11.08.2003 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příští sklizeň již s novinkami

Koncem července uspořádala společnost Claas mezinárodní tiskovou konferenci v Budapešti, na níž představila novou techniku pro sklizeň obilovin v roce 2004. O den později byla pro osmdesát zemědělských novinářů z celé Evropy připravena nedaleko maďarského Sopronu její praktická ukázka. Široká zemědělská veřejnost se pak bude moci poprvé setkat s novou řadou Lexionů, vylepšenou sklízecí mlátičkou Mega a novým lisem Quadrant od 11. do 15. listopadu na veletrhu Agritechnica v Hannoweru.

Společnost Claas je dominantním výrobcem techniky na sklizeň pícnin, obilnin a rýže, podíl těchto strojů převyšuje 90 % celkové produkce. Její výrobní závody se nacházejí nejen v řadě evropských zemí, ale také v USA a v Indii. V poslední době investovala mimo jiné více než 20 mil. eur do výrobního závodu v Krasnodaru, odkud by měly první mlátičky Claas vyjet v roce 2005. Na evropském trhu sklízecích mlátiček se značka Claas podílí 36 %, u sklízecích řezaček dokonce 56 %. Tomu odpovídá i celkový obrat společnosti, který v roce 2002 dosáhl 1,265 mld eur, což je o 11 % více než v roce 2001. Po navázání spolupráce s francouzským závodem Renault očekává německá společnost obrat více než 1,8 mld. eur. Jen pro úplnost, čistý zisk se pohybuje na úrovni 56 mil. eur a z něho se přibližně pět procent prostředků investuje do vývoje nových výrobků.
Nová řada Lexionů
Před osmi léty byla poprvé představena nová řada sklízecích mlátiček Lexion 400, kde nejsilnějším strojem byl model 480 s výkonem 412 koní. Vzhledem k narůstajícím požadavkům zemědělců na vyšší výkony a nižší provozní náklady byla řada 400 od základů přebudována v novou řadu 500. Sedm modelů Lexion 510 až 560 je vybaveno mláticím ústrojím s urychlovacím bubnem - systém APS, klasickými vytřásadly s multiseparačním systémem MSS (buben s řízenými prsty nad vytřásadly) a výkonnými motory Caterpillar nebo Daimler Chrysler o výkonu 162 až 250 kW (220 až 340 koní) zabezpečující maximální výkon s minimální spotřebou. Dva nejsilnější modely Lexion 570 a 580 se stejnými značkami motorů o výkonu 273 a 316 kW (371 a 430 koní) jsou opět vybaveny systémem APS, ale klasická vytřásadla nahradily dva odlučovací rotory pro uvolnění zbylého zrna Roto Plus. Pro okamžité překonání zvýšeného zatížení lze u obou modelů zvýšit výkon motoru o 50 koní. Všechny nové stroje jsou vybaveny elektrohydraulicky řazenou převodovka se třemi rychlostmi.
Design je charakteristický šikmo zvednutou zadní částí stroje s velkými plochami pro odklopení, což umožňuje velmi dobrý přístup k jednotlivým servisním uzlům a tím i jednoduchou údržbu a servis. V nabídce všech modelů je žací lišta Vario v záběru od 5,4
do 9 m, u níž lze v závislosti na sklizňových podmínkách během jízdy ze základní polohy plynule zkrátit dno žacího ústrojí o 100 mm, nebo ho o 200 mm prodloužit, čímž dochází k rovnoměrnému plnění mláticího ústrojí. Dalším prodloužením o 200 mm a namontováním vložek a aktivních děličů, je možné žací ústrojí přestavit pro sklizeň řepky. U náhonu žací lišty byla zavedena aktivní brzda, jejímž prostřednictvím lze zastavit žací lištu nebo řádkový adaptér, čímž se zamezuje poškození ostatních spojek a pohonu a prodlužuje se jejich životnost. Tato brzda je elektronicky řízená z místa řidiče stiskem knoflíku. V základní nabídce Lexionů je automatický řídící systém Laser pilot, který stroj sám řídí a umožňuje tak obsluze věnovat zvýšenou pozornost především seřízení mlátičky a její kontrole. Od příští sezóny bude Laser pilot v nabídce i pro pravou stranu žací lišty.
Větší šířka mláticího ústrojí
Sklízecí mlátičky Lexion 500 doznaly změny v průchodnosti mláticího ústrojí, kdy šířka tohoto zařízení u modelů 510, 520, 530 a 570 je 1420 mm a u modelů 540, 550, 560 a 580 - 1700 mm. U vytřásadlových strojů byl v posledních dvou letech zaveden MSS systém, který aktivně upravuje tok materiálu, natřásá, rozvolňuje a urychluje slámu a umožňuje tak zrnům snadno propadnout. Tento systém se osvědčil, a je v nabídce všech typů Lexionů 500, ale na přání zákazníka nemusí být do sklízecí mlátičky namontován. U rotorového odlučovacího zařízení (v kombinaci se systémem APS je ideálním řešením, neboť zabezpečuje velkou mláticí a odlučovací plochu) je možné podle požadavků jednotlivých plodin centrálně měnit odstup těchto košů přímo z kabiny obsluhy. Součástí je i jištění proti vniknutí cizího tělesa přes tlakový zásobník.
Stále větší pozornost se klade na rozmetání slámy a úhrabků. U nové řady Lexionů došlo ke změně rozmetače, který zajišťuje rovnoměrné rozmetání nařezané slámy a úhrabků. Řezací ústrojí se dodává ve dvou verzích, buď se 64 nebo 88 noži a jeho součástí je i přídavný čisticí element. Zákazník si může zvolit různou výkonnost řezacího ústrojí a rozhodnout tak o kvalitě následných operací. U modelu 570 je radiální rozmetač, který zlepšuje rovnoměrnost rozhozu rozřezané hmoty, přitom má menší požadavek na výkon. Šířka rozmetání se dá nastavit podle záběru žací lišty.
Prostorná kabina, vylepšený CEBIS
Plně klimatizovaná a odhlučněná kabina byla zvětšena, takže nabízí značný prostor a pohodlí nejen obsluze, ale případně i spolujezdci. Vnitřní prostor kabiny, z které je dobře vidět na celou žací lištu, se vyznačuje moderním designem a dokonalou ergonomií. Pohodlné sedadlo řidiče lze nastavit na každou tělesnou hmotnost. Pod sedadlem spolujezdce je umístěna prostorná chladnička. Nově uspořádaná multifunkční páka má více funkcí, neboť ovládá i vyprazdňovací dopravník zásobníků o objemu od 7300 l až do 10 500 l. Ke změně došlo i v osvětlení pracoviště obsluhy, stejně jako v osvětlení před a za strojem, či na jeho boku prostřednictvím xenonových světel. Nová mlátička tak může sklízet nepřetržitě 24 hodin.
Značných změn doznal i systém CEBIS, který neslouží jen k nastavení stroje, jeho kontrole a zpracování zakázek, ale je také základem pro zpracování výnosových map. U zdokonaleného palubního systému AGROCOMBINE – ON LINE lze především provoz sklízecí mlátičky kontrolovat z domácího počítače. Systém například zaznamenává pohyb stroje, jeho výkon, spotřebu, ztráty či záznamy o poruchách, čímž lze výrazně zvýšit jeho využitelnost. Využití systému AGROCOMBINE – ON LINE je ale značně širší. Jeden příklad za všechny. Pokud se např. u sklízecí mlátičky vyskytne nějaká závada, díky systému AGROCOMBINE – ON LINE může obsluha komunikovat se servisním partnerem. Protože všechny hodnoty se přenášejí do domácího počítače, servisní pracovník může zjistit, kde došlo k závadě, popř. poradí obsluze dodatečné zkoušky, jimiž lze případnou poruchu upřesnit. Jde o rychlé a efektivní servisní řešení, kterým se snižují náklady na údržbu.
Model na svažité pozemky
Pro sklizeň na svažitých pozemcích je určena sklízecí mlátička Lexion Montana, která se vyrábí u modelů 570, 560, 550, 530, 520. Tyto stroje využívají zařízení Auto Contour, které automaticky řídí vyrovnávání žací lišty v příčné i podélné rovině, udržuje předem nastavenou výšku strniště a přítlačný tlak. Silné hydraulické válce otáčejí nezávisle na sobě pravou a levou skříň koncového převodu na přední ose ze střední polohy nahoru nebo dolu. Tím se automaticky vyrovnává sklon na svahu až do 17 % v příčném směru a až do 6 % v podélném směru. Příčný sklon svahu zatěžuje nejvíc čištění, a proto lze na přání dodat i čištění 3D.
Pro speciální podmínky, speciální řešení. Firma Claas přišla s pásovým podvozkem Terra Trac, který lze objednat k modelům 560 až 580. Podstatně větší styčná plocha pásů oproti pneumatikám výrazně snižuje tlak na půdu a tím šetří strukturu půdy.Tuto výhodu dokážou ocenit zejména provozy s minimalizací zpracování půdy nebo při sklizni na podmáčených pozemcích. Nový pásový podvozek je u Lexionů řady 500 odpružený, což zlepšuje jízdní komfort mlátiček.
Inovovaná sklízecí mlátička Mega
Protože také střední zemědělské podniky potřebují moderní výkonnou techniku, přistoupila firma Claas k modernizaci oblíbených sklízecích mlátiček Mega. Novým produktem jsou dva modely Mega 350 a 360, které na rozdíl od nové řady Lexion 500 nemají elektronickou výbavu. U mlátičky Mega 350 (původně typ 204) se zvýšil objem zásobníku ze 6200 litrů na 7200 l, u modelu Mega 360 (původně typ 208) se objem zásobníku zvětšil o 200 litrů na 8200 l. Stroje mají přímý vyprazdňovací šnek, který má zvýšený výkon a zjednodušenou obsluhu. U menšího modelu je mláticí ústrojí široké 1320 mm a šestiválcový motor Daimler Chrysler o výkonu 162 kW (220 koní), u většího modelu je mláticí ústrojí široké 1580 mm a výkon obdobného motoru 180 kW (245 koní), což vedlo k lepší průchodnost mláticím ústrojím a tím i většímu výkonu obou strojů. Také byla zvětšena odlučovací plocha na urychlovacím koši. Ostatní inovace jsou pak obdobné jako u Lexionu řady 500. Ať již jde o design a tím i lepší přístup k servisním uzlům, či kabinu, v níž se dosahuje pohodlí jako u Lexionu, nebo ovládání. Pro nové Megy jsou určeny žací lišty široké od 3,9 do 9 m, popř. sklopná lišta o šířce 4,5 m. V nabídce je i šestiřádkový adaptér na kukuřici CONSPEED, a to jak pevný, tak sklopný, ale i speciální adaptéry pro sklizeň hrachu a sóje, či slunečnice.
Lis s menšími balíky
Poslední představenou novinkou byl lis Quadrant 2100. Vychází z největšího modelu na hranaté balíky s označením Q 2200, který lisuje balíky o rozměru 120 x 70 cm. Především šířka 120 cm byla pro menší stáje příliš veliká. Proto firma Claas přišla s novým lisem, který lisuje balíky o rozměru 80 x 70 cm. Nový plnicí systém se vyznačuje optimálním průchodem sklízeného materiálu od dvou vkládacích válců patentovaných firmou Claas přes řezací rotor se 16 noži do podávacího zařízení k lisovací komoře. Tímto způsobem se dosahuje velmi vysokého lisovacího výkonu. Délku řezanky lze měnit vyřazením poloviny počtu nožů. Pokud dojde k přetížení lisu a podavač se opožďuje, sběrač se automaticky zastaví a podavač se uvolní. V případě, že k uvolnění nedojde, zastaví se i traktor. Prostřednictvím zvýšeného přenosu krouticího momentu u malých otáček se pak může souprava znovu rozjet, aniž by traktorista opustil kabinu.
Lis je vybaven počítačovým systémem s novým ovládacím panelem, který v kabině traktoru ukazuje vše, co se na lisu děje. Výsledkem automatických funkcí je velmi jednoduchý obslužní systém a zabezpečení sběru dat nezbytných pro služby. Do počítače lze např. zanést až 29 zákazníků, u nichž počítač eviduje vše, co je nezbytné pro vyhotovení faktur.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down