14.10.2018 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přínos variabilního výsevu

Lokálně variabilní výsevek může být cestou, jak dosáhnout v podmínkách s nevyrovnanými půdami homogenního vývoje porostů pěstovaných plodin. V praxi by se na stanovištích s lehkou půdou ponechal výsevek na své běžné úrovni, zatímco na stanovištích s těžkou půdou by se zvýšil.

Doposud to řidiči prováděli tak, že manuálně přidávali a ubírali výsevek na displeji secího stroje pomocí tlačítek plus a mínus. Rozhodovali se na základě znalostí lokálních odlišností pozemků či vizuálního odhadu. Tato praxe je ale nepřesná, přináší horší výsledky při dlouhých směnách či při práci v noci. Z těchto důvodů je lepší regulaci výsevku svěřit elektronice, která ji bude provádět automaticky a neúnavně.

V závislosti na tom, jaký podíl stanoviště s problematickými podmínkami na celkové výměře mají, by to znamenalo zvýšení potřeby osiva a s tím i nákladů.

Za tu cenu se ovšem docílí řádného vývoje porostu i ve zhoršených podmínkách a zvýšení výnosu. Dosažení vyšší hustoty porostu na pozemcích s lehkou půdou, kde rostliny běžně trpí suchem na jaře, také může vést ke zvýšení výnosu.

Naopak na humózních půdách s dobrou zásobeností živinami i vlhkostí by bylo možné výsevek snížit. Tato možnost spolu se zvýšením výnosů více než vyrovnává zvýšení nákladů na osivo.

Pro lokálně variabilní výsev je zapotřebí vytvořit mapu výsevků pro pozemky, určené k založení porostu. Samozřejmě se bude výše výsevku určovat podle lhůty setí, odrůdy a předplodiny, ale v novém systému lze vzít v potaz i podmínky pozemků. Mapu výsevků lze sestavit na počítači ve speciálním softwaru nebo si její zhotovení objednat formou služby. Poté se karta nahraje do počítače secího stroje. Ten pro fungování systému bude ještě vyžadovat příjem signálu GPS o poloze s vysokou přesností.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down