21.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Raději cíleně a zonálně než jen plošně

Efektivita zemědělské výroby a ohledy na životní prostředí. To jsou dva hlavní směry, jimiž se ubírá moderní zemědělství. A protože tyto dva směry jsou někdy v přímém rozporu, je třeba hledat taková řešení, která přináší jejich soulad. Jedním z nich je zonální a cílená aplikace herbicidů, hnojiv, bakterií zpřístupňujících N a P, antagonistických hub fungujících v půdě v symbióze s kořeny rostlin, humátů, jež působí jako přírodní stimulátory, nebo výsev meziplodin či pomocných plodin, které omezují erozi plevele, a pokud jde o leguminózy, obohacují půdu o dusík.

Možností jak zlepšit podmínky pro růst rostlin je tak celá řada, avšak většina výrobců techniky nenabízí takové stroje, které by umožnily souběžné setí různých plodin, nebo současnou aplikaci několika druhů chemických látek přímo při setí. Například bakterií, hub a humátů přímo k osivu a herbicidů na povrch půdy a navíc nikoliv plošně, ale zonálně.

Na výše uvedená témata byl zaměřen letošní seminář Centra precizního zemědělství, které působí při ČZU v Praze a jehož hlavními iniciátory jsou doc. Milan Kroulík a doc. Václav Brant.  Seminář proběhl na výstavě Naše pole a jeho teoretická část nebyla tentokrát nijak dlouhá, více času bylo věnováno vystaveným strojům, z nichž některé byly představeny i v aktivní ukázce. Řada z nich byly prototypy, tedy například klasické, nebo přesné secí stroje doplněné přídavnými funkcemi pro aplikaci výše zmíněných látek podporujících růst polních plodin.

Relativně snadno, relativně levně

Přestože výrobci půdozpracující a secí techniky často vyrábějí kombinované stroje, které provádějí jak přípravu půdy, tak výsev, většina strojů bývá jednoúčelových a jen málo z nich nabízí větší souběh možných operací. Přitom potenciál dodatečných funkcí může být značný a úpravy nemusí být složité. Často jsou zvládnutelné i přímo v dílnách zemědělských podniků. Jde o to, že komponenty pro dávkování a rozvod chemických látek se dají běžně zakoupit a jejich umístění například na secí stroj není rovněž nijak komplikované. Už jen proto, že zejména v případech kdy budou dávkovat přírodě blízké látky zlepšující růst plodin, nezpůsobí jistá nepřesnost v aplikaci žádné škody.

Jde to i bez trysky

Jednu relativně jednoduchou úpravu mohli návštěvníci výstavy v Nabočanech vidět na radličkovém secím stroji Kvernelad ts drill, který měl radličky doplněné o trysky určené pro aplikaci bakterií či hnojiv, inokulantů, nebo jiných látek zlepšujících růstové podmínky rostlin. Tedy ony to trysky nebyly, při testování se zjistilo, že plně postačuje, když kapalina z trubiček jen vytéká. Nádrž na aplikovanou látku je nesena v předním TBZ traktoru a kapalná látka se podle umístění „trysky“ dávkuje přímo na osivo, nebo pod osivo.

S velkou variabilitou

Další úpravu jsme mohli vidět na přesném secím stroji Kverneland Optima. Také u něj byl použit traktor s čelně nesenou nádrží na minerální hnojiva, herbicidy, humáty či bakterie, které však byly aplikovány tryskou na vysetý řádek. Mimoto stroj využíval zásobníky pro mikrogranulát  (s možností úpravy pro výsev osiva jednodruhové pomocné plodiny, které by bylo vyséváno volně do meziřádku) a též výsevem pomocné plodiny ze zásobníku na minerální hnojivo a s využitím kotoučových botek.  

Jako pomocná plodina může sloužit například bob, který je vyséván současně s řepkou, přes zimu vymrzne a jeho rostlinný pokryv chrání půdu v zimních měsících před erozí. Ale pomocná plodina může být vyseta i do meziřádků kukuřice, kde má podobně protierozní funkci a pokud jde o leguminózu, může obohacovat půdu o vzdušný dusík. Vzadu místěná tryska může samozřejmě dávkovat i herbicid a díky zonální aplikaci snížit tak jeho spotřebu o 50 až 60 % oproti plošnému postřiku. Předpokladem je následné plečkování porostů.

Přísev na pěchu

Velmi zajímavým exponátem byl pluh Kverneland Ecomat s integrovaným pěchem. Na pěchu byla umístěna výsevní jednotka APV s hadicovým rozvodem pro přísev osiva meziplodiny. Protože Ecomat můžeme s ohledem na jeho konstrukci řadit mezi podmítací plhy, má přísev svoji logiku. Velmi zajímavá byla ukázka otáčení pluhu, při níž se vertikálně nesmí přetočit pěch, jinak by se vysypalo osivo ze secího stroje. Zajímavé bylo i to, že tažný prostředek pluhu byl v předním závěsu vybaven nádrží doplněnou aplikačním rámem s tryskami o záběru odpovídajícím záběru pluhu. Jimi je možné dávkovat například bakterie urychlující rozklad slámy, či houby, nebo dusíkatá hnojiva.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down