15.10.2002 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro všestranné použití

Manipulátory - stroje původně určené pro práci ve stavebnictví začaly v posledních letech razantně pronikat i do oblasti zemědělství. Pravda, zpočátku se jednalo o průniky nesmělé, ovlivněné například tím, že použití ve stavebnictví je odlišné od toho zemědělského.

Zatímco ve stavebnictví se žádá něco přizvednout, podržet, zkrátka spíše jít v pravém smyslu slova manipulátor – tedy manipulovat a nižšími nároky na rychlost, stroje určené pro zemědělství jsou spíše nakladače, kdy manipulační schopnost je jejich vítaným doplňkem a naproti tomu rychlost práce je faktorem limitujícím.
Když se zamyslíme nad tím co vlastně zemědělský manipulátor dělá vyjde nám zejména nahrnování a vyhrnování a nakládka hnoje, nakládka zrnin a cukrovky, rozhrnování senáže, stohování slámy, manipulace s balíky senáže či slámy a jen výjimečně přemísťování bramborových či jiných palet. Jen výjimečně proto, protože v této činnosti nad manipulátorem vždy zvítězí klasický vysokozdvižný vozík na němž sedí obsluha přímo u přemísťovaných palet a přesnost a rychlost práce je pak podstatně vyšší a to nehledě na vyšší obratnost v malých prostorech.
Avšak z výše uvedeného výčtu prací je zřejmé, že manipulátor je strojem skutečně univerzálním, využívaným v průběhu celého roku. A to nezmiňuji to, že může být využíván i ke komunálním pracím v zemědělském areálu jako je odklízení bláta či vyhrnování sněhu. Obvykle za ním je možné i táhnout přívěs a některé typy jsou vybaveny i zadní hydraulikou a vývodovým hřídelem. Pak je lze využít i při lehčích polních pracích a univerzálnost manipulátoru je pak skutečně maximální.
Pojďme se nyní ve stručnosti podívat na to co jednotliví výrobci nabízejí s ohledem na konstrukční provedení.

Motory

V drtivé většině se jedná o vznětové vodou chlazené čtyřválce s výkonem od 80 do 120 koní. Značky, které vyrábějí vlastní motory si je pochopitelně montují i do svých strojů (John Deere, Caterpillar) drtivá většina ostatních používá motory Perkins. U motorů je důležité jejich umístění. Z původně používané koncepce motoru uloženého vzadu (John Deere, New Holland, v některých modelech Manitou) již většina výrobců ustoupila a používá motory umístěné vpravo vedle kabiny. Základní výhodou druhé varianty je lepší viditelnost dozadu při couvání. Co se týče rozložení hmotnosti vycházejí obě varianty dost podobně. Motor vzadu působí samozřejmě jako protiváha teleskopického ramene, avšak u motoru umístěného na boku je možné zase posunout rameno zcela dozadu, čímž se stabilita také zlepší.

Převodovky

Většina výrobců používá čtyřstupňovou synchronizovanou převodovku, obvykle řazenou pod zátěží, doplněnou hydrodynamickým měničem točivého momentu. Toto provedení umožňuje plynulé rozjíždění jen stlačením akceleračního pedálu. Samozřejmostí bez níž by se manipulátor neuplatnil je rychloreverzace ovládaná páčkou pod volantem tak jako u traktorů. S tímto systémem pracují takřka všichni na našem trhu zastoupení výrobci. Výjimkou je firma Merlo jenž má svůj stroj poháněn hydrostaticky se dvěma rychlostními rozsahy jenž lze u nových modelů již řadit pod zátěží.

Pojezdové ústrojí

Pohon všech kol je standardem a diferenciály jsou obvykle vybaveny samosvornými uzávěrkami. Pro dobré manipulační schopnosti nabízejí všichni výrobci tři režimy řízení pojezdových kol. Jednak transportní kdy je řízena jen přední náprava, pracovní, kdy jsou kola na přední nápravě otáčena v opačném směru než kola na nápravě zadní a poloměr otáčení je tudíž nejmenší a pro poslední režim řízení se vžilo označené krabí, či psí chod. V tomto režimu jsou natáčena všechna kola jedním směrem.

Teleskopické rameno

Základem manipulátoru je jeho rameno. Jakýmsi ustáleným standardem pro zemědělskou praxi se stala maximální nosnost 3 t a výška zdvihu 7 m, přičemž někteří výrobci nabízejí tyto hodnoty o něco vyšší (až 3,5 t a 9 m). K tomu je samozřejmě třeba připomenout, že nelze zvedat při tuny s plně vysunutým teleskopem, ale maximální nosnost je udávána v podmínkách kdy je rameno zasunuto. S jeho vysunováním se bezpečná hmotnost kterou je možné zvednou aniž by se manipulátor převrátil snižuje.
Aby se převrácení stroje zabránilo používá většina výrobců optickou a akustickou indikaci odlehčení zadní nápravy, která může být spojena s hydraulikou ramene, takže při zvýšeném odlehčení zadní nápravy se například zastaví vysunování teleskopu.
Jak bylo v úvodu zmíněno, v zemědělství jsou vysoké nároky na rychlost – tedy celkovou výkonnost stroje. Proto musí být pracovní hydrauliky vybavena výkonným čerpadlem. Obvykle to bývá až 100 až 120 l/min při tlaku až 25 MPa. Takovýto výkon pak dovoluje ovládání dvou (někdy i tří) funkcí teleskopu najednou což je při rychlém nakládání nezbytnost. Zde přichází vhod systém Load Sensing, který omezuje průtok oleje jen na množství nezbytné pro daný úkon.

Kabina

Kabiny manipulátorů jsou poměrně malé, což je dáno tím, že se vedle nich musí vejít ještě teleskopické rameno. Přesto jsou co se týče pohodlí řidiče dobře vybaveny a celkem srovnatelné s kabinami traktorů. protože při manipulaci je základním požadavkem dobrá viditelnost, je nutné maximální prosklení a též průhled ve střeše kabiny aby bylo vidět na zvednutý teleskop.
Pro ovládání je standardem joystick a to většinou v elektrickém provedení, někdy kombinovaný – elektrohydraulický. Pohybem joysticku vpřed se rameno sklápí, pohybem vzad se zvedá, vykláněním do stran se vysouvá a zasouvá teleskop a pomocí tlačítek na hlavici joysticku se zvedá a sklápí lžíce (nebo jiný adaptér).
O páčce rychloreverzace a jejím umístění již byla řeč. S ohledem na nožní pedály, spojkový pedál obvykle není a místo něj je brzdový. Akcelerační pedál je na obvyklém místě a při jeho uvolnění se zastavuje pojezd stroje. Firma Merlo používá pro rozpojení pojezdu tzv. Inching pedal s nímž je možné manipulátor zastavit v záběru, při jakýchkoliv otáčkách motoru.

Adaptéry

Patrně každý z výrobců dodává bez příplatku paletizační vidle a o dalších adaptérech si již rozhoduje zákazník. Nejčastěji je to velká lopata (obvykle s objemem 2 až 2,5 m3), dále drapák (kleště) na nakládání hnoje a rozhrnování senáže. To jsou tři základní zemědělské adaptéry. V nabídce je jich ale pochopitelně celá řada, takže to může být i prosévací lžíce (nakládání cukrovky), malá stavební lopata, nebo stohovací adaptér. Ten však není v nabídce všech firem, takže v řadě zemědělských podniků si jej vyrobili sami, většinou úpravou původního používaného na Š 180.
Připojování adaptérů je u všech manipulátorů jednoduché a v řadě případů jej lze provést s použitím hydraulicky ovládaného zajištění provést bez vystoupení z kabiny.

Využití

Jak jsem již zmínil v úvodu je manipulátor strojem, který nachází v zemědělském podniku patrně nejvyššího využití. Příkladem může být teleskopický manipulátor Manitou MT 835 120 LS, který jezdí v podniku ZD Pluhův Žďár kde ročně natočí přes 1300 Mh.

do tabulky

Využítí manipulátoru Manitou MT 835 v ZD Pluhův Žďár

- nakládání chlévské mrvy (odvoz na polní hnojiště)
- nahrnování chlévské mrvy na polním hnojišti
- nakládání chlévského hnoje na rozmetadla (podzimní rozmetání hnoje)
- přehazování kompostu
- rozhrnování a dusání senáží a siláží
- nahrnování obilí
- stohování volné slámy
- úprava polních cest
- dočišťování rybníků
- různá manipulace (použití jako jeřábu – přendávání výměnných nástaveb, panelů na senáž apod.)

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down