21.06.2005 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesné setí v Trhovém Štěpánově

Když se řekne John Deere, každému se vesměs vybaví traktor. Tato značka však produkuje ještě mnoho dalších zemědělských strojů. Společnost Strom Praha, a. s., dovozce techniky John Deere, tentokrát uspořádala předvádění přesného secího stroje John Deere MaxEmerge.

Pole přímo na okraji Trhového Štěpánova přivítalo koncem dubna několik desítek zemědělců, kteří se přišli podívat na představení a praktické předvedení přesného secího stroje John Deere MaxEmerge. Mimoto byl k vidění také traktor osazený satelitní navigací pro pojezd systémem Parallel tracking a Auto Trac a mulčovač s vertikální osou rotace z produkce společnosti Strom Export, s. r. o.

Pro setí kukuřice
Přesný secí stroj John Deere MaxEmerge 1750 o záběru osm řádek přítomným představil Ing. Roman Novotný. Ten hned v úvodu zdůraznil, že se tyto stroje vyrábějí v USA a lze je osadit jednotlivými prvky přesně podle podmínek a požadavků jednotlivých zákazníků. Stroj lze provozovat při setí do nezorané půdy, mulče i do zpracované půdy.
Stroj je konstruován jako návěsný s ojí uchycenou ve spodním závěsu traktoru. V zadní části stroj jede po čtveřici hydraulicky ovládaných kol. V oblasti nad tažnou ojí, resp. vždy před dvojicí výsevních ústrojí najdeme na rámu instalované zásobníky na granulované hnojivo, které pojmou po 250 kg hnojiva. Pomocí dávkovacího zařízení je hnojivo v dávce 600 – 250 kg/ha gravitačně dopravováno k pružinou jištěnému jednokotoučovému, případně dvoukotoučovému přihnojovacímu zařízení. Kotouč nařízne povrch půdy a hnojivo je do půdy uloženo díky botce s tvrdokovovým nálitkem pro delší životnost. Hnojivo lze umístit až 5,5 cm mimo osu setí a až 3,5 cm pod hloubku setí.
Další linie patří již setí. Každý řádek disponuje na paralelogramu umístěným samostatným výsevním vozíkem s vlastním výsevním ústrojím a secí botkou. Výsevní vozík disponuje mechanickým nastavitelným přítlakem. Secí botku může předcházet vějířovitý čistič řádků, jehož úkolem je z prostoru práce secí botky odklidit případné posklizňové zbytky nebo mulč. Čistič řádků lze v případě jeho nepotřeby snadno vyřadit ze záběru. Dále secí botku může předcházet nařezávací vlnitý kotouč (tzv. koltr). Ten lze dodat ve třech typech profilu, kdy kotouč nařezává půdu pro lepší průnik secí botky, zároveň profil kotouče kypří zeminu, která bude v těsné blízkosti semene. Vlastní výsevní botka se skládá ze dvou kotoučů, které rozhrnují zeminu a tvoří výsevní lůžko. Hloubku setí (2 – 14 cm) zajišťují kopírovací kola umístěná těsně vedle výsevních kotoučů. O přitlačení osiva a zeminy se stará dvojice kovových kol postavených ve tvaru písmene V, jejichž přítlak je možné nastavit.
Podtlakové výsevní ústrojí, které přesně dávkuje osivo v požadované konečné vzdálenosti, se nachází na dně zásobníku osiva o objemu 55 nebo 110 l. Zásobník lze snadno demontovat a osivo z něj vysypat. Výsevní kotouč je možné snadno zaměnit podle tvaru vysévaných semen. Změnit lze také meziřádkovou vzdálenost, a to díky převodovce přenášející točivý moment od pojezdových kol k výsevním kotoučům.
Každý ze semenovodů disponuje čidlem hlídajícím setí. V případě, že semena nepropadávají, indikuje řídící panel v kabině traktoru poruchu. Díky ovládacímu panelu má obsluha přehled o vysetých jedincích na hektar.
Stroje jsou dodávány s meziřádkovou vzdáleností 76 cm, možná je však i jiná vzdálenost, stejně jako je možné volit stroj 6, 8 či 12 řádkový. Součástí stroje jsou také hydraulicky ovládané znamenáky.

Řízeno družicí
Po představení a praktické ukázce přesného secího stroje John Deere MaxEmerge se mohli účastníci předvádění dozvědět veškeré důležité informace o satelitním navádění GreenStar strojů John Deere. V současné době jsou již téměř veškeré traktory a sklízecí mlátičky vybavovány kabeláží a konektory k připojení zařízení umožňujícímu využití satelitního navádění. Na stroj je tak nutno instalovat jen přijímací anténu StarFire a procesor s displejem. Tyto součásti je možné velice snadno demontovat a využít na jiném traktoru či mlátičce.
Systém umožňuje hned dvě úrovně práce. Jednou z nich je Parallel Tracking. V tomto případě se po vytvoření základní linie např. při okraji pozemku a zadání záběru stroje na displeji zobrazuje optimální trajektorie soupravy. Řidič je pak pouze výkonným prvkem a podle instrukcí na displeji řídí soupravu. Dokonalejší variantou je pak AutoTrac, kdy i výkonná složka je přenechána stroji. Obsluha pak vůbec netočí volantem a věnuje se obsluze stroje. V případě potřeby, tj. při otáčení, objíždění překážek apod., se při pohnutí volantem systém okamžitě přestává řídit. Jeho aktivaci musí řidič potvrdit tlačítkem. Při příjmu signálu SF1 (zdarma) se přesnost pohybuje v rozmezí +- 30 cm, signál SF2 umožňuje pracovat s přesností na +-5 cm.
Představení bylo završeno praktickou ukázkou při práci s talířovým podmítačem, obsluha si může zvolit také jízdu ob jeden záběr pro snadnější otáčení na souvrati. Na poli byly k dispozici hned dva traktory, které umožňují využít satelitní navádění a tak mohli diváci vidět jednoduchost demontáže systému z jednoho a instalaci na druhý traktor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down