Ozimé žito je pícnina, pěstovaná na orné půdě, takže při její sklizni má ještě větší význam eliminace možného znečištění. Pícninářská technika firmy Pöttinger má v tomto ohledu řadu vydařených řešení a zkušenosti ze ZD Mojné to potvrzují.
„Shrnovač TOP 842 C, který jsme zakoupili od firmy Pöttinger v roce 2017, výborně kopíruje terén,“ řekl předseda. Tato účinnost je dána výbavou shrnovače, jehož výkyvně uložené rotory jsou vybavené propracovaným podvozkem. Rotor se pohybuje po tandemové nápravě, ale zároveň dokáže včas reagovat na blížící se vyvýšené místo či prohlubeň terénu, protože je veden snímacím kolečkem. To je umístěno vepředu a kopíruje terén těsně před dráhou prstů.
Snímací kolečko je samozřejmě nastavitelné; pokud by byla prohlubeň příliš hluboká, tak rotor „podrží“ ve správné dráze další kolečko, které běží těsně za dráhou prstů. A pokud k této výbavě přistupuje ještě ochotná obsluha, která nelení a adekvátně podmínkám nastavuje výšku shrnování, pak je jasné, proč shrnovač TOP 842 C odvádí kvalitní a čistou práci.
Zamýšlel se některý uživatel nad tím, jak firma Pöttinger volí počet ramen na rotorech u svých shrnovačů? Rotory mají tradičně velký průměr a zároveň i velký počet ramen. Díky tomu je možné při určité pojezdové rychlosti pracovat s nižšími otáčkami motoru traktoru a nižšími otáčkami rotorů. To neznamená jen úsporu paliva a nižší hlučnost v kabině, ale také další omezení zdroje znečišťování hmoty, která je zároveň zcela čistě vyhrabána ze strniště.
V další fázi, tedy při sběru hmoty, má senážní návěs Jumbo 8000 L precizní možnosti nastavení, v jaké výšce budou pracovat prsty sběrače.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.