojen na sběrnici CAN-Bus.
Přehled o jakýchkoli pohybech stroje může být užitečný i jako ochrana před ukradením traktoru. Lze jednoduše zjistit, kde se ve skutečnosti právě nachází. Anebo umí telemetrický systém informovat uživatele (třeba SMS zprávou) o tom, že si traktor někdo svévolně „vypůjčil“ k práci načerno. Viníka lze pohotově odhalit a předejít tak pozdějším zdlouhavým diskuzím.