24.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reagují na moderní trendy

V Nabočanech nechyběl ani tradiční tuzemský výrobce půdozpracující techniky, firma BEDNAR FMT. Její výrobní závod se nachází nedaleko Nabočan, konkrétně je to v Rychnově nad Kněžnou a na nedostatek zakázek si tam nemohou stěžovat. Prostě zájem o techniku BEDNAR neutuchá a důvodem je jistě i to, že inovační proces se nezastavuje a reaguje na aktuální trendy.

Je zřejmě zbytečné popisovat jednotlivé stroje, které byly vystaveny v polní expozici, protože jsme o nich již několikrát psali a asi není s podivem, že byl vystaven základní průřez vyráběným sortimentem. Možná zajímavější je připomenout si, že technika BEDNAR je často spojena s netradičními výrobky a technologiemi pro zpracování půdy.

 Dlátový pluh je již klasikou

 Jedním z nejznámějších strojů od firmy BEDNAR FMT je bezesporu dlátový pluh Terraland, který sice jako klasický pluh nevypadá, ale efekt jeho práce se orbě přibližuje. Ovšem při významně nižší potřebě tahové energie. Za osm let, co je tento stroj vyráběn, jich bylo prodáno přes 400 kusů, což není zrovna málo a řada z nich byla doplněna i o Ferti-box či Ferti-cart, což jsou zásobníky na hnojivo. Pak bylo a samozřejmě stále je, možné kypření půdy spojovat s takzvaným zónovým uložením zásobních hnojiv. Cíl je jasný, dostat hnojivo do oblasti, kde bude dobře přístupné pro kořeny pěstovaných rostlin i v pozdějších fázích vegetace a zvýšení efektivity v jeho využití. Zónové hnojení proto nyní představuje téma, kterým se ve firmě BEDNAR intenzivně zabývají.

Z Terralandu byl nedávno odvozen Terrastrip, stroj, který zastupuje v současnosti propagovanou technologii pásového zpracování půdy a je to stále novinka v sortimentu. Je vyráběn s meziřádkovou vzdáleností 70 a 75 cm pro setí kukuřice a 45 až 50 cm pro setí cukrovky, případně i řepky. Součástí stoje může být i již zmíněný zásobník na hnojivo Ferti-cart, a současně se zapracováním půdy lze tedy provést i zásobní přihnojení do různé hloubky, čímž se dostáváme opět k systému zónového hnojení.

 Souběžný výsev dvou plodin

 Ale nejen zónové hnojení je ve firmě BEDNAR v popředí zájmu. Dalším zajímavým tématem je též současné setí různých druhů plodin. K tomu lze dobře využít secích strojů Omega, které jsou vybavené propracovanou půdozpracující sekcí, ale především též dvěma řadami kotoučových secích botek, které umožňují jak výsev dvou různých plodin ob řádek, tak ještě současné přihnojení mikrogranulátem.

Kombinace různých druhů vysévaných plodin nemusí být orientována jen na klasiku, jako jsou například luskovinoobilné směsky. V současné době sílí tlak na snížení eroze půdy a tak je možné například současné setí hrachu a ozimé pšenice, kdy hrách do podzimu příliš nenaroste, ale pomáhá udržet větší rostlinný pokryv během zimního období, kdy zároveň vymrzne.

Zajímavé je též současné setí máku a jarního ječmene. Jarní ječmen zpočátku rychle roste a tím opět omezuje erozi půdy a navíc významně podporuje infiltraci srážkové vody. Aby v porostu nezačal dominovat, musí být ve správný čas (před začátkem sloupkování) regulován herbicidy.

Jak se současné setí různých plodin osvědčí, to ukáže čas a požadavky z praxe. Jasné však je to, že tlak na ochranu půdy před erozí a hospodaření s půdní vláhou se bude zvyšovat, a tím i snaha o maximální pokrytí půdy během vegetace i mimo ni. A v tom může souběžné pěstování různých plodin nabídnout jedno z řešení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down