Do loňské celoroční soutěže týdeníku Zemědělec věnovala společnost Agrall zemědělská technika, a. s., v Banticích, obraceč Claas Volto 45, který je určen především pro malé zemědělské farmy. V České republice zaujímají stroje Claas na sklizeň pícnin třetí místo, stejně jako v celé Evropě. Dosavadní uživatelé oceňují u této výkonné techniky robustnost a s ní spojenou spolehlivost a dlouhou životnost.
Řada obracečů Volto je velice široká, začíná již zmíněným typem 45 se záběrem 4,5 m a končí modelem Volto 1050 se záběrem 10,5 m. Pro všechny modely je charakteristickým znakem vysoká pracovní rychlost a vynikající kopírování terénu. Obraceče Claas mají čtyři nebo osm samostatně uložených rotorů, každý se šesti nebo sedmi rameny s různě širokými dvojprsty, které lze nastavit do tří poloh podle množství porostu. Pohon pracovních orgánů zajišťují křížové klouby (u menších a konstrukčně starších modelů) nebo zubový systém Permalink (u nové generace obracečů). „Bezúdržbový systém Permalink představuje revoluční řešení přenosu točivého momentu mezi jednotlivými sekcemi obraceče,“ vysvětluje Ing. Jiří Leden, obchodní ředitel společnosti Agrall. „Stabilní odlitky umožňují vyklopení pohonů až do 180 stupňů při plném záběru zubů, takže přenos síly zůstává zachován za všech pracovních podmínek a díky velké kontaktní ploše zploštělých prstů nedochází k nežádoucímu opotřebení.“
Obraceče Volto jsou vybaveny osvědčeným stabilizačním systémem CKL, kdy se hmotnost stroje při zvedání přenáší pomocí dvou teleskopických vzpěr přímo na spodní táhla traktoru, což vede k odlehčení rámu a tím i k delší životnosti obraceče. Stabilizační ramena CKL také zabraňují vibracím stroje na nerovném povrchu a udržují konstantní pracovní výšku prstů i v kopcovitém terénu. K nenáročné denní údržbě nové generace obracečů přispívají také hermeticky uzavřené převodovky.
Nesené, tažené i samojízdné
Podle Ing. Jiřího Ledna je mezi českými zemědělci trvalý zájem o rotační žací stroje Claas, ať již diskové pod obchodním označením Disco, nebo bubnové označené Corto. Z tohoto velice širokého sortimentu nesených či tažených žacích strojů se záběrem od 2,1 do 9 m je největší zájem o rotační diskové žací stroje se záběrem 3 m. Hlavní přenos síly u velice stabilních žacích strojů zajišťují velká, pomalu se otáčející kola v jedné řadě, což má vliv na malé opotřebení a tichou práci. Žací lišty lze vybavit prstovým či válcovým kondicionérem a odkládacím pásem. Proti poškození jsou chráněny systémem Safetylink pomocí definovaného střižného místa.
Agrall Bantice dnes může uspokojit i zájemce o samojízdný žací stroj. Claas Cougar je vybaven dvanáctilitrovým motorem Daimler Chraisler o výkonu 476 koní, hydromechanickou převodovkou a pěti pracovními sekcemi s celkovým záběrem až 14 m. Hydraulicky jištěné sekce proti najetí na překážku aktivně kopírují pozemek a dokonale vysečou i při velkém záběru členitý terén. Jejich umístění před řidičem zajišťuje obsluze dokonalý přehled po celé šířce záběru. Každou z nich lze jednotlivě zvedat i spouštět, výšku řezu je možné nastavit od 30 do 100 mm. Při rychlosti sečení od 0 do 20 km/h dosahuje Cougar plošného výkonu 15 až 20 ha za hodinu, 960 litrů nafty v palivové nádrži pak vystačí s rezervou i na jednu prodlouženou směnu. Maximální přepravní rychlost je 40 km/h.
První místo na trhu
V České republice jsou velmi výrazně zastoupeny i sklízecí mlátičky Claas, s podílem kolem 40 % zaujímají první místo. „Každý zemědělec chce sklidit svou úrodu co nejrychleji a v co nejlepší kvalitě. Tento požadavek sklízecí mlátičky Claas splňují, svým výkonem, kvalitou, pohodlím a spolehlivostí uspokojí každého zákazníka,“ tvrdí J. Leden.
Pro velké zemědělské podniky a podniky služeb je určena nejvýkonnější komfortní mlátička Lexion s vysokým sklizňovým potenciálem kolem 35 až 40 tun/hod s jednoduchým ovládáním, nastavováním a kontrolou. Vytřásadlové modely Lexion 510 až 560 s mláticím systémem APS a záběrem 5,1 až 7,5 m mají v základní výbavě systém 3D (vyrovnávání svahu), řezačku slámy, metač plev, turbinový ventilátor, otevřená vytřásadla, na přání pak například Quantimetr. Lze je vybavit lištou Vario, kdy je možné během jízdy zkrátit hloubku stolu o deset nebo prodloužit o 20 cm, což je výhodné při proměnných podmínkách sklizně. Druhou řadu představují rotorové sklízecí mlátičky Lexion 570 a 580. Silnější model se záběrem lišty 6,6 až 9 m je vybaven motorem Daimler Chraisler o výkonu 462 koní. Claas dodává na sklízecí mlátičky s velkým záběrem laser pilot, na přání i mapování výnosů. Součástí výbavy je také palubní informační systém CEBIS . Pro příští žně v roce 2006 přichází firma Agrall na český trh s mlátičkou nové výkonnostní třídy, s Lexionem 600. Stroj má motor Daimler Chrysler s maximálním výkonem 586 koní, zásobník zrna na 12 000 litrů, lištu Vario se záběrem 9,00 m. Lexion 600 bude mít v České republice premiéru v dubnu na výstavě Techagro v Brně.
Pro střední podniky a větší soukromé zemědělce je určen model Mega s mláticím systémem APS a záběrem lišty od 4,5 do 6,6 m. Zemědělec může volit ze široké výbavy, včetně systému 3D, řezačky slámy a metače plev. Ke sklizni obilovin na svazích je určen model Montana s naklápěním celé mlátičky v příčném i podélném směru.. Tento stroj nabízí dlouhodobou a ověřenou kvalitu střední výkonné třídy s jednoduchým ovládáním. Nástupcem řady Dominator, která přivedla sklízecí mlátičky Claas na trh v ČR, je model Medion s klasickým mláticím ústrojím a záběrem 4,5 až 6 m. Jde o stroj s nižším výkonem potenciálem vhodný pro malé podniky a soukromé firmy. Nejmenšími sklízecími mlátičkami z produkce společnosti Claas jsou typy Dominator 130 a 150 s motorem Caterpillar o výkonu 132 až 152 koní a záběrem 3 až 5,1 m.
Dlouhodobě v čele
Téměř sedmdesátiprocentní podíl na českém trhu zajišťuje samojízdným řezačkám Claas v pomyslném souboji všech značek dlouhodobě první místo. Stroje s motory Daimler Chraisler o výkonu 321 až 605 koní lze vybavit mnoha různými adaptéry, ať již osmiřádkovým, šestiřádkovým nebo plošným adaptérem pro sklizeň kukuřice, či sběracím zařízením širokým 3,00 nebo 3,30 m, ale i kukuřičným adaptérem pro sklizeň LKS, nebo lištou pro sklizeň GPS. Nejprodávanější řezačkou v České republice je model 850 s výkonem motoru 390 koní, který je vhodný i pro podniky služeb.
Řezačky se vyrábějí ve dvou provedeních, a to Profistar s přepravní rychlostí 20 km/h, nebo Speedstar s přepravní rychlostí 40 km/h. Uložením motoru napříč nad zadní nápravou se dosáhlo optimálního rozložení hmotnosti stroje, především však odpadá jakákoli úhlová převodovka, u níž dochází ke zbytečným ztrátám. Řezací buben pohání jeden dlouhý řemen. Srdcem řezačky je patentovaný nožový V buben s dvanácti nebo deseti řadami nožů, který příznivě ovlivňuje kvalitu řezanky a spotřebu pohonných hmot. Před ním se nachází čtyři vkládací válce s detektorem kovů. Řezačky Claas jsou vybaveny palubním informačním systémem CIS, který nabízí mnoho možností nastavení a kontroly. Stroj lze vybavit i pohonem 4 x 4 pro velmi extrémní podmínky a laser pilotem. Ke standardní výbavě patří prostorná plně klimatizovaná kabina, palubní počítač, pracovní osvětlení atd. Na přání lze vybavit stroj drtičem zrn, elektrickým nastavováním protiostří a jinými doplňky usnadňujícími práci obsluhy a zvyšujícími výkon stroje.
Velký výběr z mnoha modelů
Za poslední dva roky se v České epublice prodalo více než sto traktorů Claas s výkonem motoru 52 až 280 koní, největší zájem je o modely Ares 800 a Ares 600. U traktorů Claas oceňují uživatelé především vysoký komfort a pohodlí v odpružené kabině, nízkou hlučnost, dokonalou ergonomii, kdy všechny ovládací prvky jsou na pravé straně, velmi výkonnou hydrauliku, velký rozvor, rovnoměrné zatížení náprav, jednoduchou obsluhu a nenáročnou údržbu.
Do sadů a vinic je určena řada Nectis (52 až 100 koní), na smíšená hospodářství a do živočišné výroby řada Celtis (72 až 100 koní) a na malá hospodářství pro náročné zákazníky řada Ares 500 (90 až 120koní). Na univerzální řadu Ares 600 s šestiválcovým motorem o výkonu 110 až 140 koní navazuje řada Ares 800 (156 až 204 koní) určená na velké výměry a k dopravě s těžkými návěsy. Klasickými tahači s převodovkou plně řazenou pod zatížením jsou pak modely Atles 900 (220 až 280 koní).
V loňském roce přišla firma Claas s novou řadou Ares se sedmičkou na konci, která se od dosavadních modelů liší na první pohled výraznou změnou designu kapoty, kabiny, hlavně střechy a všech vnitřních ovladačů. „Co je však důležitější, traktory jsou vybaveny novou generací převodovek Hexactiv s šesti stupni řaditelnými pod zatížením, která svým chováním připomíná plně automatickou převodovku, ale převyšuje ji účinností přenosu. Každá ze čtyř robotizovaných skupin A, B, C, D s automatikou Eco, Power, Pole a Transport umožňuje automaticky řadit všech 24 stupňů.“ říká závěrem Ing. Jiří Leden.