Tak znělo základní motto zakladatele firmy HARDI Hartviga Jensena. Dnes už nám asi nikdo nepoví, jaké byly jeho původní cíle, když v roce 1957 využil pro zemědělské účely konstrukce membránového čerpadla a zhotovil první postřikovač. První typy měly kovové nádrže a obsah 500 - 600 litrů s délkou ramen 5 - 8 metrů. Od roku 1959 se čerpadla stala vývozním artiklem a bohatá historie rodinné firmy byla zahájena.
Historie a perspektivy
Ve více než čtyřicetileté historii značky HARDI International, lze narazit na několik významných mezníků. Jedním z nich je určitě otevření nového závodu v Norre Alslev v roce 1971, který se neustále modernizuje a rozšiřuje. Odstartováním nové éry ve výživě a ochraně rostlin by se dalo nazvat uvedení systému HARDI TWIN na trh v roce 1988. Tato technika postřiku s podporou vzduchu se původně uplatňovala při aplikaci postřiků v sadech, případně malých řádkových kulturách, postupně se však prosadila i při ošetřování polních plodin. Po několika letech určité recese, která se ostatně nevyhne asi žádnému výrobci, se firma v druhé polovině devadesátých let nadechla k dalšímu rozmachu. V roce 1997 se stala součástí koncernu Auriga Industries. Dnes má firma HARDI International 1230 zaměstnanců po celém světě a její obrat dosáhl v roce 2000 110 milionů dolarů. Produkce firmy je obdivuhodná. Za rok vyrobí 20 000 kusů postřikovačů a rosičů s nádrží na 200 litrů a více, ručních a zádových postřikovačů se expeduje 125 000 kusů. Export tvoří 85 % obratu a výrobky našly cestu již do 120 zemí světa. Tím ale rozvoj a expanze firmy nekončí. Ukazují se stále nové možnosti odbytu, výrobky se prosazují například v Číně, či Vietnamu a k jejich prezentaci pomáhá síť importérů a dealerů s dokonalými znalostmi nabízených technologií a kvalitním zázemím.
Obchodními značkami skupiny HARDI se postupně staly španělská firma na výrobu rosičů užívaných k ošetření hroznového vína a ovocných stromů KEMO/HARDI, francouzská značka EVRARD vyrábějící samojízdné postřikovače, výrobce zádových postřikovačů COOPER PEGLER i francouzský POMMIER produkující hlavně hliníková ramena i pro jiné výrobce postřikovací techniky. Ředitelství firmy nyní sídlí v novém areálu v dánském Taastrupu (otevřen byl v roce 1989), kde se ve výrobních halách vyrábí i většina součástek. Dílů vlastní výroby je mimochodem v postřikovačích HARDI asi 90 %, kupují se pouze pneumatiky, ložiska a některé další součástky.
A jak se dívají představitelé firmy do budoucnosti? Momentální trend je zcela zřejmý. Celoevropský a snad i světový fenomén sjednocování menších celků se pochopitelně projevuje i v Dánsku. Dochází ke slučování bývalých rodinných farem a to klade před výrobce zemědělské techniky jasné požadavky. Vyrábět techniku větší, výkonnější, spolehlivější a preciznější.
Na návštěvě u HARDI
Prostřednictvím firmy UNIMARCO, a. s., generálního importéra výrobků firmy HARDI do České republiky, jsme měli možnost závody v Norre Alslev a Taastrupu navštívit a na vlastní oči se přesvědčit, kam se aktivity firmy HARDI ubírají.
Ve vstupní hale na nás ještě dýchla historie, expozice starších typů postřikovačů zde ostře kontrastuje s nově nainstalovanými moderními výrobky. Moderní jsou i výrobní haly. Potěšilo nás, že firma HARDI zůstává věrná některým českým technologiím (obráběcí stroje, svařování). Poutavou zastávkou zřejmě každé exkurse se stává výroba nádrží. Ty už dávno nejsou kovové, jejich výroba z polyetylénové hmoty probíhá dvěma způsoby. Rotačním vytlačováním je nádrž vyrobena zhruba za 15 minut, druhý způsob je založen na vytlačování hmoty vzduchem, tak je nádrž hotova asi za 8 minut. Plně se využívá i odpadu hmoty, který se znovu tepelně upravuje a je využit při výrobě dalších nádrží. Nádrže jsou velice pevné, o tom jsme se mohli na doporučení svého průvodce přesvědčit. Těžká železná palice neměla proti nádrži šanci ani v rukou těch fyzicky nejzdatnějších a tak vypsaná odměna za zničení výrobku - láhev dánského bylinného likéru – nemusela, bohužel pro nás, měnit svého majitele.
Jak v závodě v Norre Alslev, tak při pozdější návštěvě výrobních hal v Taastrupu si musí každý návštěvník všimnout jednoho, precizně odvedené práce. Té však není dosaženo vydanými hektolitry potu, jen se každý věnuje tomu, čemu má a přetrvává a je zde podporováno myšlení zaměstnanců rodinného podniku.Výsledkům pochopitelně napomáhá také moderní zařízení. Například výdej ze skladu náhradních dílů je automatizovaný. Obsluha pouze zadává evidenční čísla součástek do počítače a vyhledání a jejich výdej z několik metrů vysokých a desítky metrů dlouhých regálů již obstará technika.
Velký důraz klade firma na kvalitu svých výrobků. Všechny vyráběné součástky procházejí v pravidelných krátkých intervalech pečlivou kontrolou. Pokud kontrola narazí na sebemenší nedostatek, jsou výrobky z této série vráceny k přepracování nebo vyřazeny.
Léčba Twinem
Nemá asi valného smyslu popisovat znovu základní principy systému Twin. Jsou již dobře známé a zkušenosti s Twinem má i nejeden český farmář. Při naší návštěvě se o své zkušenosti s nejmodernějšími technologiemi HARDI s námi přišel podělit soukromý farmář a agronom Lars Jörgensen. Jeho poznatky prakticky potvrdily již známé skutečnosti, proč je systém Twin po praktické stránce tak oblíben. Jen po stránce cenové trochu pokulhává nebo vlastně naopak, je ke škodě mnoha potencionálních zájemců na špici. Přitom výhody tohoto systému jsou neoddiskutovatelné. Větší produktivita s použitím menšího objemu vody (úspora až 47 %) a aplikace za větší pojezdové rychlosti (10 - 14 km/h), kdy nevadí ani větrné počasí, společně s úsporou chemikálií (až 16 %) řadí tento systém do světové špičky. Jak jsme se mohli za dobu našeho pobytu na vlastní kůži přesvědčit, nemohl být asi vynalezen jinde než v Dánsku. Neustálé slabší či silnější poryvy větru, které snad nikdy úplně neustávají a hodí se leda k pouštění draků, by prakticky znehodnotily práci každého klasického postřikovače. S Twinem tomu tak není. Ponuré listopadové odpoledne, při kterém jsme se zúčastnili kontrolních testů, nevěstilo nic dobrého. Vítr opět fičel a co chvíli měnil testační papírové pásy v třepetalky, ale i tak byl naměřený rozdíl přesnosti a úletu postřiku dosažený klasickým postřikovačem a postřikovačem s podporou vzduchu průkazný.
Důležitou vlastností tohoto systému je především lepší a rovnoměrnější průnik postřiku do porostu. Zvláště v kombinaci s využitím aplikačních map a GPS signálu zaručuje aplikaci skutečně optimálních dávek a tím jednak šetří kapsu uživatele a v neposlední řadě i životní prostředí. S Twinem lze upravovat aplikační dávky až o 40 - 50 % otvíráním a přivíráním průtoku trysek s velmi přesným načasováním postřiku.
Toto „precizní farmaření“ se možná zatím jeví jako hodně vzdálená hudba budoucnosti. Ale vývoj se neustále zrychluje a doba od uvedení nových poznatků z vývojových dílen a laboratoří do běžné praxe se krátí.
Soukromým farmářům i zástupcům českých zemědělských podniků, kteří se zájezdu do Dánska zúčastnili, možná uskutečněná cesta usnadnila jejich rozhodování a výběr nové postřikovací techniky. Alespoň těm finančně silnějším určitě, ale na tomto místě stojí za to připomenout známou židovskou moudrost: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat laciné věci.“
Text a foto Roman Paleček