V Českém Těšíně, nedaleko česko-polských hranic, zahájila koncem roku 2001 svoji obchodní činnost dceřiná společnost pěti nejvýznamnějších výrobců zemědělské techniky Polské republiky – Polský dům zemědělská technika, s. r. o. Jak se jí po více než roce práce daří proniknout na český trh a pro koho je nabízený sortiment určen, jsme se zeptali jednatelky společnosti Silvie Chlebkové.
„Na základě polského programu na podporu exportu jsme navázali spolupráci s pěti výrobci zemědělské mechanizace. Někteří byli v České republice již velmi dobře známí. Vždyť kdo by neznal výrobky se značkou Ursus, Sipma nebo Pilmet. Naším úkolem je, s podporou polských obchodních partnerů, co nejlepší propagace polských výrobků, jejich prezentace na výstavách, veletrzích a předváděcích akcích a v neposlední řadě vytvoření kvalitní a celou republiku pokrývající distributorské sítě formou regionálních zástupců včetně zajištění servisu,“ vysvětluje Silvie Chlebková a nastiňuje i další plány do budoucna: „Rádi bychom se stali výhradními dovozci některých značek, ale to vše závisí na dosažených výsledcích. Po roce činnosti sice můžeme být celkem spokojeni, ale myslím, že výsledky mohou být v budoucnu jistě podstatně lepší. Vzhledem k ověřené kvalitě námi nabízených strojů a jejich ceně, která je nesrovnatelně nižší oproti produktům dováženým například ze západní Evropy, máme určitě v jejich prodeji ještě velké rezervy. Ano, asi těžko oslovíme větší podniky, ale středně velké farmy a drobní farmáři si k nám postupem doby nacházejí cestu.“
Od postřikovačů ke sklizni
Které zemědělské stroje vlastně Polský dům nabízí? Lublinská firma Sipma vyrábí svinovací lisy, technologické linky výroby senáže včetně samonakládacích vozů a žacích strojů, Ursus, který má sídlo ve Varšavě , je známým výrobcem traktorů, z vroclavského Pilmetu pocházejí oblíbené postřikovače, ve Slupsku, kde sídlí firma Famarol, se specializují na výrobu rotačních žacích strojů a secích kombinací. Pátým společníkem je Agromet motoimport, podnik zahraničního obchodu se specializací na zemědělskou techniku.
Některé z uvedených značek vstupují do letošní sezóny s novinkami. Značka Sipma přichází s novým typem svinovacího lisu s řezáním, na který její zákazníci dlouho čekali. Vývoj a hlavně zkušební provoz byl delší, než bylo původně v plánu, ale výrobce svůj nový stroj testoval opravdu precizně. Další novinkou Sipmy je polonesená ovíječka balíků s nakládáním Z-557. Pracuje s balíky o průměru 1,2 až 1,5 metru. Třetí novinkou je samonakládací vůz na přepravu balíků T – 150 s možností stohování. Tento nízkoplošný traktorový přívěs má nosnost 3,5 tuny. Je vybaven bočním zařízením k nakládání kulatých balíků hydraulicky ovládaným z traktoru. Poslední novinkou značky Sipma je rozmetadlo průmyslových hnojiv N-060. Rozmetadlo se upevňuje do tříbodového závěsu traktoru. Je vybaveno dvěma rozmetacími kotouči s dvěma páry lopatek, které zaručují rovnoměrný rozhoz granulovaných i krystalických hnojiv. Předností tohoto stroje je jednoduchá obsluha a snadné nastavení pracovních parametrů. Pracuje v agregaci s traktorem o výkonu 80 koní při pracovní rychlosti 6 až 15 km/h.
Pozadu, co se týče novinek, nezůstala ani firma Pilmet. První z nich je nesený polní postřikovač s objemem nádrže 1000 litrů a rozšiřuje nabídku oblíbených nesených postřikovačů s nižší kapacitou. Také mezi taženými postřikovači je patrný trend vedoucí ke zvyšování výkonnosti těchto strojů. Model Pilmet Europa má objem nádrže 2500 litrů a pracovní šířku ramen od 18 do 24 metrů.
Nabídka zemědělské techniky je tedy skutečně široká. Čas ukáže, zda se čeští zemědělci zařadí mezi její pravidelné odběratele, stejně jako uživatelé z 62 zemí celého světa, kam jsou polské stroje s úspěchem exportovány.
Roman Paleček