Praktickou ukázku speciálních mulčovačů určených do sadů a vinic uspořádala začátkem května v Liběchově nedaleko Mělníka společnost AgroKonzulta Žamberk. Značka Müthing není na českém trhu příliš známá a málokdo také ví, že některé z jejich produktů se nevyrábějí v Německu, ale v České republice, ve Strakonicích.
„Firma AgroKonzulta Žamberk se osamostatnila v roce 1991 a zpočátku se věnovala poradenské činnosti jak v živočišné, tak i rostlinné výrobě. Postupem doby přibyl prodej hnojiv a přípravků pro ochranu rostlin a testování postřikovačů. Jako první v republice jsme se začali zabývat konzervací vlhkého zrna, kde zastupujeme firmu Korte vyrábějící mačkače Murska. Během následujících let se nabídka zemědělské mechanizace rozšířila a najdeme v ní traktory, sklízecí mlátičky, stejně jako další bohatou škálu zemědělských strojů pro rostlinnou i živočišnou výrobu. Jen mulčovače, v našem dá se říci kompletním sortimentu techniky, chyběly. To se ovšem od letošního roku změnilo. Navázali jsme spolupráci s německým výrobcem mulčovačů Müthing a od ledna máme pro Českou republiku výhradní obchodní zastoupení,“ v krátkosti shrnuje historii a vývoj společnosti AgroKonzulta Žamberk Petr Vaňous zabývající se právě prodejem strojů.
Německá značka Müthing není mezi evropskými výrobci mulčovačů žádným nováčkem a v minulosti spolupracovala s italskými výrobci i na jejich vývoji. Proto je její nabídka momentálně ucelená a zahrnuje mulčovače od těch méně výkonných vhodných do zahrad v agregaci s malotraktory, až po ty nejvýkonnější s pracovním záběrem sedm metrů a uplatňující se například při mulčování kukuřičných strnišť. Jedno mají ale všechny vyráběné typy společné. Jsou známé svoji robustností a spolehlivostí, tak jak jsme zvyklí u techniky vyráběné u našich západních sousedů. Potěšující je, že ani na strojích této značky vyráběných v tuzemsku není žádný negativní posun v jejich kvalitě vůbec znát.
Do sadů a vinic
Těmto nejdůležitějším vlastnostem se nezpronevěřuje ani představený speciál do sadů a vinic s označením MU-H. Je vyráběn v sedmi pracovních záběrech od 120 do 220 cm (v ukázce se představil mulčovač o záběru 150 cm) a jako tažný prostředek je vhodný traktor o výkonu minimálně 75 koní. Dle požadavků uživatele může být stroj vybaven závěsem jak pro přední, tak zadní agregaci. Nejdůležitějším pracovním orgánem jsou těžké a robustní kladivové „M“ cepy se samoostřícími hranami. V nabídce jsou případně další typy cepů, „M-Y“ s potřebou nižšího příkonu se hodí pro úpravu pozemků po kukuřici, kratší nože pracující se speciálním rotorem najdou uplatnění zvláště v kamenitých půdách. Rotor mulčovače je vybaven ochranou proti vniknutí nežádoucích předmětů k ložiskům.
Jak se choval mulčovač MU-H při svojí premiéře v české vinici? V první fázi měl trochu potíže. Nebylo to ale vinou stroje, obsluha s ním pracovala poprvé a teprve během praktické ukázky hledal řidič nejvhodnější pracovní výšku i optimální rychlost pojezdu. Na jednom se mezi přihlížejícími vinaři shodli všichni – termín pro mulčování nebyl ideální. S tenkými v prvním květnovém týdnu velice houževnatými větvemi měl stroj určité problémy, po seřízení si s nimi ale přeci jenom poradil. Svoje přednosti ukázal na travnatém tvrdším podloží, kde bez potíží zpracoval i silnější kulatinu.
Roman Paleček