25.05.2022 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Preciznost společným jmenovatelem

Tak jak je pro Lukrom stěžejní technika JCB, u níž působí v roli akreditovaného prodejce pro Moravu, tak je pro ni stěžejní i technika Horsch. Tento inovátor na poli agrotechniky do zemědělské praxe zavedl řadu nových postupů, jejichž společným jmenovatelem je vyšší preciznost ve zpracování půdy a zejména pak v ukládání osiva při setí.

Klasickým příkladem inovativních řešení jsou nové přesné secí stroje Maestro CX/CV umožňující setí podtlakovým i přetlakovým systémem. Podtlakový systém je obecně rozšířenější, je univerzální a umožňuje i práci ve vlhčích podmínkách. Přetlakový systém vyžaduje dobré podmínky pro setí a jeho výhodou je práce při vyšší pojezdové rychlosti a tím i vyšší výkonnost.

Zajímavostí strojů Maestro je systém Auto Force, který umožňuje automatickou regulaci nastavené hloubky setí a to u každé ze secích botek. Pomocí senzorů v zavěšení opěrných kol secích jednotek je měřeno jejich zatížení, a pokud se zvýší nad nastavenou mez, je snížen tlak v hydraulických válcích a botky se odlehčí. Takto je zabezpečena stejnoměrná hloubka setí a tím i rovnoměrné vzcházení porostů.

Další zajímavostí secího stroje Maestro je alternativa v podobě centrálního zásobníku na osivo. Klasické vozíky s oddělnými zásobníky mají nevýhodu v delším čase plnění a také pokud se pracuje na členitých pozemcích, kdy je precizně řízen výsev při dojíždění na souvrať. Pak se některé z vozíků vyprazdňují rychleji. Na stroji Maestro může být využit centrální zásobník osiva s objemem 800 l, který dokáže (díky kratším časům plnění) zvýšit výkonnost stroje až o 15 %.   

Z pohledu techniky Horsch se zmíníme ještě o dalších zajímavých strojích. Třeba o inovovaném secím stroji Pronto s větším kolovým pěchem i objemnějším zásobníkem a možností vypínat jednotlivé secí botky a tvořit tak zcela libovolně kolejové meziřádky i přesně vypínat setí před dojížděním na souvrať.

Nebo o postřikovačích s řadou technických vychytávek. Kromě dnes již obvyklého udržování výšky aplikačních ramen nad porostem (Boom Control) používají například gyroskop pro snímání bočních sil působících na ramena zavěšená v těžišti na jednom bodě. Podle informací z gyroskopu je řízeno vyrovnávání ramen.

Zajímavý je i systém CCS Pro, určený pro automatické čištění, kdy čistá voda postupně vytlačuje zbytky postřikové jíchy. Na postřikovačích může být použit i v současné době moderní systém pulsní regulace trysek, který pracuje s frekvencí 20 Hz a dovoluje širokou změnu aplikační dávky s minimálním vlivem na velkost kapkového spektra. Dříve k tomu Horsch používal několik trysek, které se postupně spínaly, aby efekt větší dávky při vyšší pojezdové rychlosti kompenzovaly. Nové řešení je elegantnější, a navíc dovoluje samostatné ovládání každé z trysek, a tedy i jejich nezávislé vypínání při dojíždění do klínů, nebo kompenzaci různé obvodové rychlosti trysek při postřiku v zatáčkách.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Inovovaný secí stroj Pronto s větším kolovým pěchem i objemnějším zásobníkem

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down