Na letošních prodejních dnech společnosti Kverneland Group Czech bylo pro návštěvníky berounského areálu připraveno velké množství strojů. Ať již pluhy a podmítače Kvernerland, či secí stroje Accord, technika na sklizeň pícnin Taarup a Vicon nebo postřikovače Rau a nově i zajímavé stroje rakouského výrobce Hatzenbichler. Z široké nabídky modelů si mohli vybrat jak menší farmáři, tak i manažeři velkých zemědělských podniků či plně profesionálních podniků služeb.
Mezi praxí ověřenou technikou se nacházela i řada novinek. Vesměs šlo o jednoduché, robustní, spolehlivé stroje s dlouhou životností a levným provozem.
Velký výběr pluhů
V areálu berounské společnosti byl vystaven široký sortiment nesených a polonesených pluhů včetně zařízení Ecomat s šesti radlicemi. Posledně jmenovaný stroj zajišťuje v jedné pracovní operaci podmítku, zaorávku rostlinných zbytků či statkových hnojiv a komplexní přípravu půdy k setí. Vyznačuje se nízkým požadavkem na příkon i zvedací sílu traktoru, při pracovní rychlosti až 15 km/hod, záběru 3 m a hloubce zpracování 6 až 18 cm dosahuje velkého výkonu při nízkých nákladech. K nejjednodušším pluhům určeným pro farmy s výměrou kolem 200 ha patřil čtyřradličný model Kverneland VX 85. Pro tento pluh je charakteristický krokově stavitelný záběr 30, 35, 40 a 45 cm, závěsná hlava 200, tepelně zpracovaný rám, jištění střižným šroubem, zahrnovací límce, kotoučové krojidlo a standardní kolo. K agregaci stačí traktor s výkonem motoru do 140 koní.
Mezi polonesenými pluhy se nacházely modely s pevným záběrem, krokovou změnou záběru, nebo s Variomatem, některé typy měly kolo vzadu, jiné ve dvou třetinách, nechyběl ani pluh s nápravou, k němuž lze připojit dva integrované pěchy Packomat. Šlo o letošní novinku PW – 100 s deseti radlicemi jištěnými pružinami. Vzhledem k tomu, že se na českém trhu začínají prodávat traktory s výkonem motoru nad 300 koní a řada zemědělských podniků se postupně vrací k orbě, nacházejí tyto velice výkonné stroje s nízkými provozními náklady stále širší uplatnění. Vyrábějí se se sedmi až 12 radlicemi a při záběru jedné radlice 35 až 50 cm lze dosáhnout celkového záběru až 6 m. Unikátní systém změny záběru Variomat zaručuje maximální pracovní výkon při snížené spotřebě PHM. Pluh je vybaven systém ATS, který umožňuje, díky nastavené časové prodlevě jednotlivých funkcí, ovládat jedním tlačítkem zvedání nápravy, otáčení pluhu vpředu i vzadu a vysunutí hydraulického třetího bodu. V příštím roce bude tento model vybaven i systémem ISOBUS. Desetiradličný pluh PW – 100 zoral letos v akciové společnosti Kralovická na Plzeňsku od dubna do poloviny listopadu 1600 hektarů.
Rychlá příprava půdy a setí
Nejčastěji prodávaným podmítačem byl vystavený dvouřadý model Kverneland CLC o záběru 4,3 m s dvojitou diskovou sekcí. Je ideální pro zpracování strniště, půdu prokypřuje až do hloubky 40 cm a rozrušuje stopy kol. Systém pojistných listových pružin Kverneland a nastavitelný rozestup slupic zaručuje bezproblémovou práci i v kamenitých podmínkách, slupice se mohou vychýlit až do výšky 25 cm. Každá je vyrobena z tepelně zpracované oceli a je osazena otočným dlátem, rovněž tepelně zpracovaným. Pro dokonalejší podříznutí ornice je možné vybavit slupice šípovými radlicemi o záběru až 30 cm.
V Berouně nechyběla ani letošní novinka - podmítač s pevným rámem o záběru 3,1 m se třemi řadami radliček a dvěma řadami disků. Mezi zemědělci je o něj značný zájem, neboť se vyznačuje lepší průchodností rostlinných zbytků. Otočná dláta podříznou skývu a disková sekce zapraví rostlinné zbytky do horní vrstvy. Pokud zemědělec požaduje podříznutí podorniční vrstvy v celém profilu, volí šípové radličky. I zde jsou slupice jištěné otočnou pružinou, což je u strojů Kverneland jeden z výrazných znaků spolehlivosti a dlouhé životnosti. Podmítače se třemi řadami radliček se vyrábějí v záběru 2,5 m, 3,1 m, 3,6 m, 4,3 m a 5,1 m, pro menší verzi je vhodný traktor s minimálním výkonem 140 koní, u modelu s větším záběrem je nutný traktor s výkonem kolem 200 koní.
Ze secích strojů poutala největší pozornost secí kombinace MSC o záběru 6 m, která je vhodná k setí do zpracované půdy i do mulče. Vpředu se nachází čelní pneumatikový pěch a za ním mechanicky nebo hydraulicky stavitelné dvě řady disků s pevným řezným úhlem, které mají za úkol připravit půdu k setí. Následuje druhý pneumatikový pěch, který drtí hroudy a rovná i utužuje půdu před secí botkou. Zároveň slouží k přepravě celé secí kombinace. Za pneumatikami se nacházejí dvě řady výsevních secích botek CX mulch automaticky jištěné listovou pružinou s roztečí 12,5 cm. Výsevní botka je tvořená jedním ocelovým a druhým plastovým kotoučem a disponuje konstantním přítlakem na půdu 160 kg, což zajišťuje stálou hloubku setí ve všech podmínkách i při vysoké pracovní rychlosti až 18 km/hod. Celou operaci setí zakončují zavlačovací rolny a zavlačovací S rám. Velký zásobník s nástavky pojme až 3900 l osiva. V letošním roce pracovala secí kombinace MSC o záběru 6 m v různých podmínkách po celé republice, první hektary zasela na Moravě a končila v západních a v jižních Čechách. Zemědělci ji zkoušeli ve všech podmínkách, sela po orbě, po podmítce i do strniště a dokonce také přímo do strniště po kukuřici. Uživatelé u ní ocenili především velký přítlak na secí botku, který i v letošních suchých podmínkách zaručoval přesnou hloubku setí. Všechny porosty vzešly velmi dobře.
Na pole i do stájí
Tak by se dala stručně charakterizovat nabídka techniky společnosti Kverneland Czech na sklizeň a přípravu pícnin. Vlajkovou lodí jsou především lisy Vicon. V nabídce společnosti se nacházejí nejen modely s pevnou lisovací komorou, ale i typy s variabilní lisovací komorou, k dispozici je kompletní řada jak pro menší farmáře, tak pro velké zemědělské podniky či podniky služeb. Od roku 1996 patří Vicon k nejprodávanější značce na českém trhu s 15 jednotlivými verzemi. V loňském roce poprvé převážil počet lisů Vicon s variabilní lisovací komorou počet prodaných lisů s pevnou komorou a jinak tomu nebylo ani letos. Již dnes lze říci, že tento trend se nezastaví ani v roce 2007. Zemědělci se totiž přesvědčili o vysoké kvalitě a dlouhé životnosti pryžových pásů a plně využívají hlavní výhodu tohoto systému, kterou je různá variabilita balíků. Z kabiny traktoru může obsluha měnit lisovací tlak a zároveň nastavit různý průměr balíku od 0,80 do 1,90 m. Právě proto nacházejí lisy s variabilní lisovací komorou velké uplatnění zejména ve službách. Příznivou zprávou pro zemědělce je i to, že na vybrané modely lisů Vicon připravuje společnost Kverneland Czech ve spolupráci s výrobními závody speciální cenovou akci.
V Berouně nechyběly ani baličky, a to jak s otočným stolem a pevným ramenem, tak i modely s pevným stolem a otočným ramenem. Novinkou roku 2007 byla samonakládací tažená balička BW 1600 s pevným stolem a otočným ramenem, která dokáže zabalit balík o hmotnosti až 1200 kg. Ke konečné fázi sklizně a krmení pícnin jsou určeny rozebírače balíků Taarup, které jsou letošním šlágrem na českém trhu. Společnost Kverneland prodala v tomto roce na třicet modelů, a to jak v neseném, tak taženém provedení. Chovatelé skotu u nich oceňují především robustní provedení, které si dokáže poradit s každým krmivem, dokonce i s balíky lnu.
Kvalita made in Kverneland za českou cenu
Novinkou roku 2007 na českém trhu jsou diskové žací stroje Taarup řada 2500 s pracovním záběrem 2,4 m, 2,8 m, 3,2 m a 4 m. Všechny modely se vyznačují centrálním zavěšením lišty na rámu, v němž jsou dvě vinuté pružiny, jež zajišťují ideální kopírování terénu. Vyrábějí se v kooperaci s Agrostrojem Pelhřimov a také díky tomu je může v roce 2007 nabídnout berounská společnost za velice zajímavou cenu.
Návštěvníci si mohli vybrat i z dalších žacích strojů Taarup, buď jednodušší s bočním uložením, či komfortnější modely s prstovým kondicionérem, ať již s plastovými nebo kovovými V prsty. Vlajkovou lodí je žací stroj Taarup 5090 BX „Motýl“ vybavený prstovým kondicionérem a shazovacími dopravníky. Jde o dva nesené stroje umístěné za traktorem s celkovým záběrem 6 m. Vpředu se nachází čelní žací lišta Taarup 3532 F vybavená silnými nadlehčovacími pružinami s pracovním záběrem 3,2 m a taktéž prstovým kondicionérem. Mechanismus jejího zavěšení je takový, že se chová jako tažená, ovládá se hydraulicky prostřednictvím čtyřkloubového mechanismu. Shazovací dopravníky umožňují mnoho variant tvoření řádků. Tento stroj slavil letos na českém trhu velké úspěchy a ne jinak by tomu mělo být i v příštím roce. Z pohledu na česká pole je vidět, že z průměrné značky Taarup se postupně stává Top značka.