Francouzská firma Religieux Frères se specializuje na výrobu strojů vhodných pro podmítku a přípravu půdy před setím. Jelikož přírodní podmínky ve Francii a v České republice jsou mnohdy srovnatelné, není divu, že kombinované stroje Religieux Frères našly svoje uživatele i u nás.
Štěstí přeje připraveným
V Jizerním Vtelně nedaleko Mladé Boleslavi má svoje sídlo akciová společnost Jizerka. Hospodaří v nadmořské výšce 260 metrů v nížinné obilnářsko-řepařské oblasti na 2300 hektarech orné půdy a 300 hektarech luk a pastvin. Živočišná výroba je ale díky nepříznivým ekonomickým ukazatelům pouze doplňková.
„Na pozemcích v okolí Jizerního Vtelna pěstujeme především potravinářskou pšenici, sladovnický ječmen, řepku a cukrovou řepu. Na farmě u České Lípy, kde jsou půdní podmínky o něco horší, převažuje pěstování ozimů. Protože ekonomické ukazatele jsou neúprosné stejně jako variabilní přírodní vlivy, musíme být připraveni doslova na všechno. A zkušenosti nám ukazují, že základem prosperity podniku je moderní výkonná a spolehlivá mechanizace, se kterou můžeme zvládat agrotechnické lhůty i v případě, že počasí není ideální,“ vysvětluje ředitel podniku Václav Kučera.
Kombinovaný stroj zvládne sušší tvrdou půdu
K Václavu Kučerovi se přidává i agronom společnosti Zdeněk Martinec: „Každý rok je jiný a my chceme být připraveni na všechny eventuality. V našem strojovém parku má tedy svoje místo jak technika pro klasické zpracování půdy, tak i ta minimalizační. Kromě pluhu a talířového podmítače Gregoire Besson jsme v loňském roce pořídili také kombinovaný stroj pro podmítku a přípravu půdy před setím Religieux Frères Liborto B model 70/630 SP. Na těžších půdách, navíc díky loňskému suchu po sklizni velmi tvrdých, by klasická orba nebyla asi vůbec myslitelná. Stroj Liborto si s těmito podmínkami poradil. Posloužil jako radličkový podmítač a po sundání zadních crosskillských válců a zapojení secího stroje Sulky zvládl operaci přípravy půdy i setí v rámci jednoho přejezdu po pozemku. Při sklizni obilovin může podmítač vjet na pozemek hned po sklízecí mlátičce a bez zbytečných prodlev pracuje prakticky 24 hodin denně. Ten náš začal pracovat až v září, přesto zvládl zpodmítat 100 hektarů a 150 hektarů odpracoval v agregaci se secím strojem. Má pro nás vhodný pracovní záběr i výkon a jeho obsluha je přitom velice jednoduchá. Naše zkušenosti z první ukončené sezóny jsou tedy velice příznivé.“
Stroj má pracovní záběr 6,30 m s optimální pracovní hloubkou pět až sedm centimetrů. Jako tažný prostředek je vhodný traktor o výkonu 210 koní a pracovní rychlost se pohybuje mezi 8 až 10 km/h. Velkou výhodou stavebnicově uspořádaného stroje je jeho variabilita, kterou lze měnit podle daných podmínek. Konstrukce stroje je velice kompaktní a robustní a k jeho výrobě jsou použity vysoce kvalitní materiály. Proto klade minimální nároky na údržbu a opravy. Do tříbodového závěsu s nosností 3,5 t může být zapojen další stroj pro přípravu půdy (zavlačovací brány nebo crosskill válec), případně secí stroj. Šípové radličky, které jsou umístěny ve třech řadách, jsou rychloupínací s jištěnou slupicí. Ta při kontaktu s překážkou uhýbá, aniž by se měnil pracovní záběr.
Již se bohatě zaplatil
Na Mladoboleslavsku hospodaří na 4000 hektarech orné půdy Zemědělské družstvo Luštěnice. Základními plodinami jsou obiloviny, kukuřice, vojtěška hlavně na senáž a cukrovka.
„Minimalizační technologie přípravy půdy upřednostňujeme tři roky,“ říká vedoucí střediska rostlinné výroby v Luštěnicích Josef Hložek. „Naše středisko hospodaří na 975 hektarech a pro přípravu půdy před setím využíváme od roku 1996 kombinovaný stroj Religieux Frères Comdor. Po pořízení další mechanizace nachází v posledních letech uplatnění především v jarních měsících před setím kukuřice a cukrovky. Splňuje nároky při práci v těžkých půdách, kterých je na našich pozemcích vysoké procento. Za osm odpracovaných sezón určitě patří mezi stroje, které se bohatě zaplatily a náročný není ani údržbu a spotřebu opotřebitelných součástí. Měnili jsme vlastně pouze pružné prsty a jednou za celou dobu užívání pneumatiky.“
V Luštěnicích pracuje kompaktor Comdor 6000. Jde o sklopnou polonesenou verzi s pracovním záběrem šest metrů. Doporučená tažná síla je 180 koní, ale díky těžkým podmínkám volí Luštěničtí silnější traktor (240 k). Stroj připraví vysoce kvalitní seťové lůžko v rovnoměrné hloubce při jednom přejezdu po pozemku s minimálním nežádoucím stlačením půdy. Do standardní výbavy stroje patří přední a zadní prutový válec, nivelační lišta RLX s dvěma pracovními polohami (seřezávací a uhlazovací), pět řad pružných prstů s vibračními účinky pro rozdrobení hrud a utužovací crosskillský válec. Další pracovní nářadí je součástí výbavy dle požadavků uživatele.
Roman Paleček