Stroje značek Case IH, Steyr, Kverneland, Merlo a Mailleux se předvedly na pozemcích společnosti Lupofyt Chrášťany. Nejednalo se o předvádění náhodné ale již tradiční, neboť jej již po třetí uspořádal prodejce zemědělské techniky Agroobchod Nové Strašecí.
Úvod akce patřil jak jinak než organizátorům. Jednatel společnosti Agroobchod Nové Strašecí, s. r. o., Tomáš Sedláček přivítal účastníky akce a hned v úvodu zdůraznil, že návštěvníci, kterých přišlo na 450 mohli vidět stroje v takových agregacích, v nichž v praxi běžně jezdí a pracují. Proto byly k vidění jak nové stroje ale i technika dodaná Agroobchodem, která po polích jezdí již přes deset let. Úvodní slovo se neobešlo bez poděkování spolupořadatelům a to jmenovitě společnostem Agri CS, Kverneland Czech, Cime, Lupofyt a také Střednímu odbornému učilišti zemědělskému Nové Strašecí.
Stejně, jako se dostalo přivítání spoluorganizátorům, přivítal Tomáš Sedláček také partnery Agroobchodu z oblasti financování strojů. Pokud zákazníci chtějí stroj zakoupit pomocí úvěru, doporučuje Agroobchod GE Capital Bank, leasing pak sjednává prostřednictvím společnosti S Morava Leasing. Pro předváděcí den byly připraveny i speciální zvýhodněné podmínky leasingu.
Při té příležitosti jsme se zeptali zástupce S Moravy Ing. Zdeňka Kusáka, co se může stát v případě, že zákazník přestane splácet. Z jeho slov vyplynulo, že možností je více. Na úvod však uvedl, že zemědělce považují obecně za slušné klienty. Proto případů kdy dojde k výpovědi leasingové smlouvy a odebrání předmětu leasingu není mnoho – v případě Agroobchodu pouze jeden. Pokud je klient ochoten řešit své problémy a požádá o pomoc, je možné domluvit se na odkladu splátek, tak, aby byly obě strany spokojeny. Pokud však opravdu k ukončení leasingu dojde, obrací se společnost většinou na prodejce a ten pak může nabídnout stroj jinde. Druhá možnost spočívá v tom, že leasingová společnost nabízí zabavený předmět sama.
Co bylo k vidění?
Vesměs šlo o soupravy tvořené traktory Case IH či Steyr a stroji Kverneland. Protože se ale předváděly soupravy tak, jak fungují v praxi, mohli návštěvníci vidět i jiné značky traktorů. Traktory značky Case si mohli účastníci prohlédnout téměř ve všech modelových řadách. Před tribunou a poté na poli se předvedly nové ale i starší stroje, které demonstrovaly svou výdrž.
Strojů koncernu Kverneland Group byla také široká škála, šlo téměř o všechny koncernové značky. Jako první se diváci dozvěděli a poté mohli i zhodnotit práci několika pluhů a to nesených i návěsných. Jeden z nich byl dokonce osazen nápravou. Dále se předvedlo hned několik typů podmítačů. Zmíníme se o dvou z nich. Jedním byla novinka letošního roku a to talířový podmítač Kverneland DXR, který je výsledkem spolupráce společností Kverneland a SMS Rokycany. Jedná se o jednoduchý robusní stroj těšící se zájmu zákazníků. Práci talířových sekcí ve tvaru písmene X upravoval v tomto případě dvojitý hřebový válec. Druhým byl talířový podmítač Rau Onyx o záběru pět metrů. Ten byl na rozdíl od předchozího v „top“ výbavě, neboť disponoval hydraulickým natáčením sekcí, díky kterému může obsluha měnit záběr i způsob zpracování. Práci talířů opět upravoval dvojitý hřebový válec.
Následovaly secí stroje a to vesměs secí kombinace tvořené rotačními branami a pneumatickým secím strojem, ale i stroje určené do podmítky nebo mulče. Zajímavou soupravou, která na podmítce předváděla dobrou práci, byl traktor Case MX 170, který nesl v zadním tříbodovém závěsu klasickou secí kombinaci opatřenou botkami CX a v předním tříbodovém závěsu kombinaci smyku a za ním následujícího dvojitého hřebového válce.
Po secích strojích došlo na představení postřikovačů Rau. Ty mohli návštěvníci vidět jak v nesené tak i návěsné verzi.
Značka Vicon se uvedla hubicovým rozmetadlem, které při polní ukázce demonstrovalo své uplatnění v řadových kulturách, neboť právě do prostoru růstu aplikuje převážnou část hnojiva. Následovalo představení nesených kotoučových rozmetadel o různých velikostech.
Závěr patřil strojům na sklizeň píce. Asi nejzajímavějším strojem byl Vicon Balepack RF 135. Jedná se o kombinaci lisu s pevnou komorou a baličky, která je umístěna v prostoru za lisem, takže stroj může za jízdy dříve slisovaný balík zabalit a zároveň lisovat nový balík. Okamžité zabalení slisované senáže se pak pozitivně projevuje na její výsledné kvalitě.
Prakticky se divákům i s ukázkou bočního posuvu a svahového vyrovnávání předvedl manipulátor Merlo P 40.9 K narozdíl od čelního nakladače Mailleux, který si návštěvníci mohli prohlédnout jen stacioárně.
Novinka na českých polích
Zlatý hřeb přišel hned po krátkém představení starší sklízecí mlátičky Case IH 2188 Axial Flow a účastníci předvádění se k němu seběhli jak pověstné vosy. Byl jím nový stroj AFX 8010, který se vyznačuje celou spoustou změn. Pro přiblížení přinášíme krátkou charakteristiku: Mlátička je vybavena přeplňovaným dieselovým šestiválcovým motorem s mezichladičem stlačeného vzduchu o objemu 10 300 cm3. Jmenovitý výkon činí 280 kW / 375 k, maximální pak 310 kW / 440 k. Pojezd je hydrostatický s převodovkou osazenou čtyřmi převodovými stupni. Hydraulický systém je osazen PFC axiálním čerpadlem se systémem Load-sensing.
Mlácení zajišťuje nový rotor s délkou 2612 mm a průměrem 762 mm. Jeho otáčky jsou nastavitelné z místa řidiče a pohon zajišťuje převodovka CVT s hydraulickou reverzací.
Žací lišta automaticky příčně i podélně kopíruje terén. Její pohon je opět zajištěn prostřednictvím CVT převodovky s hydraulickou reverzací. Čištění probíhá na žaluziových sítech se svahovým vyrovnáváním. Otáčky ventilátoru je opět možné nastavit z kabiny.
Zásobník zrna pojme 10 050 litrů a je vyprázdněn rychlostí 106 litrů za minutu. O případné drcení slámy se stará vestavěný řezací rotor. Kabina je vybavena vzduchově odpruženou sedačkou, automatickou klimatizací (samočinná regulace teplot vně/uvnitř). Prosklená plocha kabiny činí 5,8 m2, kontrolní panel je umístěn na sloupku kabiny a nebrání ve výhledu. Směrově a výškově nastavitelný volant, sedadlo spolujezdce i elektricky stavitelná a vyhřívaná zpětná zrcátka jsou také standardem.
Volitelnou výbavu tvoří řepkový adaptér, sada pro měření výnosu a vlhkosti a systém tvorby výnosových map (AFS).
Za rok dvakrát
Jak nám sdělil sám jednatel společnosti, akci uspořádali právě proto, aby měli jak zákazníci, tak i nově příchozí možnost prohlédnout si značnou část sortimentu, popovídat si o svých zkušenostech se stroji a vidět i některé novinky. Akce bezesporu podporuje i image firmy. Z těchto důvodů se Agroobchod chystá v jarních měsících uspořádat na Karlovarsku, kde má svou pobočku, obdobnou akci zaměřenou na sklizeň píce.