27.04.2007 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předností vysoká svahová dostupnost

Transformací zemědělského družstva vznikla v roce 1994 v Klášterci nad Orlicí akciová společnost Živa. Podniká hned v několika odvětvích a rozhodující podíl na zisku má prodej a servis speciálních mobilních strojů vhodných pro komunální sféru.

V odvětví zemědělské výroby se společnost Živa zemědělská obchodní, a. s. věnuje na 1100 hektarech produkci sadbových a konzumních brambor a zajištění krmivové základny pro stádo okolo 520 kusů dojnic. K zemědělství přibyla časem i dřevovýroba s montáží dřevěných roubených staveb, rodinných domů a pokládkou štípaného šindele. V neposlední řadě patří k důležitým aktivitám firmy také prodej a servis zahradní a komunální techniky.
„Začínali jsme prodejem malé mechanizace, ta se dnes prodává ve zřízeném centru zahradní a komunální techniky, kde výběr uspokojí zájemce ze skupiny hobby uživatelů i profesionálů. Vybrat si mohou z nabídky značek Honda, AGS, Wisconsin, Kubota nebo Avant.
V roce 1999 navázala společnost Živa spolupráci se značkou Kässbohrer, německým výrobcem pásových sněžných vozidel PistenBully a do dnešního dne jich po českých horách jezdí již téměř 500 kusů. Tato spolupráce byla navázána díky letitým zkušenostem s další značkou specializující se na horská vozidla, rakouským výrobcem jednoosých i dvouosých profesionálních strojů Reform. Pro firmu Reform-Werke z rakouského Welsu zajišťovala společnost Živa servis strojů, které se do České republiky dovážejí řadu let. Poté se začala věnovat i prodeji nových strojů v rámci regionu a od roku 2001 je na území ČR výhradním dovozcem včetně zřízení centrálního skladu náhradních dílů a provozu servisní sítě,“ říká úvodem manažer společnosti Živa Bc. David Ficner.
Specialista pro horské prostředí
Téměř stoletou tradicí se může pyšnit značka Reform. Vznikla v rakouském Welsu v roce 1910 a rodinný podnik se zaměřil na výrobu sekaček. V roce 1946 začala výroba prvního jednoosého stroje vhodného pro agregaci s žací lištou konstruovaného pro údržbu horských a podhorských oblastí, kde začal nahrazovat namáhavou ruční práci. Přímo legendou se stala i v tehdejším Československu jednoosá hojně používaná sekačka Reform RM 158. U jednoosých strojů se ale vývoj nezastavil, od poloviny šedesátých let minulého století se začaly objevovat původně pouze jednoúčelové dvouosé nosiče agregovatelné s protiběžnou žací lištou nebo obracečem.
„Tyto stroje byly do devadesátých let využívány především v zemědělství, poptávka z komunální sféry se začala zvyšovat až poté. Teď je využití strojů rovnocenné a tomu odpovídá i jejich vývoj. Moderní konstrukce umožňuje větší přenos zatížení, pohonné jednotky šly výkonově nahoru a hlavně se nosiče, ať již jednoosé nebo dvouosé, staly univerzálními s možností připojení celé škály adaptérů pro letní i zimní údržbu krajiny.
Technika pro údržbu horských a podhorských oblastí Reform se vyrábí ve čtyřech modelových řadách od profesionálních jednoosých strojů, přes univerzální nosiče nářadí Metrac, speciální horské traktory Mounty až po univerzální transportéry Muli. Univerzální transportéry jsou určeny jednoznačně pro práci v komunálních službách, ale vhodné jsou pro toto využití i všechny další jmenované výrobní řady.
Jednoosé stroje se vyrábějí s mechanickou nebo hydrostatickou převodovkou a výkonem motoru od 9 do 20 koní. Oblíbené jsou modely M9 a M14 s hydrostatickým pojezdem umožňujícím snadné ovládání hydromotorů a elektrohydraulické nastavení pojezdové rychlosti. Rukojeti mají antivibrační uložení, což umožňuje obsluze celodenní práci. Využití těchto strojů ale není pouze celodenní, nýbrž díky možnostem adaptérů celoroční. Jednoosé stroje mohou pracovat s mechanizací na údržbu trávníků a pomohou v agregaci s frézou nebo pluhem při úklidu sněhu nebo při úklidu v kombinaci s kartáčem nebo zametačem.
Bezesporu největší zájem je v České republice o dvouosé nosiče nářadí Metrac. Také zde se využívají dva druhy pojezdu navíc s možností řízení obou náprav. Pohonnými jednotkami těchto strojů jsou motory o výkonu od 40 do 68 koní, přičemž nejoblíbenějším nosičem s mechanickou převodovkou je model Metrac G5 (46 koní, řazení 8/8, na přání 12/12), mezi modely s hydrostatickým pojezdem vede Metrac H6 S s výkonem 61 koní.
Vysoká svahová dostupnost a řízení obou náprav včetně možnosti využití krabího chodu patří k největším přednostem speciálních horských traktorů Mounty vyráběných ve třech modelech s motory o výkonu 68, 80 a 95 koní. Jde o techniku, která nachází uplatnění v opravdu horských podmínkách, což potvrzují i zkušenosti našich prodejců, jelikož více strojů než v České republice se nám zatím podařilo umístit na Slovensku.
Univerzální transportéry Muli se dají označit za speciály pro komunální sféru. Vyrábějí se ve třech modelech (Muli 865 S, 875 S a 880 S) s výkony motoru 68, 80 a 91 koní. U prvního z modelů lze využít řazení 16 nebo 12 rychlostí vpřed a 8 vzad, u dalších dvou může obsluha řadit 24 rychlostí vpřed a 8 vzad navíc s možností řízení obou náprav.
Všechny uvedené typy mohou být dobrými pomocníky v technických službách měst a obcí, lyžařských areálech při letní a zimní údržbě tratí, cest a parkovišť, na povodích řek i dálničních střediscích při úpravě středových pásů nebo okolních náspů. Například sečení prudkých náspů zvládne tato technika s čelně agregovaným nářadím, což oproti mechanizaci pracující s výložníkovým ramenem zaručuje větší pracovní záběr a hodinový výkon,“ představuje výrobní program značky Reform člen představenstva společnosti Živa Ing. Jiří Pachel.
V čem vidí největší přednosti těchto strojů? „Bezesporu je to svahová dostupnost, což potvrzuje zájem o tuto techniku v prvé řadě v alpských zemích, domácím Rakousku, Itálii, Švýcarsku a Francii. Jde o stroje speciální konstrukce, které nelze srovnávat kupříkladu s klasickými traktory a jejich cena tomu samozřejmě odpovídá. Nicméně ve špičkové kvalitě zvládají práci tam, kde nasazení jiné techniky není prakticky možné. Jejich plusem je nízká hmotnost, širokostopá kola a výborná manévrovatelnost umocněná u dvouosých strojů možností řízení obou náprav. Velice dobře se pohybují i na podmáčeném terénu a při úpravě travnatých ploch je nepoškozují. Možnost připojení nářadí je řešena standardním předním (na přáním i zadním) tříbodovým závěsem, takže možností agregace je dostatek. Navíc agregace nářadí různých výrobců prochází testy, takže jsme schopni doporučit nejvhodnější kombinaci,“ vypočítává výhody strojů Reform Jiří Pachel.
Roční množství vyrobených strojů všech čtyř řad, mezi nimiž vede Metrac, není nijak závratné. Vyrábí se okolo tisíce kusů. Závod s vlastním vývojem disponuje jednou montážní linkou, na které se v potřebných intervalech střídá výroba jednotlivých modelů, mezi nimiž převládají ty s hydrostatickým pohonem. V České republice nastal zlom v roce 1998 s nástupem nové generace strojů Metrac, těch pracuje na našem území více než 100 kusů.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down