Všechny švédské stroje Väderstad se začínají sériově vyrábět po náročných testech, které zpravidla trvají pět až šest let. Takovými provozními zkouškami prošly například i talířové podmítače Carrier či secí stroje Rapid, z nichž mnohé mají za sebou dvacet tisíc hektarů bez větších servisních zásahů. V současné době testuje švédská společnost v Evropě čtyři radličkové kypřiče Swift, v České republice, na Slovensku a v Rakousku jeden model o záběru 5,6 m a ve Franci, Německu a Polsku tři podmítače se záběrem 7,2 m. Po pětiletých zkouškách by se mělo začít s jejich sériovou výrobou na jaře roku 2011.
Jen pro zajímavost, stroje Väderstad se běžně testují v kamenolomu ve velice těžkých podmínkách, kde se rychle nasimuluje zatížení jako při zpracování tisíce hektarů. Testovaná technika jezdí nepřetržitě týdny v naštípaném kamenu o průměru 20 až 30 cm a každý druhý den sledují inženýři firmy opotřebení a mechanické poškození. Teprve potom jdou stroje do běžných provozních zkoušek a nakonec do sériové výroby.
S vývojem radličkového kypřiče Swift začala firma Väderstad v roce 2005, cílem současných testů je zpracovat co nejvíce hektarů, aby se „vychytaly“ poslední maličkosti.
Tisíce hektarů jedním strojem
Firma Väderstad byla založena v roce 1962 a exportovat začala až o 23 let později. I za tak krátkou dobu si stejnojmenná technika na zpracování půdy a setí vydobyla mezi evropskými zemědělci velké renomé. Největšími exportními zeměmi jsou Francie a Německo, velkým trhem je samozřejmě i domácí Švédsko, kde například secí stroje Väderstad zaujímají 90% podíl. K dlouholetým odběratelům švédské techniky s dlouhou životností patří i Česká republika a Slovensko, kde již pracuje více než tisíc strojů. V poslední době o ně roste zájem traké mezi zemědělci v Itálii, Španělsku, na Ukrajině a v Bulharsku.
„Pro techniku Väderstad jsou příznačné vysoká kvalita, velká robustnost a dlouhá životnost,“ řekl týdeníku Zemědělec produktový manager firmy Väderstad pro Českou republiku a Slovensko Vít Brzobohatý. „Dosavadní zákazníci mají secí stroje nebo podmítače, které už zpracovaly patnáct, dvacet a některé i dvacet pět tisíc hektarů, přitom se u nich měnily pouze opotřebitelné náhradní díly či maximálně ložisko. Jejich konstrukce je totiž stavěná pro tvrdé švédské kamenité podmínky. Typické pro techniku Väderstad je i vysoká zůstatková hodnota, po pěti až šesti letech se jejich cena pohybuje na úrovni 60 až 70 % pořizovací ceny. Pokrýváme celý segment od klasické přípravy půdy a setí až po minimalizaci, a tak není divu, že naší značce přicházejí na chuť i čeští zemědělci. Například každý rok zde nalezne uplatnění více než čtyřicet nových strojů Väderstad, kterých se zemědělci jen tak nezbavují. Kupují si je totiž na deset a více let.“
Menší traktor, velký výkon
Podmítače Swift Väderstad jsou určeny zemědělcům, kteří upřednostňují přípravu půdy radličkami. Jsou vhodné především do středních a lehčích půd k první podmítce do hloubky 5 až 10 cm, při druhém přejezdu do hloubky až 15 cm. Jde o lehké stroje s velkým výkonem a malou potřebou tažné síly, k modelu o záběru 5,6 m je vhodný traktor s výkonem od 160 do 240 koní podle půdních podmínek.
Radličky uchycené na vibračních slupicích jsou uložené v pěti řadách na třech nosnících a za nimi se nacházejí urovnávací disky. Do jednoduchého závěsu je pak ještě možné připojit válce Rolex. Výrobce uvažuje také o tom, že by byly za urovnávacími disky umístěny i brány nebo lehký integrovaný válec. Radličkové podmítače Swift jsou zajímavé právě tím, že na dvou nosnících jsou uchycené čtyři řady slupic. Vzdálenost mezi první a druhou řadou radliček je 650 mm, mezi druhou a třetí řadou 850 a mezi třetí a čtvrtou řadou opět 650 mm. Čtyři radličky se nacházejí i v přední středové časti podmítače, protože kvůli podvozku je nelze umístit jinam. Dlátové radličky široké 50 nebo 80 cm v rozestupu 19,3 cm lze jednoduše vyměnit pomocí jednoho šroubu. Pro celoplošné pořezání profilu budou k dispozici i šípové radličky.
Firma Väderstad investovala velké finanční prostředky do modernizace výroby, ať už řezání laserem či automatického svařování, a právě tento model se již vyrábí novou technologií. Pevné nosníky trubkového profilu o průměru 152 mm jsou uchycené na hlavním rámu větší délkou sváru než je tomu u čtyřhranných profilů, čímž se opět zvyšuje pevnost celé konstrukce. Světlá výška slupic ze čtyřhranných profilů, které jsou provlečené trubkovým nosníkem a uchycené obloukovou svorkou, je 77 cm. Vibrační slupice s radličkami půdu intenzivně kypří a rozbíjejí hroudy, přitom opotřebení špiček dlát je menší, stejně jako požadavek na tažný výkon. Urovnávací disky jsou připevněné na trojhranném nosníku prostřednictvím tří pryžových tlumičů, které zabezpečují lepší odpružení.
Jednoduché nastavení
Na zapojení kypřiče jsou nezbytné tři hydraulické okruhy, pokud se používají ještě připojené válce, tak čtyři. Jeden okruh je třeba na složení či rozložení stroje do pracovní či přepravní polohy, druhý okruh na zvedání či spouštění kypřiče na souvratích a třetí okruh k obsluze urovnávacích disků. Tyto disky, stejně jako dlátové radličky, pocházejí s kypřiče Cultus. Kromě dvou kol podvozku má podmítači o hmotnosti 3,3 tuny ještě dvě opěrná kola a všechna mají společný hydraulický okruh.
Na tomto společném okruhu je pak založeno velice jednoduché nastavování pracovní hloubky. Pomocí posuvné objímky na pístnici s dorazem u levého opěrného kola se centrálně nastavuje pracovní hloubka celého stroje, neboť díky systému „Master and Slave“ je dodržena i na pístnicích dalších tří kol. Nastavování je plynulé po milimetrech.
Rychlá, kvalitní a levná podmítka
Radličkový kypřič Swift o záběru 5,6 m zpracoval letos v Rakousku, na Slovensku a v České republice více než 450 ha po řepce, po bio pšenici a pšenici. V polovině srpna se zkoušel i na Příbramsku a naše redakce u toho nemohla chybět.
„Dosavadní testy potvrdily, že jde o velice jednoduchý, kompaktní a vzhledem k nápravě umístěné uprostřed i snadno ovladatelný stroj,“ ujal se hodnocení Vít Brzobohatý. „Plně splňuje požadavky zemědělců na kypřič, který by po sklizni plodin pozemek co nejrychleji a také za co nejmenší peníze podmítnul a nevyžadoval náročnou údržbu. Včasná mělká podmítka zamezí výparu a umožní vzejití výdrolu a semen plevelů.“
V Rakousku se Swift testoval s traktorem Case IH o výkonu 240 k, podmítalo se do hloubky 8 až 9 cm v lehčích, písčitých podmínkách při rychlosti 11 až 12 km/h a spotřeba se pohybovala od 5 do 6 l na hektar. Na Slovensku pracoval s traktorem Massey Ferguson 6499 o výkonu 215 k, pracovní rychlost byla na úrovni 10 až 11 km za hodinu, pracovní hloubka se pohybovala od 8 do 10 cm. Na 37 ha, ve velmi tvrdých podmínkách, spotřeboval traktor 220 l nafty, což v přepočtu na hektar vychází na necelých 6 litrů. Spotřebu trochu zkreslovalo nasazení na menších parcelách. Po bio pšenici bylo dokonce strniště vysoké 30 cm značně zaplevelené, a i když na první pohled nebylo zapravení slámy ideální, pozemek byl podříznut a posklizňové zbytky ležely na pozemku. Na Příbramsku pak při podmítce do hloubky 5 cm a rychlosti 11 km/h zpracoval s traktorem Case IH Magnum 310 za noc 71 hektarů při spotřebě 4,5 l na hektar. A velice dobře zapravoval i slámu. Podle Víta Brzobohatého jsou však do českých podmínek vhodné válce, které pozemek následně utuží a urovnají.
Klíčové informace
-V současné době testuje švédská společnost Väderstad v Evropě čtyři radličkové kypřiče Swift.
-Jsou určeny k rychlé a levné podmítce do hloubky deseti centimetrů.
-Spotřeba nafty na hektar se pohybuje od 4 do 6 l v závislosti na půdních podmínkách