Také nové metody aplikace mohou být pro systémy integrované produkce zajímavé. Firma Horsch vyvíjí systém aplikace herbicidů v pásech se šířkou jen 25 cm přesně do řádku plodiny. Meziřádkové prostory by byly kultivovány mechanicky. U svých tažených postřikovačů využívá řízení jejich kol s pomocí gyroskopu, a do budoucnosti tento systém ještě doplní o řízení na základě dat o poloze podle GPS a dat z analýzy obrazu od kamerového systému.
Ale Horsch se připravuje i na vzdálenější budoucnost – intenzivně se zabývá nástupem autonomních strojů a robotiky. Michael Horsch řekl, že v budoucnosti se uplatní skupiny malých, autonomně řízených strojů, na které bude navazovat speciálně organizovaná logistika a které budou podléhat speciálním systémům řízení.
Poté se ujal slova Theodor Leeb. Řekl, že Horsch se zabývá novou technologií autonomie, konkrétně u svých samojízdných postřikovačů. Postřikovač je podle jeho slov strojem, jehož provoz se nechá automatizovat. Dále lze zlepšit logistiku ohledně aplikace pesticidů, například s využitím zařízení Horsch Shuttle, které jde letos do sériové výroby. Horsch tím zároveň vstupuje do oblasti dopravní techniky. Firma Horsch vyvíjí ucelený koncept efektivní aplikace chemických látek. Řeší rozeznávání objektů na poli i nástroje pro plánování pojezdů, aby stroje mohly jezdit autonomně v předem definovaných stopách. Dále pracuje i na asistenčních systémech řidiče pro aplikaci, zjednodušení práce a zvýšení kvality aplikace.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2019.