23.01.2006 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První pluh se již osvědčil v praxi

Mezi novinky, na které se mohou na jaře těšit návštěvníci brněnského veletrhu Techagro bude určitě patřit desetiradličný obracecí pluh Kverneland PW-100. Vloni na podzim již pracoval na pozemcích firmy Jindřich Kašpar, s. r. o. v okolí Uhlířských Janovic a zoral 1517 hektarů.

Zcela nové řešení – dva pluhy v jednom
Oproti pluhům s nápravou se pluh PW-100 liší především tím, že jeho přední část s šesti radlicemi není se zadní částí pevně spojena. Zadní čtyři radlice použitého standardně řešeného pluhu EG-100 (poslední radlice je odnímatelná) jsou upevněny ve tříbodovém závěsu. V těžkých pracovních podmínkách lze zadní část jednoduše vypřáhnout, přehození ventilu umožní elektronické ovládání jen předních šest radlic. Díky upevnění na TBZ může samostatně pracovat i zadní část pluhu v agregaci s traktorem o výkonu 120 až 140 koní.
Pluh je v přední i zadní části plně vybavený variem a jeho maximální pracovní záběr je pět metrů. Ale počítá se i s výrobou dalších variant tohoto stroje od šesti do deseti radlic (počet radlic zadní části je potom buď shodný a nebo nižší než v části přední). Pluh je určen pro agregaci s výkonnými traktory od 300 koní, i když v Uhlířských Janovicích odváděl velmi dobrou práci s tažným prostředkem o výkonu 270 koní.
Vzhledem k tomu, že výrobce počítá s tím, že pluh bude pracovat i s pásovými traktory, lze jej dodat i ve variantě vhodné pro jízdu mimo brázdu. Velkou výhodou je vysoká stabilita pluhu, která se projevuje nejen při otáčení především ve svažitém terénu, ale i při jeho transportu. Pluh PW je pružinově jištěný, ale možná je i s varianta RW s jištěním střižným šroubem.
Několik technických vylepšení
Největší novinkou je u pluhu PW-100 bezesporu spojení zadní části pluhu s přední tříbodovým závěsem. Ten je vybaven dvěma čepy umožňujícími kopírování a hydraulickým třetím bodem zajišťujícím stabilní polohu pracovních těles v půdě. Obracení pluhu je řešeno dvěma písty a pluh je vybaven zajišťovacím ventilem pro přepravu. Transport je velice jednoduchý, jelikož kromě zmíněného zajišťovacího ventilu se pluh pohybuje na nápravě po dvou kolech.
Osazení zahrnovacími límci a otočnými dláty je standardní, nové je ale řešení odhrnovací desky s číslem 28. Je delší, než bylo obvyklé a podle obsluhy, která v předešlých sezónách pracovala s šestiradličným pluhem Kverneland PB-100, je pohyb po pozemku o 20 % snadnější. To má velice příznivý vliv na spotřebu pohonných hmot. Průměrná spotřeba dosahovala 15,36 l/ha při orbě do hloubky 20 až 24 cm. Deska velice dobře zaklápí a odhazuje, takže dovoluje využití traktoru s širšími pneumatikami (použitý tahač jezdil na pneumatikách širokých 710 mm).
Rámy obdélníkového tvaru jak přední, tak zadní části jsou, jako u všech pluhů Kverneland z tepelně zpracované indukčně kalené speciální oceli.
Ani možnost ovládání systémem Iso-bus, kdy postačí pouze jeden univerzální monitor v kabině tažného prostředkunení problémem a pluh je na tuto variantu připraven. Zatím ale pracoval s využitím ovládacího boxu Kverneland, na jehož monitoru může obsluha načasovat funkce, případně je spojit. Po naprogramování obsluha funkce pouze startuje zmáčknutím tlačítka. Vlastní počítač je umístěn pod krytem na rámu první části pluhu.
K pluhu patří i packomaty
Na přední i zadní části je pluh navíc vybaven packomaty o pracovním záběru 2,5 m.
Tyto patentované pěchy firmy Kverneland nahrazují další pracovní operaci. Jsou tvořeny výlisky s 1 cm tvrzeným kovem. Jejich přítlak lze nastavit podle půdních podmínek. Před kotouči pracují drobicí a vzadu kypřicí radličky. Kotouče pěchu mají průměr 680 mm, jsou pevně spojeny s pluhem a při obracení se automaticky otáčejí na čepu.
Rameno předního Packomatu S má hydraulické písty, aby se mohlo při první jízdě přizvednout a pluh přioral až do kraje pozemku. Zadní Packomat C je pevně spojen s rámem pluhu.
Obsluha byla spokojena
Celou výměru 1517 ha zoral pluh PW-100 pouze s jednou obsluhou, Martinem Zemanem: „S pluhem jsem sám zoral přes 1500 hektarů, z toho prvních 500 bez packomatů, s průměrným denním výkonem 22 ha. Ale tento údaj je poněkud zavádějící. Vždy záleží na délce přejezdů a hlavně na velikosti a kvalitě pozemků. Navíc jsem se o pluh staral sám, takže část směny mi někdy zabrala údržba. Ale zvládl jsem i přes 30 hektarů za den. V minulosti jsem pracoval s pluhy různých značek, a tak mohu srovnávat. Pluh PW-100 mě velice uspokojil. Přes jeho velikost je jeho ovládání velice snadné a usnadňuje práci. Díky technickému řešení mohu pozemky doorávat (pokud to jejich tvar alespoň trochu dovolí) až do krajů a díky konstrukci odhrnovací desky za mnou zůstává kvalitně a i pro oko hezky upravený pozemek. A to i když jsem prvních 500 hektarů oral ještě bez připojených packomatů, s nimi je výsledný dojem ještě podstatně lepší.
K jednoduchosti ovládání uvedu jeden příklad. Při otáčení stroje na souvrati stačí pouze třikrát zmáčknout jediné tlačítko a mohu zahájit další jízdu. Při dojezdu přeřadím na nižší rychlostní stupeň, v první fázi se zvednou ramena vpředu a pluh se zvedne na nápravě, zadní část se otočí úplně a přední na „motýla“. Po otočení traktoru následuje druhé stisknutí tlačítka s dotočením přední části a spouštěním ramen. A po třetím stisku již zaorávám.
Navíc je ovládací systém vybaven přepínáním na studený chod, pro případ nutnosti delších časů uvedených operací, než se olej hydrauliky zahřeje na potřebnou teplotu. Pluh je samozřejmě možné ovládat i manuálně pomocí joysticků.
Výborná je stabilita pluhu ať již při přepravě nebo práci ve svahu. Díky nápravě nedochází při přetáčení k nežádoucím rázům, navíc pluh dobře vyvažují packomaty. A výhodou je i to, že pluh je za traktorem nižší, což příznivě ovlivňuje jeho těžiště.
Údržba stroje je nenáročná, běžnou jsem dělal dvakrát týdně a kromě mazání a výměny opotřebitelných součástí, jsem nenarazil na potíže. Jednoduché, ale velice důležité je i seřízení pluhu tak, aby druhá část plynule navazovala na první. A právě přesné seřízení není u pluhů s pevným spojením možné, zatímco Kverneland PW-100 tuto možnost nabízí,“ uzavírá hodnocení první sezóny práce s novým strojem Martin Zeman.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down