11.08.2008 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakouské stroje hrají první ligu

V hospodářském roce 2007/2008, který u rakouské firmy Pöttinger začíná v srpnu a končí v červenci, se v České republice a na Slovensku prodalo téměř dva tisíce strojů se zeleným čtyřlístkem ve znaku. V tomto roce by pak měla být u nás a na Slovensku překročena magická hranice deset tisíc dosud prodaných strojů Pöttinger na sklizeň pícnin, zpracování půd, setí a hnojení, u nichž uživatelé oceňují technickou vyspělost, provozní parametry, kvalitní zázemí a rychlé dodávky náhradních dílů.

Vesměs jde o techniku, pro níž jsou charakteristické hospodárný provoz, dlouhá životnost, lehká a komfortní obsluha, možnost připojení za každý traktor a pracovní postup šetrný k půdě i sklízeným plodinám. Důkazem toho jsou i modely strojů, s nimiž Pöttinger přichází za českými zemědělci v letošním roce a které, řečeno sportovní terminologií, s jistotou patří do pomyslné první ligy.

 

Praktické kombinace

Novinkou letošního roku je největší nesený žací stroj Novacat V 10 ED s přestavitelným záběrem během práce od 8,76 do 9,98 m. Šířka pracovního záběru se nastavuje z kabiny, hydraulicky lze stranově posouvat dvě zadní lišty v rozmezí +/- 200 mm. Jednoduché řešení spočívá v různém úhlu vyklonění závěsu lišt pomocí pístnice, díky nimž se lišty k sobě přiblíží nebo oddálí. Obsluha tak může na velkém pozemku pracovat s maximálním záběrem, zatímco před dojetím k souvrati si záběr lišt zúží.

Dvě zadní lišty o záběru 3,5 m lze kombinovat s čelním žacím strojem o záběru 3,5 metry. „Zemědělci požadují především modely Novacat α-motion, kterých se během tří let prodalo v České republice a na Slovensku více než 470,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Zdeněk Bílý, obchodní zástupce firmy Pöttinger pro Českou republiku a Slovensko. „U tohoto technicky dokonalého systému oceňují uživatelé nejen volný pohled na sečený porost, ale především dokonalé vedení žací jednotky přes půdní nerovnosti, které chrání porost před znečištěním i při vysoké pracovní rychlosti nebo v mokrém prostředí. Na druhou stranu je systém α-motion základem jedinečné šetrnosti k půdě. Vzhledem k neobyčejné dynamice je žací jednotka chráněna před nenadálými nárazy, čímž se redukuje opotřebení a podstatně se prodlužuje její životnost. Pro Českou republiku je zatím objednáno pět strojů z limitované série Novacat V 10 ED, které lze dodat s prstovým lamačem a zařízením extra dry pro plošný rozhoz. Požadovaný traktor by měl mít minimální výkon 200 koní.“

Druhou absolutní novinkou letošního roku je žací stroj Novacat T 8 o záběru 8,3 m. Jde o koncept modelu Novacat 8600, avšak umístěný na podvozku. Stroj je určen pro traktory vyšších výkonových tříd s výkonem motoru od 192 kW/260 k, které nemají přední vývodový hřídel. Pokud má traktor přední vývodový hřídel, je možné využít i čelní žací lištu a celkový pracovní záběr se tak zvýší až na 11 m. Výkonnost soupravy, u níž lze využít prstový kondicionér nebo mačkací válce, se pohybuje na hranici 10 ha/h. Prvním majitelem žacího stroje Novacat T 8 se stal podnik Lučina Dolní Němčice, spol. s r. o., v okrese Jindřichův Hradec.

 

Kvalitně obrátit a shrnout

Tento požadavek dokážou splnit všechny obraceče a shrnovače Pöttinger. Z dvaceti typů obracečů je nejprodávanějším modelem Hit 610 N se šesti samostatně uchycenými rotory o záběru 6,10 m. Rakouské obraceče se vyznačují malým poloměrem rotorů, kvalitním kopírováním pozemku i rozhozem píce a posunutým těžištěm k traktoru, takže k agregaci stačí model o výkonu 50 až 70 koní. I tento relativně menší model je schopen podle Ing. Bílého udělat za den 40 ha.

Pokud jde o shrnovače, letošní novinkou je čtyřrotorový shrnovač TOP 1252 Multitast se středovým odkládáním řádku a nastavitelným pracovním záběrem od 8 do 12,5 m. Shrnovač s masivním rámem je vybaven výkyvným uložením rotorů, čelním kopírovacím kolečkem a tandemovou nápravou. S pěti koly na rotoru se optimálně přizpůsobí půdním nerovnostem. Uložení samostatně jištěných rotorů spojkou proti přetížení umožňuje příčné i podélné kopírování nerovností. Pro kvalitní shrnování je každý rotor vybaven snadno demontovatelnými třinácti rameny. Přední rotory jsou poháněné vlastním hydraulickým okruhem, zadní pak úhlovými převodovkami s širokoúhlými hřídeli. Šířku řádku lze nastavit od 1,2 do 2 m, přepravní výška dosahuje vzhledem k možnosti sklopení předních rotorů jen 3,99 m, po demontáži ramen dokonce 3,5 m. „Je to stroj do kombinace se samojízdnými řezačkami nebo sběracími vozy, neboť vytváří velký a především pravidelný řádek,“ vysvětluje Zdeněk Bílý. „Jeho výkon a produktivita práce je vysoká, za hodinu shrne píci z osmi až deseti hektarů, za sezónu pak udělá čtyři až šest tisíc hektarů. Požadovaný traktor by měl mít výkon kolem 130 koní.

 

Rychle z pole do stájí

Za zmínku stojí i lis s variabilní lisovací komorou Varioprofi 6165 LSC s odlehčeným a středově uchyceným sběračem, který velmi dobře kopíruje povrch pozemku. Výkonný sběrač široký 2 m je konstruován pro vysokou pracovní rychlost a sběr i nepravidelných řádků. Lis o hmotnosti 3,3 t vybavený řezacím ústrojím LSC se 14 nebo 25 noži je velice stabilní, za rok udělá osm až deset tisíc balíků o průměru od 60 do 165 cm (model 6200 až 200 cm) širokých 120 cm. Lisovací komoru tvoří pětice širokých nekonečných pásů, které minimalizují ztráty odrolem. V její přední části se nacházejí dva tvarované válce, které již v předstihu začínají otáčet balíkem a tím zajišťují vysokou slisovanost jádra. Přehledný ovládací panel Select Control slouží k ovládání (např. nastavení lisovacího tlaku ve třech volitelných průměrech), monitorování a diagnostice.

Novinkou loňského roku, alespoň pokud jde o Českou republiku, je sběrací vůz Jumbo 10000. „V roce 2007 jich Pöttinger vyrobil deset a osm jich skončilo na českých polích,“ pochlubil se Ing. Bílý. „Letos bychom jich mohli na českém a slovenském trhu prodat kolem třiceti. Dosavadní uživatelé u nich oceňují především celkovou hmotnost 30 tun - tři tuny na závěs a devět tun na každou ze tří náprav, objem korby sto metrů krychlových, hydraulicky přestavitelnou a odpruženou oj, robustní rám se šroubovanou celokovovou konstrukcí, výkyvný nosník nožů s centrálním uvolněním a stropní profily s prodlouženými stranovými plechy. Ač jde o velký vůz, velice dobře se s ním manipuluje: je vybaven hydropneumaticky odpruženými nápravami tridemem s aktivně řízenou první a třetí nápravou, takže nejede ve stopách traktoru, ale poloměr otáčení má mnohem menší. Hydropneumatické odpružení pak neustále vyrovnává vůz do horizontální polohy a práce s ním je bezpečná i na svažitém pozemku. Také nepřenáší rázy na vlastní korbu či na traktor a jízdní vlastnosti jsou i při rychlosti 60 kilometrů za hodinu vynikající. Energetický prostředek by měl mít výkon více než 250 koní.“

 

Kompletní technologie

Firma Pöttinger nenabízí jen stroje ke sklizni pícnin, ale také kompletní technologie pro zpracování půdy a setí. Letos by měla v obou republikách prodat kolem 650 těchto strojů, což je o tři sta víc než v předešlém hospodářském roce. V tomto segmentu převažuje technika s menšími pracovními záběry kolem 3 a4 m, v poslední době však přicházejí na trh i stroje s většími záběry. Příkladem je polonesený talířový podmítač Terradisc 6000 o záběru 6 m určený do minimalizačních technologií, na nějž navazuje secí stroj Terrasem 4000 K. Ještě větší výkon s minimálními náklady by měl přinést připravovaný model Terrasem C 6 s pracovním záběrem 6 metrů.

K zakládání porostů klasickou technologii jsou určeny pluhy, rotační brány a secí stroje. Velkou oblibu si získaly třímetrové kombinace složené z mechanického secího stroje Vitasem A 301 a rotačních bran Lion 301, na konci loňského roku jich bylo pro Českou republiku objednáno 65. „Dříve bylo hlavní snahou zemědělců minimalizovat náklady a v krátkém čase zpracovat a zasít co nejvíce hektarů,“ říká závěrem Ing. Zdeněk Bílý. „Dnes, při vysokých cenách komodit, se zemědělci snaží sklidit co nejvíce a v co nejlepší kvalitě. Proto už investují do rotačních bran, které umožňují kvalitní uložení osiva a následně dobrý výnos. Pokud použijí talířové podmítače a za ně secí stroj Terrasem, dostanou se s přípravou půdy a setím na spotřebu 15 až 18 l/ha. U konzervační technologie s pluhem, rotačními bránami a mechanickým nebo pneumatickým secím strojem je spotřeba 20 až 25 l/ha, ale kvalita zasetí je na mnohem vyšší úrovni. Zemědělci využívají čím dál více obě technologie. V loňském roce jsme také prodali už pět secích kombinací rotačních bran Lion 6000 a secího stroje Aerosem F 6000 s pracovním záběrem 6 metrů. Jde o pneumatické stroje, kdy zásobník o objemu 2300 litrů je v čelním závěsu traktoru. Toto uspořádání zajišťuje dotížení přední nápravy traktoru, výkon kolem čtyřiceti až padesáti hektarů za den a kvalitní uložení osiva. Výška plnění čelního zásobníku je 1,3 metru, dopravní šířka nepřekročí tři metry.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down