29.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Převodovka k rychlé změně otáček

Sklízecí řezačky prochází neustálým vývojem a výrobci se u nich snaží vylepšovat každý detail tak, aby uspokojili potřeby svých zákazníků. Jednou z těchto potřeb je možnost změny délky řezanky. Dříve se změna délky řezanky prováděla stupňovitě a s postupem času se přešlo ke změně plynulé, ale pouze v omezeném rozsahu.

Pokud pomineme první, výše jmenovaný způsob změny délky řezanky a podíváme se rovnou na plynulou změnu, pak narážíme na omezující prvek, kterým je rozsah změny délky řezanky. Ten se pohyboval v rozmezí 5 až 15 mm. V případě potřeby delší řezanky se z bubnu demontoval každý druhý nůž a rázem bylo možné sklízet řezanku o dvojnásobné délce.

Z pohledu službaře je ale velmi složité flexibilně reagovat na poptávku sklizně, protože bioplynové stanice vyžadují extrémně krátkou řezanku, s délkou často pod 5 mm, a na druhé straně jsou v chovu skotu tendence opačné.

Pokud je v krmné směsi se senáží dostatek vlákniny, zůstává délka řezanky kolem 8 mm. Obsahuje-li však krmná dávka vysoký podíl kukuřice, řekněme více než tři čtvrtiny obsahu, je vyžadován vyšší podíl vlákniny. Je tedy nutné upravit délku řezanky směrem nahoru. Dnes velmi často používaným je pojmem ­Shredlage, kdy se mluví o řezance s délkou mezi 20 a 30 mm.

Poskytovatelé zemědělských služeb jsou pak nuceni v sezóně často měnit výbavu svých strojů, neboť část zákazníků chce velmi krátkou řezanku, zatímco jiní chtějí hodně dlouhou. Potom je třeba buď nože namontovat, nebo vymontovat, případně řezací agregát kompletně vyměnit. Obojí je hodně pracné a časově náročné.

Jednou z možností, jak reagovat na tyto potřeby, je mít ve vozovém parku více řezaček, které budou vybaveny různými bubny. Většinou ale narazí na problém, že řezačka, kterou aktuálně potřebují, je daleko a byl by nutný dlouhý a nákladný přesun stroje.

S touto problematikou se na firmu Krone obrátili majitelé a uživatelé řezaček, a tím nastala další etapa jejich vývoje.

Převodovka řezacího bubnu VariLOC

V listopadu minulého roku byla na výstavě Agritechnica prezentována převodovka řezacího bubnu nesoucí název VariLOC. Cílem konstruktérů bylo vyvinout převodovku, která bude součástí stávajícího hnacího ústrojí řezačky s možností jednoduché a rychlé změny otáček, jež bude kratší než pět minut.

Na první pohled je převodovka úplně nenápadná, protože se jedná o planetovou převodovku integrovanou do řemenice, která je osazena na hřídeli řezacího bubnu.

Integrovaná planetová převodovka je svou konstrukcí dvoustupňová. Při běžných otáčkách bubnu 1250 ot/min je skříň převodovky (= řemenice) přímo spojena s hřídelem. Přepnutím redukuje převodovka otáčky na 800 ot/min.

Stejně jako otáčky bubnu se snižuje o 36 % i frekvence řezání. U řezačky BiG X 700 s bubnem osazeným 36 noži je to snížení z 22 500 řezů za minutu na 14 400. Pro teoretickou délku řezanky to znamená dva rozsahy: stejně jako dosud od 3 do 17 mm a navíc od 4,7 do 26,6 mm.

Celý rozsah nastavení délky řezanky u bubnu s 36 noži se zvětšil oproti běžné konstrukci pohonu o 50 %. (buben s 28 noži: 4 až 30 mm, plus 53 %).

Přepnutí otáček je snadné a jednoduché. Netrvá déle než tři minuty a dá se provádět přímo na poli. Povolí se kryt na pohonu bubnu, nasadí se obyčejný klíč č. 36 a hřídelem pro přepínání se pootočí správným směrem. Ten zapadne do správné polohy.

V prvním kroku bude převodovka VariLOC k dispozici pouze pro bubny MaxFlow s 28 a 36 noži. A zatím pouze pro řezačky z konstrukční řady velkých strojů (BiG X 600 až BiG X1100). Pro malou řadu (BiG X 480 až BiG X 630) se s ní počítá později.

 

Jiří Janoška

KRONE

Foto: Převodovka VariLOC

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down