Tři modely postřikovačů tvořily expozici společnosti AKP, spol. s r. o., na letošní zemědělské výstavě Země živitelka, která proběhla nedávno v Českých Budějovicích. Postřikovače této nové generace se od předešlých modelů liší v mnoha směrech, nejpodstatnější změna však nastala u kompozitových ramen. Ta se nyní vyrábí z mnohem lehčího, avšak odolnějšího materiálu, díky kterému vydrží ramena v provozu téměř neomezeně dlouhou dobu.
Dva tažené a jeden samojízdný postřikovač AKP si letos mohli prohlédnout návštěvníci výstavy Země živitelka na stánku tohoto českého výrobce. Předností postřikovačů AKP je díky lehkým ramenům a koncepci podvozků nízká hmotnost, menší utužování půdy, nízká spotřeba paliva a jednoduchost obsluhy.
Nová ramena mají
neomezenou životnost Novinkou letošního roku, která tvořila základ expozice společnosti AKP, spol. s r. o., je samojízdný postřikovač AKP IBIS Mazzoti 3100 MAX. Ten mohli návštěvníci vidět ve standardním provedení, avšak s novými, velmi štíhlými a lehkými kompozitovými rameny. „Ramena jsou prvkem, který na postřikovači nejvíce trpí při přejezdech nerovností a práci v náročných terénech. Proto jsme přišli s myšlenkou použít k jejich konstrukci moderní materiály, které jsou mnohem odolnější než ocel nebo hliník. Přestože jsou nová ramena o něco dražší, vzhledem k jejich neomezené životnosti je o ně velký zájem,“ konstatoval jednatel společnosti AKP, spol. s r. o., Ing. Pavel Vacek-Veselý. Za ramena nové generace si zemědělci v současné době musí připlatit o třicet až padesát procent více než za ramena standardní konstrukce. Podle jednatele se to prý ale vyplatí. Jak tvrdí, nepraskají a neprojevují se u nich žádné deformace. „Firma má v provozu po celé republice asi dvacet kusů nových kompozicových ramen, přičemž ty nejstarší už mají za sebou pátou sezónu. Zatím všechny běží bez jediné závady na nosných kompozitových prvcích,“ informoval.
Skok ve vývoji zaznamenaly také trysky. Podle jednatele se hodně začínají využívat injektorové trysky Twincap s dvojím výstřikem - jedním ve směru a druhým proti směru jízdy. Tímto způsobem je zajištěn jemnější postřik a lepší pokryvnost při zachování odolnosti na vítr. Jak dále prozradil, letos firma uvedla na trh také postřikovač s kompozicovými rameny se systémem podpory vzduchu.
Záběry se zvyšují Samojízdný postřikovač AKP IBIS Mazzoti 3100 MAX s objemem nádrže 3000 litrů a šířkou ramen 18 metrů je model střední velikosti. Firma AKP nabízí samojízdné postřikovače s objemem nádrže v rozsahu od 2000 až do 4200 litrů. Jak prozradil jednatel společnosti, pro sezónu 2008 se pak připravuje model IBIS 5500 s nádrží o obsahu přes pět tisíc litrů. Největší rozměr dodávaných ramen v současnosti činí 36 metrů. Již teď se však připravuje výroba až šedesátimetrových ramen. „Od nás i ze světa přicházejí požadavky na stále širší záběry ramen. Zatímco v roce 2000 byl běžný záběr 18 metrů, dnes je to zhruba 24 metrů. Požadavky ze strany zemědělců stále rostou, už teď je zájem o ramena široká i přes šedesát metrů,“ svěřil.
Maximální pojezdová rychlost postřikovače je 40 kilometrů za hodinu, pracovat může při rychlosti 18 kilometrů za hodinu. Předností stroje je velmi příznivá spotřeba paliva. Součástí postřikovače je odhlučněná klimatizovaná kabina s uhlíkovým filtrem a rádiem.
Obrovský skok dopředu zaznamenaly také satelitní navigační systémy, které usnadňují práci obsluhy a navíc šetří i množství použité chemie a pohonných hmot. Postřikovače AKP lze vybavit navigačním systémem Skipper, jež se podle Ing. Vacka-Veselého v současné době staví na vrchol precizního zemědělství. Jde o GPS(DGPS) navigaci, která využívá neplacené satelity obíhající kolem Země. Systém Skipper nabízí velký barevný grafický display, jednoduché ovládání a mnoho pracovních funkcí. Není sice ve standardní výbavě postřikovače, ale jak tvrdí jednatel, většina zákazníků si toto zařízení žádá.
Vedle záběru
se žádá i větší nádrž I další vystavený model - tažený AKP 4000 27 C – s nádrží o objemu 4000 litrů je vybaven novými kompozitovými rameny o záběru 27 metrů. Díky zatáčecí řízené nápravě (odpružené) snadno kopírují stopu traktoru. Tento model má proti svým předchůdcům velmi nízkou hmotnost - 2300 kilogramů. Tolik ještě před několika lety vážil postřikovač s poloviční nádrží. Stroj je schopen pracovat rychlostí až 18 kilometrů za hodinu, optimálního výsledku však dosáhne při pracovní rychlosti dvanáct kilometrů za hodinu. Díky elektronickým senzorům polohy nad terénem, jež jsou umístěny na ramenech, je stroj schopen automaticky kopírovat pracovní terén, což zkvalitňuje jeho práci. Postřikovač je vybaven velmi výkonným plnicím čerpadlem s průtokoměrem (výkon od 600 litrů za minutu), které naplní nádrž zhruba během šesti minut. Proto nevznikají velké časové prodlevy. Obsluha si navíc může zvolit jaké množství kapaliny chce načerpat. Míchání je hydraulické, vedle nádrže na chemii je součástí postřikovače i nádrž na čistou vodu s obsahem 50 litrů.
Tažený postřikovač AKP 4000 27 C je zatím ve své kategorii největším dostupným modelem, ale jak prozradil Ing. Vacek-Veselý, připravují se i modely s větší nádrží okolo 5000 litrů a více. „Celosvětový trend, který se dostává i do České republiky, je zvyšovat výkonnost postřikovačů. To je možné především zvětšováním záběru ramen, zvyšováním rychlosti jízdy, a zvětšováním objemu nádrže. O to se také snažíme,“ shrnuje.
Třetím modelem, který si mohli návštěvníci výstavy prohlédnout, byl o něco menší tažený postřikovač AKP 3000 24 C s objemem nádrže 3000 litrů a kompozitovými rameny nové generace o záběru 24 metrů.