23.10.2002 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předvádění na Karlově

Směry v budoucnosti aplikace vápenných hnojiv naznačila koncem prázdnin akciová společnost Karlow – Karlshof. Kromě rozmetadla Hufgard se představil i mulčovač Willibald a tři stroje značky Fliegl.

Karlow – Karlshof, a. s., hospodaří na statku Karlov u Křivoklátu (jediný kruhový statek ve střední Evropě) již od roku 1999. Název společnosti je převzatý z původního názvu statku. Hlavní činností firmy je zemědělství a prodej techniky a lesnických strojů AHWI, Pfanzelt a Fendt. Speciální činností firmy je i ekologická obnova cest.
Společně s a. s. Karlow – Karlshof akci spolupořádali firmy Agri Fair, spol. s r. o. a firma Hasit Šumavské vápenice a omítkárny, a. s., jejichž produkty byly také součástí předvádění.
Jedním strojem
Jako první se představilo asi sedmdesáti přihlížejícím zemědělcům kombinované velkoobjemové rozmetadlo Hufgard HGS 6000, patřící do řady HSG 4000, 8000 a 10000, přičemž číslovka v názvu označuje užitečnou hmotnost.
Představený stroj disponuje násypkou o objemu 4300 l, pryžovým podlahovým dopravníkem s hydrostatickým pohonem a výměnným rozmetacím adaptérem. Vybavit je možné širokoprofilovými nízkotlakými pneumatikami nebo úzkými kultivačními pneumatikami o velkém průměru do vzrostlých kultur. K vidění byly celkem tři adaptéry, a to na průmyslová hnojiva, suché jemně mleté vápno a vlhčený mletý vápenec.
Nejdříve diváci viděli práci rozmetadla Hufgard s adaptérem na průmyslová hnojiva renomované značky Rauch. Adaptér se stejně jako ostatní jednoduše zasune do otvorů rámu a připojí hydropohon. Hnojivo z hlavního zásobníku padá do malého zásobníku přímo nad rozmetacími kotouči. Ty pak podle nastavené dávky exaktně rozmetají až do šíře 36 metrů. Zajímavostí adaptéru je i přípravek po levé straně adaptéru, který slouží k hraničnímu rozmetání. Ten je možné dle potřeby nastavit na potřebný záběr a pak dodržovat od hranice pozemku danou vzdálenost. Do záběru se uvádí hydraulicky přímo za jízdy stroje, tudíž jej obsluha uvede do činnosti vždy podle aktuální potřeby.
Druhým adaptérem, který předvedl svoji funkčnost bylo šnekové rozmetací ústrojí na jemně mleté vápno. Adaptér nahradil předchozí a další úprava rozmetadla spočívá při pneumatickém naskladňování pouze v zakrytí poklopem nebo plachtou. K pneumatickému naskladňování vápna rozmetadlo disponuje i plnícím potrubím s příslušnou koncovkou.
Vápno padá z pryžového dopravníku na šnek, který díky navinutí od prostřed ke krajům dopravuje právě tímto směrem. Na pozemek pak vypadává stavitelnými otvory ve dně kanálu šneku. Nutností je přesné synchronizování otvorů s množstvím vápna a otáčkami šneku, kvůli přesné práci soustavy. Toto zařízení je vhodnou alternativou k nahrazení automobilových cisteren, které jsou vybaveny pneumatickým rozmetáním vápna, což současná právní úprava neumožňuje.
Posledním adaptérem, který byl na stroj namontován bylo kotoučové rozmetací ústrojí na vlhčený mletý vápenec. Adaptér se sestával ze dvou rozmetacích kotoučů o větším průměru, díky nímž je možné rozmetat vápenec na šíři 18 m (podle použitého materiálu).
Tento systém se hojně využívá v západních zemích a je tedy předpoklad jeho rozšíření i k nám. Základním předpokladem je přístup k vlhčenému mletému vápenci. K tomu přihlížejícím návštěvníkům sdělil zástupce firmy Hasit, že jejich firma reaguje na poptávku po takto upravovaném hnojivu a rozjíždí linku na výrobu mletého vlhčeného dolomitického vápence. První veřejné předvádění ukázalo, že materiál je vhodný k použití a jeho prašnost je opravdu minimální. Další výhodou je možnost skladování volně přímo na pozemku a odpadá tak nutnost skladovat vápno v krytých suchých prostorách. Zemědělec si tak může bez obav nakoupit materiál i mimo hlavní sezónu. Drobný nedostatek spatřovali přihlížející v tom, že může dojít k případnému vyschnutí vápence.
Další velkoobjemová technika
V průběhu předvádění rozmetadla, resp. vždy mezi výměnou adaptéru, která však netrvala více jak deset minut, byl prostor pro předvedení další vystavené techniky.
Jednalo se konkrétně o kejdovač Fliegl VFW 8600 s hadicovým aplikátorem. Jeho zajímavostí byl mimo jiné šnekový rozdělovač kejdy. Ta je k němu přiváděna stejně jako u klasických rozdělovačů hadicí o velkém průměru. Dále si kejdu přebírá šnek na jehož dně, resp. na dně komory v níž je šnek umístěn jsou otvory pro ústí jednotlivých hadic. Šnek se dvě třetiny pracovního času pohybuje vpřed, třetinu času zpět. Díky tomu napomáhá dokonalému rozmělnění kejdy a jejímu bezproblémovému průtoku hadicí.
Částice větších rozměrů, které se nepodaří díky šneku nasměrovat do hadic dopraví šnek postupně na svůj konec. Zde se nachází uzavřená schránka, v níž se nečistoty hromadí. Schránku je pak možné jednoduše otevřít a nečistoty vysypat. Odpadá tak problém zanášení a ucpávání hadic, které jsou díky šneku také podstatně kratší proti klasické konstrukci.
Dalšími stroji značky Fliegl byly traktorové návěsy s posuvným vyhrnovacím štítem ASW 268. Konstrukce oje umožňuje její jednoduché přestavení k zapojení do horního nebo spodního závěsu traktoru s neomezenou funkcí kloubového hřídele. Jeden z nich disponoval rozmetacím ústrojím hnoje, druhý překládacím šnekem na zrniny. Tento vůz je také možno vybavit klasickým zadním čelem. Celou nástavbu je možné odstavit a nahradit ji např. cisternou.
Nesporná výhoda plyne z toho, že je možné vyměňovat pouze koncové pracovní adaptéry. O posun hmoty k nim nebo o vyprazdňování se stará právě výtlačný štít, který zvládá všechny běžné zemědělské materiály. Štít je možné využít i k částečnému slisování siláže během plnění a tím vlastně zvýšit kapacitu vozu. Výhodou výtlačného štítu je i fakt, že se při vyprazdňování neposunuje těžiště stroje výše a tudíž nehrozí převrácení vozu. Druhé plus je i v tom, že je možné hmotu buďto rovnoměrně rozvrstvit po např. silážním žlabu nebo ji naopak vyhrnout na jednu hromadu bez nutnosti popojíždět.
Na přání je vůz možné vybavit posunem podvozku pro dotížení traktoru v terénu. V tomto případě šlo o podvozek tandemový s řiditelnou druhou nápravou. Firma však dodává i tridemy.
Adaptér k rozmetání hnoje se skládá z dvou vertikálních rotorů, jenž postupně odfrézovávají hmotu. Na jejich spodní části jsou pak rozmetací kotouče, které rozhodí zbylé menší částice. Pohon adaptéru je odvozen od vývodového hřídele, který může být poháněn otáčkami 540 i 1000 min-1podle potřeby zemědělce.
Vykládací šnek je poháněn také vývodovým hřídelem. Po přeložení nejbližší části zrna v zadní části vozu se další zrno přisune pomocí vyhrnovacího štítu.
K obnově zanedbaných luk
Zástupcem firmy Willibald byl mulčovač GFM 550, kterých firma vyrábí mnoho typů. Stroj o záběru 5,5 m je konstruován jako nesený a hydraulicky skládaný. Z toho vyplývá, že se skládá ze dvou samostatných jednotek propojených pouze rozvodem. Stroj disponuje velice robusními kladivy namontovanými na rotoru, jenž se otočí 1200 min-1 a protiostřím, které je schopno rozmělnit i velice hustý porost s náletem, ale i kukuřičné strniště apod. Pro dokonalé kopírování terénu jsou obě jednotky vybaveny vlastním kopírovacím válcem. Aby nedocházelo k vynechávkám, jsou jednotky na hlavním rámu uchyceny s přesahem.
Stroj je možné agregovat do zadního i čelního tříbodového závěsu. V tomto případě mulčovač poháněl Fendt Favorit 924 Vario s otočným řízením. Plynulou převodovku v pohánějícím traktoru lze jenom doporučit, neboť umožňuje stoprocentní využití stroje.
Na závěr dne se diskuse od předvedených strojů stočila i k problematice přidružení českého zemědělství k EU. K tomu zástupci společnosti Karlow – Karlshof i všech spolupořádajících firem konstatovali, že doufají v narovnání podmínek českých zemědělců na stejnou úroveň se západem tak, aby české zemědělství nepociťovalo žádnou diskriminaci. Dalším problémem, s kterým se v současnosti karlovští potýkají je absolutní nepružnost a neochota k spolupráci od monopolních odběratelů zemědělské produkce. Východiskem z této situace je podle nich spolupráce zemědělců a vytvoření odbytových družstev, které by z pozice velikosti mohli na zmíněné organizace tlačit.
To bylo první a určitě ne poslední veřejné předvádění na Karlově.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down