Jednou z vůbec nejdůležitějších agrotechnických operací je zakládání porostů. Výsledek práce není vidět hned, ale až s určitým zpožděním, a kvalita práce má zásadní vliv na úroveň výnosu. Použitá technika proto musí být provozně spolehlivá a s odpovídající výkonností, aby bylo možné setí zvládat v agrotechnických termínech. A že je zároveň možné i snižování nákladů? Jak se ukazuje na příkladu podniku Březovská zemědělská a. s., možné to je.
V okolí malé obce Březová v nadmořské výšce 520 metrů nad mořem na okrese Opava patří celkem 1652 hektarů zemědělské půdy do regionu tohoto podniku. Z toho je 1297 hektarů půdy orné, obdělávané kombinací klasické technologie s pluhem a konzervační technologie. Na písčito-hlinitých půdách se daří nejenom obilninám a ozimé řepce, ale i pohance, pelušce, kostřavě červené a jílku jednoletému, pěstovaným pro produkci osiva, ale také bramborům. Pestrý osevní postup spolu s dostatkem organických hnojiv, produkovaných v rámci chovu skotu bez tržní produkce mléka, zajišťují dostatečný přísun organické hmoty a živin do půdy.
Tím jsou dány základní předpoklady pro výrobu s ekonomicky zajímavou úrovní výnosů. Zbývá ještě vhodný stroj pro zakládání porostů. Ten musí zvládnout výsev různých druhů plodin se širokou úrovní výsevků, pokud možno s jednoduchou obsluhou, a poradit si s precizní přípravou seťového lůžka po orbě, kde je na poli „čistý stůl“, ale i v prostředí s rostlinnými zbytky na povrchu.
Více informací v týdeníku Zemědělec č. 37.