21.06.2005 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Premiéra žacího stroje ve Věži

Poslední květnový den se na pozemcích ZAS Věž, a. s., na Havlíčkobrodsku uskutečnil 3. Den firmy Agrall. Pro návštěvníky byl připraven nejen široký sortiment techniky Claas a Väderstad, ale i soutěž sekáčů o zajímavé ceny. Vrcholem dne pak byla česká premiéra samojízdného diskového žacího stroje Claas Cougar 1400 s prstovým kondicionérem.

Tato novinka budila velkou pozornost nejen při vlastním představení, ale řada účastníků vydržela i v chladném počasí až do odpoledních hodin, kdy proběhla její vlastní praktická ukázka.

Pět samostatně ovládaných sekcí
Samojízdný žací stroj nejprve předjel do vyhrazeného prostoru, kde se díky všem řízeným kolům otočil na velmi úzkém prostoru, poté přetočil kabinu o 180 stupňů a sestavil pět sekcí do pracovní polohy. Cougar je vybaven dvanáctilitrovým motorem Daimler Chrysler o výkonu 476 koní, hydromechanickou převodovkou a palivovou nádrží pro 960 litrů nafty, která s rezervou vystačí i na jednu prodlouženou směnu. S pracovním záběr 14 m dosahuje plošného výkonu 15 až 20 ha za hodinu, rychlost sečení se pohybuje od 0 do 20 km/h. Každou z pěti sekcí lze jednotlivě zvedat i spouštět, výšku řezu je možné nastavit od 30 do 100 mm. Maximální přepravní rychlost je 40 km/h.
Cougar má palubní informační systém CEBIS, který umožňuje dokonale stroj nastavit, během jízdy přizpůsobit jednotlivé hodnoty aktuálním podmínkám a kontrolovat jeho funkce. Lze například nastavit agresivitu převodovky - rychlost její reakce na pokyny řidiče nebo stejný či různý přítlak jednotlivých sekcí na půdu. Hydraulicky jištěné sekce proti najetí na překážku tak aktivně kopírují pozemek a dokonale vysečou i při velkém záběru členitý terén. Jejich umístění před řidičem zajišťuje obsluze dokonalý přehled po celé šířce záběru. Stroj je vybaven souvraťovým managementem, při otáčení si lze předvolit různé postupy, například zvedání jednotlivých sekcí, rychlost jejich spouštění a podobně, a stisknutím tlačítka pak tyto operace automaticky opakovat. Cougar je vybaven i automatickým čistěním chladičů.

Velký výběr z mnoha modelů
Novým sektorem společnosti Agrall Bantice jsou traktory Claas. Na pozemcích ZAS Věž byla předvedena celá výrobní řada traktorů, od modelů Celtis, přes třídy Ares až po Atles, chyběl jen nejsilnější zástupce Xerion s maximálním výkonem 334 koní a nejslabší Nectis s minimálním výkonem 50 koní. Předností traktorů Claas je podle Ing. Jiřího Ledna především vysoký komfort a pohodlí v odpružené kabině, nízká hlučnost, dokonalá ergonomie, kdy všechny ovládací prvky jsou na pravé straně, velmi výkonná hydraulika, velký rozvor, rovnoměrné zatížení náprav, nenáročná údržba a jednoduchá obsluha. Motory vynikají nízkou spotřebou paliva, spolehlivostí a vysokou úrovní výkonových parametrů.
Třída Celtis začíná u výkonu 53 kW (72 koní) a končí na 74 kW(100 koních) podle normy EC 24. V České republice nabízí Agrall dvě výbavy, jednak RC k využití v živočišné výrobě a jednak RX pro polní výrobu a dopravu. Na tuto řadu navazuje komfortnější třída Ares 500 se čtyřválcovými motory o výkonu 66 kW (90 koní) až 81 kW (110 koní). Od června bude k dispozici i model Ares 577 s výkonem 89 kW (121 koní) se čtyřválcovým motorem. Následuje šestiválcová třída Ares 600 s výkonem motoru 81 kW (110 koní) až 107 kW (140 koní). Traktory nejsilnější třídy Ares 800 jsou vybaveny motory o výkonu 115 kW (156 koní) až 143 kW (194 koní). Tři modely kolových traktorů Atles s výkonem motoru 166 kW (226 koní) až 207 kW (280 koní) jsou určené pro těžké polní práce.

Od Dominatoru po Lexion
Nejmenšími sklízecími mlátičkami z produkce společnosti Claas jsou Dominator 130 a 150 s motorem Caterpillar o výkonu 132 až 152 koní a záběrem 3 až 5,1 m. Větší stroje řady Medion s klasickým mláticím ústrojím mají záběr 4,5 až 6 m. Následuje řada Mega s mláticím systémem APS, tyto sklízecí mlátičky jsou osazeny motory Daimler Chraisler, záběr lišty se pohybuje od 4,5 do 6,6 m. Zemědělec může volit ze široké výbavy, včetně systému 3D (vyrovnávání svahu), řezacího ústrojí a metače plev. Ke sklizni obilovin na svazích je určen model Montana s naklápěním celé mlátičky v příčném i podélném směru.
Královskou třídou jsou dvě řady sklízecích mlátiček Lexion. Vytřásadlové modely Lexion 510 až 560 s mláticím systémem APS a záběrem 5,1 až 7,5 m mají v základní výbavě systém 3D, řezací ústrojí, metač plev, turbinový ventilátor, otevřená vytřásadla, na přání pak například Quantimetr. Tyto stroje lze vybavit lištou Vario, kdy je možné během jízdy zkrátit hloubku stolu o deset nebo prodloužit o 20 cm, což je výhodné při proměnných podmínkách sklizně. Druhou řadu představují rotorové sklízecí mlátičky Lexion 570 a 580. Silnější model je vybaven motorem Daimler Chraisler o výkonu 462 koní, záběr lišty je 6,6 až 9 m. Claas je první firma, která dodává na sklízecí mlátičky s velkým záběrem laser pilot, na přání i mapování výnosů. Součástí výbavy je také palubní informační systém CEBIS .

Žací stroje, obraceče a shrnovače
Vzhledem k termínu akce byly společně s traktory předvedeny stroje na sklizeň pícnin. Připravený porost posekaly tři diskové žací stroje - zástupci jednotlivých kategorií. Nejmenší Disco 210 určený pro malé výměry, dále čelní a zadní Disco kombinace dvou třímetrových žacích lišt s celkovým záběrem šest metrů a nakonec žací stroj Disco 8550 s celkovým záběrem 8,5 m, který tvoří tři sekce po třech metrech. Class vyrábí žací stroje Disco v záběru od 2,6 do 8,5 m v neseném, taženém a čelním provedení, požadovaný příkon traktoru se pohybuje od 45 do 220 koní. Lišty jsou velice stabilní, hlavní přenos síly zajišťují velká, pomalu se otáčející kola v jedné řadě, což má vliv na malé opotřebení a tichou práci. Lze je vybavit prstovými či válcovými kondicionéry a odkládacím pásem. Proti poškození jsou chráněny systémem Safetylink pomocí definovaného střižného místa.
Předem posečenou a zavadlou píci obrátily obraceče Volto 64 a Volto 52. Tyto robustní stroje se vyznačují dlouhou životností, vysokými pracovními rychlostmi a vynikajícím kopírováním terénu. Dodávají se v záběru od 4,5 do 10 m se čtyřmi nebo osmi samostatně uloženými rotory, každý se šesti nebo sedmi rameny. Pohon modelu Volto 64 je řešen křížovými klouby, pohon modelu Volto 52 pak zubovým systémem Permalink. Prsty lze nastavit do tří poloh podle množství porostu, sklon dopředu je 14 až 16 stupňů.
Obraceče Volto vystřídaly shrnovače Liner. Předvedeny byly základní stroje celého výrobního programu - jednorotorový Liner 470, dvourotorový Liner 650 se shrnováním do strany (nejoblíbenější z celého výrobního programu), dvourotorový Liner 780 se shrnováním do středu a největší stroj - čtyřrotorový shrnovač Liner 3000 se shrnováním do středu. Shrnovače Liner se vyrábějí se záběrem od 3,5 do 12,5 m v neseném, poloneseném i taženém provedení, na jednom rotoru se nachází 11 až 13 ramen. K dokonalému kopírování pozemků slouží patentovaná tandemová náprava Claas-Kontur uložená v kyvných V ramenech, stroje se po pozemku pohybuj klidně a vyrovnaně.

Lisy a samosběrací vůz
Předvedeny byly dva lisy na válcové balíky, a to Rollant 255 a Variant 260. Lisy Rollant s pevnou lisovací komorou osazenou 16 pevnými válci se vyrábějí ve třech provedeních pod označením 240, 250 a 255. Dva posledně jmenované modely mají systém MPS, kdy se tři horní válce vyklopí pomocí silných pružin dovnitř komory, tím zmenší její průměr a utužují již samotné jádro balíku. Dosahuje se tak větší hmotnosti balíků o průměr 1,25 m a šířce 1,2 m, tím i jejich menšího počtu z hektaru a v konečném důsledku se šetří náklady. Lisy Rollant mohou být vybaveny řezacím ústrojím RotoCut se 14 noži a s teoretickou délkou řezanky 70 mm. Robustní lis Variant 260 s proměnnou lisovací komorou vytváří balíky o průměru 0,9 až 1,55 m, větší model Variant 280 pak balíky o průměru 0,90 až 1,80 m, šířka u obou je 1,20 m. Lis je vybaven sběračem širokým 2,1 m a pěti stabilními nekonečnými pásy, které umožňují plynule stavitelnou tvrdost jádra balíku. I tyto stroje mohou být vybaveny řezacím ústrojím RotoCut. Claas dodává také lisy na hranaté balíky Quadrant 2100 a 2200.
Jinou možnost sklizně píce z řádků představuje samosběrací vůz s řezáním Quantum 5500 P. Provedení P je bez rozdružovacích válců, provedení S je se dvěma rozdružovacími válci, lze však dodat i třetí válec. Tři modely Quantum s nosností od 11 do 22 tun jsou vybaveny sběračem širokým 1,8 m s pěti řadami velice stabilních prstů uložených v U profilu a řezacím rotorem se snadno vyměněnými dvojprsty uspořádanými do spirály zaručující čistý řez. Nože jsou jednotlivě jištěny, teoretická délka řezanky je 45 mm. Rám je šroubován ze stabilních profilů, takže v případě poškození vozu se jednotlivé segmenty jednoduše vymění. K vyprazdňování slouží dva velice stabilní hřeblové samonapínací dopravníky s rychlým chodem. Stroj se ovládá z kabiny traktorů pomocí ovládací skříňky, na které jsou znázorněny všechny funkce.

Tři sklízecí řezačky
Firma Claas je specialistou především na sklízecí řezačky, na českém trhu zaujímají podle Ing. Ledna 70% podíl. Na 3. dnu Agrallu byly představeny tři řezačky. Jednou z nich byl Jaguar 830 osazený sběracím zařízením PU 300 HD se záběrem 3,0 m, další Jaguar 850 s adaptérem Direct disc 520, což je přímá disková žací lišta se záběrem 5,2 m a konečně 20 000. řezačka s šestiřádkový adaptérem pro sklizeň kukuřičných palic Conspeed. Šlo o jednu z dvaceti řezaček jubilejní série.
Samojízdné řezačky Claas mají motory Daimler Chraisler s výkonem od 321 do 605 koní. Nejprodávanějším modelem v České republice je typ 850 s výkonem motoru 390 koní, který je vhodný i pro podniky služeb. Řezačky se vyrábějí ve dvou provedeních, a to Profistar s přepravní rychlostí 20 km/h, nebo Speedstar s přepravní rychlostí 40 km/h. Uložením motoru napříč nad zadní nápravou se dosáhlo optimálního rozložení hmotnosti stroje, především však odpadá jakákoli úhlová převodovka, u níž dochází ke zbytečným ztrátám. Řezací buben je hnán jedním dlouhým řemenem. Srdcem řezačky je patentovaný nožový V buben s dvanácti nebo deseti řadami nožů, který příznivě ovlivňuje kvalitu řezanky a spotřebu pohonných hmot. Před ním se nachází čtyři vkládací válce s detektorem kovů. Řezačky Claas jsou vybaveny palubním informačním systémem CIS, který nabízí mnoho možností nastavení a kontroly. Stroj lze vybavit i pohonem 4 x 4 pro velmi extrémní podmínky a laser pilotem.
Před tribunou byla představena i technika Väderstadt, o které přineseme informace v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down