Před několika lety se na naše farmy začala dostávat technologie krmení skotu pomocí horizontálních míchacích vozů. Většina chovů byla na úrovni užitkovosti kolem 5000 litrů/rok . Struktura krmení byla většinou vytvářena ještě pomocí starších řezaček ,které neměly velkou možnost regulace délky řezanky a tudíž intenzivní dělení a krácení materiálu při nakládání vozu pomocí frézy a následné tlakové míchání v krmných vozech s horizontálními šneky bylo velmi žádoucí.
Avšak během několika málo let se do našich farem dostala rovněž nová technologie přípravy krmení v podobě moderních řezaček,kde se dokázala vytvořit struktura velmi jemná s ohledem na perfektní konzervaci a uskladnění,což ale bohužel sebou neslo také následky ,že struktura krmení po promíchání v krmných vozech s tlakovým mícháním pomocí horizontálních šneků je velmi jemná a začíná se zvyšovat problém se zdravotními problémy u stáda a rovněž se začíná projevovat snižování reprodukce. Tyto všechny prvky jsou dány vývojem technologie a součastným trendem zvyšování užitkovosti u stáda. Většina odborníků v oblasti výživy skotu se dnes zabývá problémem struktury krmné dávky a jejím přizpůsobením zažívacímu traktu u skotu tak,aby byla splněna jedna ze základních funkcí a to je přežvykování.
Tuto problematiku velmi úspěšně řeší nový systém míchání krmné dávky ,který je tvořen pomocí míchacích krmných vozů s vertikálním šnekem. Během míchání vertikálním šnekem je krmivo bez většího odporu transportováno do výše a padá vlastní vahou nazpět. Při tomto pochodu zůstává krmná struktura zachována. Krmení je ve srovnání s jinými míchacími systémy vystaveno velmi malému mechanickému zatížení a tím zachovává svoji strukturu a výživnou hodnotu.
Rozšíření této nové technologie bránilo většinou zamezení vlastního nakládání bez použití čelního nakladače a nebo vybírací frézy. Nakladač představuje zvýšení nákladů a fréza je bohužel příčinou porušování struktury krmné dávky. Tento problém je už dnes vyřešen pomocí blokového vyřezávacího štítu,který nakládá krmivo ze silážního žlabu,aniž by porušil strukturu krmení.
Touto jedinečnou kombinací vertikálního šneku s řezným štítem mohou být jakékoli druhy krmení bez problémů a v požadovaném množství naloženy,namíchány,bezztrátově dopraveny a rovnoměrně rozděleny .Při všech těchto úkonech není poškozována struktura krmiva a tím snižována jeho hodnota. Pomocí nakládacího štítu je možné bez problémů nakládat i balíky sena, senáže a rovněž je velmi vhodným prostředkem pro nakládání z vaků.
Při provozování vertikálních krmných vozů je provozovatel mile překvapen potřebným příkonem traktoru pro míchání a zároveň i sníženou spotřebou paliva. Opotřebení této konstrukce krmných vozů je více jak poloviční oproti jiným míchacím systémům.Tudíž jestliže se dnes u klasických vertikálních vozů pohybuje životnost na hranici 5000 Mh provozu je předpoklad dosáhnout u tohoto nového systému daleko větší životnosti ,což je již prakticky ověřeno z provozu farem v zahraničí. Na závěr chci pouze konstatovat ,že ke zvyšování rentability chovu skotu a výroby mléka je potřebné hledat rezervy a chyby ,které pramení mnohde pouze ze zlepšení určitých detailů,tak aby pozdější návazný řetěz ty to malé chyby neprohluboval.
Ing. Petr Dlouhý