O tom, co je základním přínosem precizního zemědělství, asi netřeba diskutovat, obecně známé je to, že je jím především zvýšení produktivity práce a snížení spotřeby, osiva, hnojiv a pesticidů. Asi též není třeba vysvětlovat, že čím větší je záběr stroje, tím obtížnější je jeho přesné využití a tím větší je přínos satelitní navigace. A v případě automatického vypínání sekcí postřikovače, nebo virtuálních sekcí rozmetadel nad již ošetřenou plochou, nebo u secího stroje nad osetou plochou, je význam zřejmý rovněž a také nepotřebujeme popisovat proč. Ale to, co bylo výše popsáno, je jen takový základ. Možností, které John Deere nabízí, je totiž mnohem více a většina z nich vychází z toho, že je známa přesná poloha stroje na pozemku.
Ještě než si různé možnosti precizního zemědělství v podání firmy John Deere ve stručnosti popíšeme, musíme zmínit, že korekční signál, nezbytný pro správnou funkci, je nabízen ve třech úrovních přesnosti. Přesnost +/- 15 cm (korekční signál SF1) je zdarma a postačuje pro navádění stroje při pracích, které nepotřebují vyšší přesnost. S korekčním signálem SF3 je dosahováno přesnosti +/- 3 cm a tato přesnost je již za poplatek. Nevyšší přesnost nabízí systém RTK a to okolo 2,5 cm. Při pořízení vlastní rádiové RTK stanice je následný korekční signál zdarma, při použití mobilní sítě mRTK je za mírný poplatek, je však vyšší jistota pokrytí signálem. Přijímač SF6000 však nabízí RTK-X zálohu po dobu 14 dní při výpadku signálu RTK a díky tomu je přesnost zachována.
Pestrá paleta systémů
A teď k tomu, co je se systémy precizního zemědělství John Deere možné. Mimo klasiky v podobě navádění traktoru či samojízdného sklizňového stroje do řádku je možné aktivní plnění odvozního prostředku sklízecí řezačkou (Active Fill Controll), synchronizace plnění odvozní soupravy při vysýpání sklízecí mlátičky za jízdy (Machine Sync), dále je to třeba kombinace satelitní navigace s dalšími senzory pro přesnější navádění strojů. Například je možná kombinace satelitní navigace a mechanicko-elektrických hmatačů při sklizni kukuřice (AutoTrac RowSense), nebo kamer při navádění postřikovače, či plečky ve vzrostlém porostu (AutoTrac Vision).
Přijímací anténa satelitního signálu, nebo kamera monitorující řádky kulturní plodiny, nemusí být jen na traktoru. V případech, kdy závěsný stroj z fyzikálních či jiných příčin sleduje jinou linii než traktor, je možné její umístění i na agregovaném stroji a následná pasivní, nebo aktivní korekce. Pasivní korekce se děje natáčením kol traktoru, obvykle proti svahu, aby stroj neujížděl, a aktivní korekce spočívá v použití takových přípojných stojů, které mají posuvný rám, nebo řízenou nápravu.
U traktorů od řady 6R je možné i zcela automatické otáčení na souvrati, kdy jsou vykonány všechny opakující se úkony, které by jinak musel činit traktorista, a k tomu je ještě provedena automatická otáčka. To může působit až jako zbytečná věc, ale jelikož pozemek, na němž automatické otáčení probíhá, musí mít definované hranice (najetím okrajů pozemku, nebo stažením z map LPIS), přináší automatická otáčka to samé co navádění do přímého směru. Tedy souvratě, které jsou stále stejně široké.
A někdy může připojený stroj ovládat i traktor. Typicky je to lis na válcové balíky, který může řídit jak rychlost jízdy traktoru (ve spojení s převodovkou AutoPowr nebo e23), tak jej zastavit při vázání a otevírání lisovací komory.*
Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.