02.07.2024 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravte se na sezonu s TotalEnergies

Zemědělská sezona je v plném proudu a pro zemědělské stroje to znamená především plné nasazení, se kterým jsou spojené i vyšší nároky na údržbu. Správná a pravidelná údržba nejen zemědělské techniky je klíčová pro její vysoký a spolehlivý výkon a dlouhou životnost. Jednoúčelové i víceúčelové stroje se vyplatí servisovat průběžně, a ne až když se objeví porucha. Vyhnout se tak lze jejich neplánovaným odstávkám a nákladným opravám.

Kromě pravidelné údržby ovlivňuje stav stroje také volba kvalitních provozních kapalin, náhradních dílů a dalších produktů. Speciálně pro stroje určené k práci v přírodě vyvinula společnost TotalEnergies řadu olejů Agri. Na jejím vývoji spolupracovala a stále spolupracuje se zemědělci, nejen v laboratoři, ale i v reálném provozu. Společně si vyměňují zkušenosti a díky tomu může TotalEnergies neustále zdokonalovat výsledné produkty. Každý olej prochází testováním a jeho schvalování probíhá ve spolupráci s předními výrobci zemědělské a lesní techniky.

Pravidelný servis v pěti krocích

Pokud si položíme otázku, co je pro servis zemědělské a potažmo i lesní techniky nejdůležitější odpověď bude znít jasně: pravidelná kontrola a údržba. Právě to přináší nejlepší prevenci nečekaných prostojů kvůli závadám. Pro správný chod celého vozového parku a dosažení maximální spolehlivosti je důležité provádět pravidelně zejména následující úkony.

Čištění

Stroj by se měl čistit od velkých nánosů špíny, tedy od prachu a bláta. Velké vrstvy nečistot mohou zvýšit opotřebení pohyblivých dílů a v dlouhodobém horizontu přispívají ke vzniku koroze. Vhodné je oplachování tlakovou vodou, ovšem důležité je dát si pozor na to, aby se voda nedostala například do hydraulických uzlů nebo elektroniky.

„S ohledem na čím dál citlivější elektroniku je lepší ty části stroje, které obsahují malé součástky, elektronické obvody nebo citlivé hydraulické systémy, čistit pouze stlačeným vzduchem. Stlačený vzduch se hodí i na čištění chladičů nebo vzduchových filtrů,“ vysvětluje technik TotalEnergies Pavel Universal.

Vizuální kontrola

Očištění stroje od hrubé špíny je zásadní pro druhý krok údržby. Tou je vizuální kontrola hlavních částí stroje. Obejít celý stroj zabere jen chvilku. Cílem je ujistit se, že jsou pneumatiky v dobrém stavu, nedochází k úniku provozních kapalin, pohyblivé součásti nejsou nadměrně opotřebené a nechybí žádný díl. Pokud během kontroly odhalíte jakoukoli závadu, která může mít vliv na funkci stroje, je na místě ji okamžitě řešit.

„U složitějších závad radši vždy kontaktujte servis. Pokud stroj vykazuje závadu ovlivňující jeho spolehlivost, raději s ním do terénu nevyjíždějte. Mohli byste tak jeho technický stav ještě zhoršit,“ říká Universal.

Provozní kapaliny

Pro každý stroj se stanovuje interval výměny provozních kapalin, jako jsou motorové a převodové oleje, hydraulické kapaliny a chladicí kapaliny. Tento interval se udává v motohodinách (Mth). Potřebný údaj je v návodu k obsluze každého stroje. U silně namáhaných strojů doporučuje společnost TotalEnergies odebrat vzorek použitého maziva a provést analýzu LubAnac. Pomocí laboratorního rozboru lze získat přehled o kondici jednotlivých komponentů stroje. Analýza otěrových kovů může odhalit zvýšené opotřebení pohyblivých částí motoru, únik chladicí kapaliny do oleje, palivo v motorovém oleji nebo zvýšené množství sazí, které často vede k zanesení filtru pevných částic.

Servis

Preventivní návštěva servisního technika je důležitá. Obvykle k ní dochází po uplynutí předepsaných motohodin, případně v pravidelných časových intervalech. Potřebný údaj je opět v manuálu stroje. Včasné vyhodnocení opotřebení jednotlivých komponentů přispívá k prodloužení životnosti a bezporuchového provozu celého stroje.

Výměna běžných dílů a filtrů nebo diagnostika motoru a systémů se provádějí u zákazníka. U strojů s možností vzdáleného přístupu k diagnostice motoru je nejlepší průběžně používat vzdálenou kontrolní diagnostiku pomocí elektronických systémů. Vzdálený přístup umožňuje předávat a využívat informace. Díky tomu je obsluha stroje jednodušší a eliminují se lidské chyby.

Bezpečnost

Bezpečnost je až na prvním místě. Zejména při manipulaci s připojenými zařízeními, jako jsou štěpkovač nebo pila, je vhodné při údržbě použít doporučené ochranné pracovní prostředky a dodržovat základy bezpečnosti práce. Důležité je zkontrolovat, zda je stroj zabrzděný a pohyblivé části zafixované. Zvýšený pozor je třeba dát na unikající kluzké kapaliny a případné louže raději hned zasypat pískem či pilinami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down