27.08.2024 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prototyp nového stroje

Dnešní zemědělci čelí celé řadě výzev. A ať už jsou to výzvy, které před ně staví příroda nebo legislativa z pera politiků, je potřeba na ně reagovat. Není proto divu, že se objevují a jsou zkoušeny stále nové, anebo znovuobjevené technologie. Jednou z nich je i technologie zonální aplikace dusíku, jež má kořeny v devadesátých letech minulého století a základem je myšlenka tvorby hnojivového depa. Na principu zonální aplikace kapalných hnojiv vytvořila společnost BEDNAR FMT stroj NEVEON EE, který je zatím ve fázi testování.

Vyprodukovat dostatečné množství potravin, pohybovat se přitom v ekonomicky přijatelné úrovni nákladů a zároveň minimalizovat dopad na životní prostředí to je pro zemědělce ta největší výzva. Zonální aplikace kapalných hnojiv by jim v tom mohla pomoci.

O co vlastně jde?

Zonální bodová aplikace kapalných látek představuje jednu z možností jejich ukládání do půdy, včetně možnosti cílení na budoucí, či stávající, zónu kořenového systému. Systém bodové aplikace kapalných látek je obecně znám a dlouhodoběji je využíván pro zonální hnojení dusíkem na lehčích půdách, kde jeho využití přispívá k tvorbě hnojivového depa v hloubce kolem 7 cm půdy. Na přítomnost hnojivového depa velmi dobře reagují především obilniny, které na základě chemotropismu vytvářely v místě uložení hnojiva intenzivní kořenovou zónu čerpání živin. Především v rámci individuálních konstrukcí vyvinutých samotnými zemědělci je omezeně využíván při pěstování kukuřice, ale také v porostech brambor.

NEVEON EE

Společnost BEDNAR FMT je progresivním českým výrobcem zemědělské techniky, který neustále hledá a zkoumá příležitosti jak českým zemědělcům pomoci. Proto vyvinul a testuje stroj NEVEON EE. Jedná se o injektorový aplikátor kapalných hnojiv a dalších pomocných látek do půdního profilu, který cíleně aplikuje látky přímo ke kořenům produkčních plodin. Konstrukcí je nosný rám stroje, na kterém jsou umístěna aplikační kola s aplikačními hroty. Součástí musí být samozřejmě i nádrž s aplikační jíchou. Aplikace hnojiva do půdního profilu probíhá vždy, když je aplikační hrot v pravém úhlu vůči zemi. Aplikace může být prováděna plošně při meziřádkové rozteči aplikačních kol 25 cm nebo cílená pro širokořádkové plodiny, kdy rostlina je mezi dvěma aplikačními koly. U širokořádkových rostlin lze nastavit rozteče 45 cm, 50 cm, 60 cm, 70 cm, 75 cm, 76,2 cm a 80 cm.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down