Je to již několik měsíců, co naše vydavatelství pořádalo Den Zemědělce v Kámeni. Tato dvoudenní akce byla orientována dvěma směry. Jeden den byl zaměřen na předvádění traktorů o němž jste se již mohli dočíst minulé MZ. Druhý den byl věnován sklizni pícnin a nutno konstatovat, že účast byla hojná a strojů určených pro sklizeň pícnin bylo předvedeno takřka padesát.
Také účast návštěvníků nebyl špatná, pouze počasí nám – pořadatelům přálo jen v dopoledních hodinách a po obědě se spustil intenzivní déšť, který předvádění ztížil. Pravda, shrnovače se ještě předvést daly a to i v mokré píci a promočenou trávu zchroupaly i senážní vozy. Takto mokrý matriál se ale nedal v žádném případě lisovat, takže na lisy zbyla již jen ukázka pasivní. V tomto článku vás ve stručnosti seznámíme s předvedeným sortimentem strojů a tak ti, kteří byli v Kámeni přítomni si mohou připomenout techniku, kterou stihli či nestihli vidět a ti, kteří na akci přítomni nebyli si mohou alespoň na fotografiích prohlédnout to co jsme pro návštěvníky Dne Zemědělce přichystali.
Žací stroje
Je pravdou, že firem vyrábějících žací stroje je mnoho, ale na našem trhu jich zase tak mnoho není. A tak když se v Kámeni předvedlo takřka třicet, mohli návštěvníci vidět velmi dobrý průřez sortimentem nabízeným v ČR.
Do skupiny žacích strojů byly zařazeny i mulčovače a jejich předvádění zahájil výrobek Agrostroje Pelhřimov. Jednalo se o nesený mulčovač MU 2800 se záběrem 2,72 metru, s oboustranně poháněným rotorem vybaveným noži ve tvaru písmene Y a přítlačným válcem, který umožňuje jak kopírování pozemku, tak přimačkávání nadrceného materiálu. Mulčovač byl agregován s traktorem Zetor 63 41. (1)
Další mulčovač byl opatřen názvem Agrimaster a poháněl jej traktor Same Silver 100.4. Tento stroj měl záběr 2,9 m a stejně jako jeho domácí kolega měl namontovány Y nože, které jsou pro mulčování trávy nejvýhodnější. Agrimaster měl navíc dvě opěrná kola, přičemž může být vybaven i opěrným válcem, jinými noži či usměrňovacími plechy pro rozhor slámy. (2)
Třetím mulčovačem byl výrobek firmy Kuhn s označením VKM 280 a pracovním záběrem 2,8 metru. Na rozdíl od předchozích strojů byl tento vybaven jinými pracovními orgány – kladívky (rovnými noži). Zajímavostí byl asymetricky uložený opěrný válec (možností jsou i opěrná kola). Mulčovač byl vybaven hydraulicky ovládaným bočním posunem, takže se s ním lze dostat i ke kmenům vzrostlých kultur. Jako energetický nosič mu posloužil New Holland TM 165. (3)
Po mulčovačích přišly na řadu žací stroje. První z nich byl Claas Disco 8550 C. Jednalo se o trojkombinaci tvořenou čelně neseným diskovým žacím strojem Disco 3050 FC se sedmi disky a kondicionérem s V prsty, v zadním tříbodovém závěsu pak byla nesena dvojice diskových žacích strojů Claas Disco 8550 C, opět každý se sedmi disky a kondicionérem s V prsty. Pohon disků je řešen klasicky, řadou ozubených kol, k nim jsou ale ještě přiřazeny malé pastorky, které jednotlivé disky pohánějí. Pod pastorkem je tzv. zlomová zóna, takže pokud disk najede na překážku, pastorek se přelomí, ale převodová skříň se nepoškodí. Kombinaci tří žacích strojů lze provozovat také v opačném směru jízdy k čemuž byl uzpůsoben i Fendt 930 Vario, vybavený otočným řízením. (4)
Tři žací jednotky má také samojízdný Krone Big M, který sklízí plochu ze záběru 9 metrů. Stroj je poháněn motorem s výkonem 305 koní a jeho tři diskové žací jednotky byly doplněny šnekovými dopravníky pro shazování řádků. Z devíti metrů je tak možné vytvořit jen jeden řádek o šířce 1,6 až 2,2 metru. Byla předvedena i jiná varianta úpravy pokosu a to rozhoz na široko. Toho se dosáhne snadno tak, že se vymontují krycí plechy šnekových dopravníků. (5)
Dalším předvedeným strojem byla dvojkombinace vpředu neseného žacího stroje Lely Splendimo 280 TC (záběr 2,8 metru, stroj se chová jako tažený) a obdobného stroje neseného v zadním TBZ. Oba stroje byly vybaveny sedmi žacími disky a kondicionéry s plastovými V prsty. Jako energetický nosič jim posloužil Steyr CVT 170. (6)
Jako tažený je konstruován diskový žací stroj Pöttinger 360 TED Nova Cat se zařízením pro úpravu pokosu Extra Dry. Stroj je osazen 7 žacími disky, prstovým lamačem a centrální ojí. Záběr stroje je 3,5 metru, výkonnost 3 až 3,5 ha/h a stroj byl tažen traktorem Deutz Fahr Agrostar 6.81. (7)
Exact 245 D má záběr 241 cm a byl předveden v agregaci se Zetorem 116 41. Diskový žací stroj je vybaven centrální ojí, prstovým lamačem s možností seřízení intenzity narušení podle povahy sečeného prostu. (8)
Na výše popsaný žací stroj z Agrostroje navázal jiný Exact a sice s označením 325 D a záběrem 3,2 m. Také v tomto případě se jednalo o diskový stroj, tentokrát bez kondicionéru. Tažným prostředkem byl Fendt Farmer 312. (9)
Sortiment techniky z Agrostroje Pelhřimov pokračoval strojem ZTR 216 H což byl na rozdíl od všech předešlých „diskovek“, stroj bubnový se záběrem 2,15 m, lamačem s kovovými V prsty a také hydraulickým přestavováním do pracovní polohy. Bubnový žací stroj byl zavěšen na traktoru Zetor 114 41. (10)
Hydropneumatickým odpružením žací lišty byl vybaven diskový žací stroj Kuhn GMD 702 Lift Control. Jedná se o nesené provedení se záběrem 2,8 metru a sedmi disky. Stroj nebyl vybaven kondicionérem a táhnul jej New Hollnand TS 115. (11)
Dalším předvedeným strojem od firmy Kuhn byl model FC 353 GC což je opět diskové provedení avšak tentokráte je stroj konstruovaný jako tažený, s centrální ojí a záběrem 3,5 m. Tento model je novinkou na našem trhu a jako tažný prostředek mu posloužil New Holland TG 210. (12)
Trojkombinace diskových žacích strojů Kuhn FC 883 se záběrem 8,8 m je tím největším co Kuhn nabízí. Přední žací sekce je zavěšena na trojúhelníku a zadní žací jednotky se při přepravě zvedají proti sobě do vertikální polohy. Stroj byl vybaven hydropneumatickým odpružením a kondicionérem s plastovými V prsty. Trojkombinace byla zavěšena na New Hollandu TM 190. (13)
Další předvedená trojkombinace byla od firmy Pöttinger a šlo o model Nova Cat 8600 ED s celkovým záběrem 8,6 metru. Také žací jednotky tohoto stroje byly odlehčeny pružinami a rázy vznikající při práci pohlcovány akumulátory se stlačeným N. Žací jednotky byly osazeny vždy sedmi disky a kondicionérem s ocelovými V prsty. Podle údajů výrobce lze s touto kombinací dosahovat výkonů až 10 ha /h. Tažným prostředkem byl John Deere 7810. (14)
Plné čtyři metry záběru měl diskový žací stroj Niemeyer SH 850, tažený traktorem Case IH CVX 170. Stroj je řešen jako tažený, vpravo vedle traktoru, s jedním opěrným kolem. (15)
Jako motýl je označována trojkombinace žacích strojů Kverneland Vicon s celkovým záběrem 9 metrů. Na rozdíl o předchozích kombinací je však tato v provedení bubnovém, přičemž každá žací jednotka má čtyři bubny. Krajní bubny mají tři nože, prostřední jen dva. Stroj byl vybaven kondicionérem s V prsty a zavěšen na traktoru Massey Ferguson 8250 Xtra. (16)
na stejném modelu traktoru byla zavěšena jiná trojkombinace od Kvernelandu. Šlo o model Ta 5090 s celkovým záběrem rovněž 9 metrů (teoreticky 9,6 m). Každá ze tří žacích jednotek je vybavena osmi kulatými disky a stroj byl navíc vybaven shazovacími dopravníky. Díky tomu může dělat jednak tři jednoduché řádky, nebo dva dvojřádky, či jeden složený řádek a možné je i rozprostření na široko. (17)
Mc Cormick MTX 175 a tažený diskový žací stroj Kuhn FC 302 G. To byla následující předváděná kombinace. Žací stroj měl záběr 3 metry, šest disků a kladívkový kondicionér. (18)
Značku Elho jsme zvyklí spojovat s baličkami. Nicméně od této značky byl předveden i nesený diskový žací stroj se sedmi disky a kladívkovým kondicionérem. Stroj Elho NH 280 H se záběrem 2,8 metru měl v ČR premiéru nesl jej traktor New Holland TS 115. (19)
Značka Elho se prezentovala ještě jedním žacím strojem , tentokrát v taženém provedení. Šlo o model NHM 320 C, s dlouhou středovou ojí , záběrem 3,2 m, osmi disky, kladívkovým kondicionérem a usměrňovacími plechy. Jako energetický nosič mu posloužil Fendt 716 Vario. (20)
Od polského výrobce Samash byl rotační žací stroj se záběrem 1,85 m, bez kondicionéru. Tento jednoduchý stroj byl agregován s traktorem Deutz Fahr 105 MK3. (21)
Pöttinger Nova Cat 265 H je novinkou v programu firmy. Co je na žacím stroji nové jsou mačkací válce, které dříve Pöttinger na nesených strojích nenabízel. Žací stroj měl záběr 2,65 metru, šest disků s rychloupínacími noži a byl zavěšen na traktoru Same Silver 110. (22)
Jednou ze dvou kombinací strojů, kdy byl traktor i žací stroj stejné značky tvořil John Deere 7810, jenž byl agregován s žacím strojem 946. Šlo o tažený stroj s dlouhou středovou ojí, záběrem 4 metry a kondicionérem s ocelovými V prsty. (23)
Druhým žacím strojem John Deere byl model 328, což je nesený diskový stroj se záběrem 2,8 metru a hydropneumatickým odpružením. Žací stroj byl zavěšen na traktoru John Deere 6920 S. (24)
Další soupravou v zeleném byl traktor JohnDeere 6920 S s čelním žacím strojem JD 131 a vzadu s taženým JD 1365. V obou případech se jednalo o diskové žací stroje se sedmi disky, záběrem 3 metry a kondicionérem s ocelovými V prsty. (25)
Nový Fastrac 3220 byl agregován s čelně a vzadu nesenými žacími stroji Fella. Celkový záběr soupravy činil 8,3 metru. Diskové žací stroje se šesti disky byly doplněny gumovými mačkači. (26)
V plejádě žacích strojů dále pokračoval nesený diskový stroj Mörtl 252 S se záběrem 2,5 metru, šesti disky a kladívkovým kondicionérem. Tažným prostředkem byl ZTS 162 45. (27)
Přehlídku žacích strojů uzavřel ZTR 185, dvojbubnový žací stroj, který je zemědělské veřejnosti dobře znám, takže jej není třeba blíže představovat. Zmíním proto jen to, že byl vybaven hydraulickým přestavováním do pracovní polohy. (28)
Sortiment předvedených žacích strojů byl opravdu velmi široký a osmadavacet modelů od třinácti konkurenčních značek, všechny stroje pracujících vedle sebe – to je přehlídka jakou hned tak neuvidíte.
Luboš Stehno