Prodejní a výstavní dny pořádala letos firma Agrico, s. r. o., Týniště nad Orlicí, již posedmé. A bylo se na co dívat. Společnost totiž má široký sortiment zemědělské techniky, kde dominují traktory značek Zetor a Case IH a komplexně technika Kverneland. V nabídce jsou též značky Valtra, Merlo, Agrostroj Pelhřimov, ale i komunální technika. Aby byl předveden alespoň rámcový průřez nabídkou, bylo vystaveno sedmdesát strojů ryze zemědělských. Z komunální sféry jich návštěvníci mohli vidět další padesátku.
Většinou se vystavovaly nové stroje, které na zákazníka čekají, ale i ty prodané, které budou svým uživatelům dodány. Část z nich půjčili hlavní importéři.
Akce byla dvoudenní a účast návštěvníků byla hojná, vydařilo se i počasí. Organizátoři tedy mohli být spokojeni. Jeden z nich, jednatel firmy Agrico Ing. Josef Falta, poskytl týdeníku Zemědělec rozhovor.
Jak byste hodnotil první část letošního roku z pohledu prodeje techniky?
V letošním roce většina z prodejců zemědělské techniky předpokládá významný pokles prodejů. Oproti loňskému roku, který se zařadil mezi ty velmi úspěšné, bude ten letošní zásadně jiný. První čtvrtina roku se vyvíjela velmi dobře, zato druhé čtvrtletí má k optimismu zatím daleko. Především velké zemědělské podniky hledají úsporná opatření a investice do zemědělské techniky jsou minimální. V soukromém sektoru je situace o něco málo optimističtější.
Mezi traktory Zetor vidím novinku letošního roku – model Proxima Power. Jaký je zájem o tyto traktory?
Sériová výroba těchto traktorů začala v tomto roce a nový model dobře doplnil stávající nabídku modelových řad, od nichž nyní prezentujeme všechny zástupce. Předvedený Power je prvním traktorem této řady, který zde máme, a je o něj zájem. Máme několik potenciálních zákazníků, i když zatím ne definitivních. Máme už i vyškolené servisní techniky na tento traktor, takže nyní to bude záležet především na zájmu zemědělské veřejnosti, jak tento model přijme. Zatím to vypadá slibně.
Kromě řady Power vystavujeme ještě jednu novinku mezi Zetory, a to Proximu 95. Co do konstrukce a výbavy je shodná s ostatními modely z řady, rozdílem je vyšší výkon motoru. Zatímco dříve tato modelová řada končila na výkonu 80 koňských sil, nyní je to koní devadesát.
Dá se tedy předpokládat, že o tyto traktory bude zájem? Nyní, pokud se nemýlím, je nejpoptávanější v současnosti nejvýkonnější Proxima, model 8441.
To sice máte pravdu, ale v loňském roce se situace trochu změnila, a to tím, že se do povědomí dostala modelová řada Proxima Plus, kterou jsme začali mnohem více prodávat. Díky tomu se pak v řadě Proxima zvýšil zájem o model výkonově nižší, přesněji 7441 (nyní má nové označení 75). Vyšší výkony se pak realizovaly více přes řadu Proxima Plus, která má proti klasické Proximě řadu technických zlepšení. Například ovládání reverzace pákou vedle volantu, dvoustupňový násobič točivého momentu řazený elektrohydraulicky tlačítky na řadicí páce či mokrou elektrohydraulicky ovládanou spojku vývodového hřídele. Cenový rozdíl mezi verzí Proxima a Proxima Plus přitom není až tak zásadní, pozitiva tedy převažují.
Co zajímavého byste zmínil mezi traktory Case IH?
Zmínil bych například model Maxxum 140, k němuž nabízíme jako paket v ceně výbavu za 3000 eur podle volby zákazníka. Nový majitel si může alternativně zvolit přední závěs, satelitní navigaci, agrohák či jiné prvky výbavy, která není v základu. Je to tedy na něm. Obdobnou volbu nabízíme nyní i u Pumy 155 a akčních modelů máme ještě více. Zatím zde nemáme horkou novinku, kterou je Puma CVX , vybavená plynulou převodovkou. Myslím si, že to bude velmi zajímavý traktor. Protože klasická řada CVX (s obdobným konceptem pojezdu) zůstává stále v nabídce a jde o oblíbené traktory. Dále zde máme nejsilnější Pumu 210 a též Magnum 310, i když to dnes již není nejvýkonnější Magnum na trhu, protože v nabídce je ještě model 335. Ale tento model 310 má jiné specifikum a je z takzvané limitované zlaté série.
Stroje koncernu Kverenland Group jsou na našem trhu tradičně dobře prodávané. Platí to i u vás?
Ano. Prodej těchto strojů funguje dobře a máme jich zde vystaveno 36. Od půdozpracujících přes pícninářskou techniku až třeba po značky Vandaele (štěpkovače) či Lagarde (mulčovače). Náš prodejní region je zaměřen hodně směrem na pícninářskou oblast, a proto se nám dobře daří prodávat diskové žací stroje Taarup, shrnovače a obraceče Vicon a též lisy na válcovité balíky jak s pevnou, tak variabilní komorou. Dobře se daří též prodej mulčovačů Lagarde, které považuji za profi stroje, jež mají jen malou konkurenci, a kvalitním produktem jsou též plošné mulčovače McConnel. Novinkou v sortimentu jsou KMV Siloking.
O pluzích Kvernelad je asi je zbytečné se zmiňovat, protože na českých polích mají dobré renomé. Máme vystavený nápravový pluh Kverneland PW 100 Variomat, i když v našich podmínkách pluhy s takovým záběrem prodáváme zřídka. Naproti tomu klasiku ve čtyřradličném provedení, vhodném třeba pro zetory, prodáváme dost často.
Jsou tu též stroje od firmy Hatzenbichler, a to jak kombinátor, tak plecí brány s přísevem, které s úspěchem využívají pícnináři pro rekultivaci trvalých travních porostů. A nemohu zapomenout ani na aplikační techniku. Rozmetadla Vicon jsou ve dvou exemplářích, v jednodušším provedení i ve verzi s plně elektronickým ovládáním.
A je tu i jeden zástupce postřikovačů RAU Ikarus s nádrží na 3800 litrů a s postřikovacími rameny se záběrem 24 metrů. To je varianta, kterou nejčastěji prodáváme, alternativně též často prodáváme Ikarus s nádrží na 2800 litrů nebo s rameny 18 metrů podle podmínek zákazníka, jeho kolejových meziřádků.
A co ve stručnosti ostatní značky?
Ve stručnosti je to těžké. Zastupujeme dopravní techniku ZDT, Agrostroj Pelhřimov či polský Pronar, u Agrostroje též včetně pícninářské techniky či rozmetadel statkových hnojiv. Několik strojů od těchto značek zde máme. Prodáváme také manipulátory Merlo, jejichž prodej se nám celkem daří obdobně jako kloubových nakladačů Weidemann. Zajímavostí u Merla je možnost získání homologace T1, tedy shodné jako traktoru, což přináší zákazníkovi například výhodu v pojištění stroje. Máme tady i novinku loňského roku, model 55.9. Ten jsme dosud neprodali, ale je to zajímavá alternativa pro větší podniky, kde kladou důraz na výkonnost. Protože tento stroj má nosnost 5,5 tuny, může konkurovat velkým čelním nakladačů, je univerzálnější a má výšku zdvihu devět metrů.
V našem sortimentu jsou též traktory Valtra, z nichž upozorním na model 202 Versu, což je novinka tohoto roku s přepracovanou převodovkou s pěti stupni řazenými pod zatížením.
Na závěr tradiční otázka. Co plánujete do budoucna?
Rozšiřujeme naše aktivity a služby zákazníkům. Nyní stavíme novu halu, která bude sloužit jako sklad náhradních dílů a jejíž součástí bude pneuservis pro nákladní a zemědělská vozidla a dále též mycí linka pro obdobný druh techniky.