Jedním z cílů precizního zemědělství je zefektivnění materiálových vstupů. Nástrojem k jeho dosažení jsou variabilní agrotechnické zásahy, které jsou prováděny podle mapových podkladů. Jedná se především o variabilní setí, variabilní zpracování půdy, variabilní aplikace hnojiva a variabilní aplikace ochranných postřiků.
K tomu jsou zapotřebí nové technologie, které jsou dnes již často součástí zemědělské techniky. Patří sem například přesné navádění souprav pomocí satelitní navigace, monitoring pohybu strojů, automatické ovládání závěsné techniky (Isobus), senzory diagnostiky porostů případě zařízení pro využití dalších dat.
Platí, že pro různé pěstební zásahy jsou vhodná různá vstupní data. Pro tvorbu aplikačních map pro variabilní hnojení jsou často využívané výnosové mapy. Výnosová mapa identifikuje výnosové hladiny daného pozemku a vzniká například přímo při sklizni, kdy sklizňová technika monitoruje aktuální tok zrna. Bohužel ne vždy je při sklizni k dispozici technika s touto schopností, anebo nastanou jiné problémy, zkrátka další možností je využít dat z dálkového průzkumu Země. Díky družicovému monitoringu především z družic LandSat a Sentinel 2 a výpočtu vegetačních indexů EVI vznikají mapy produkčních zón neboli relativních výnosů.
Mapy produkčních zón z družic se hodí jako podkladové mapy pro variabilní aplikaci zásobního hnojení a rovněž variabilní aplikaci dusíkatého hnojení, ovšem například při přihnojení během vegetace je dobré mapy ještě kombinovat s aktuální diagnostikou stavu porostů například z plodinových senzorů. Na podkladu výnosových produkčních map je možné přizpůsobit výsevek a využít tak mapy k variabilnímu setí i když v tomto případě je též dobré mapové podklady kombinovat například s mapováním půdních vlastností. Variabilně zpracovat půdu lze rovněž na podkladu produkčních map, ale i u této pracovní operace je více než žádoucí kombinovat mapy produkčních zón s mapováním struktury půdy. Pro variabilní aplikaci postřiku ochranných látek se spíše doporučuje využití aktuální diagnostiky stavu porostů včetně například monitoringu povětrnostních podmínek.*