Pro Hermanna Paintnera, zakladatele bavorské společnosti ROPA, je příznačné pokrokové myšlení. Tento původně bavorský sedlák bez technického vzdělání sestrojil už v mládí svůj první samojízdný sklízeč cukrové řepy. Dál sršel nápady, sklízeč postupně vylepšoval a časem se stal systém „Paintner“ průkopníkem samojízdných sklízečů nejen v Německu, ale v celé Evropě. Dnes patří žluté stroje na sklizeň cukrové řepy Tiger, Panther a Maus ke světové špičce.
Neustálý inovativní přístup, tak typický pro Hermanna Paintnera, ovlivnil nejen technickou vyspělost zemědělských strojů Ropa, nýbrž i jejich vlastní výrobu. S rostoucím objemem výroby a rozšiřováním nabídky, umocněné vstupem do oblasti sklizně brambor, vzrostly požadavky na prostor a zcela novou organizaci produkce. Z původního rodinného statku v Sittelsdorfu se tak výroba postupně rozšiřovala na přilehlé pozemky, kde během třiceti let vyrostl moderní výrobní závod.
Poslední zcela nový výrobní komplex za 30 milionů eur byl zprovozněn v minulém roce. Jeho součástí je moderní prášková lakovna, která se ani v Německu jen tak nevidí, neboť se v ní nechají lakovat díly veliké až 10 x 3,5 x 4 m (délka, šířka, výška). Nalakované části se pak vypalují v pecích při teplotě 200 oC asi 1 až 1,5 hodiny. Veškeré teplo se získává z vedlejší bioplynové stanice o výkonu 550 kW a z 12 kotlů o výkonu 200 kW (celkem 2,4 MW), v nichž se spaluje štěpka. Oba systémy jsou levné a ekologické. Značná část tepla slouží i k podlahovému vytápění nových výrobních hal.*
Více se o netradičním využívání přírodních zdrojů při výrobě zemědělských strojů dočtete v Zemědělci č. 7.