31.03.2004 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepa a kolejové řádky

Základním předpokladem pro vysoký výnos jakékoli plodiny je krom jiného kvalitní setí a u cukrové řepy to platí dvojnásob. Proto jsme se zajímali o novinky, které v oblasti přesného setí nabízí jeden z renomovaných výrobců secích strojů.

Velkým dodavatelem nejen přesných secích strojů je společnost Accord, která patří do skupiny Kverneland Group. V současné době však nalezneme pod křídly tohoto koncernu i secí stroje značky Rau Kleine. Zajímalo nás proto, co všechno tyto stroje svým uživatelům umožňují.
Stejné avšak jiné
Konkrétně šlo o přesné secí stroje Accord Monopill S a Kleine Unicorn. Jedná se o zavedené typy, proto naši pozornost poutalo především speciální příslušenství, které se však postupem času stává standardem – záleží totiž na potřebách zákazníka.
Oba secí stroje jsou určeny k přesnému setí obalovaného osiva cukrové řepy, ale také kalibrovaného osiva řepky nebo zeleniny. Vyrábí se v provedení od šesti do dvacetičtyř řádků, tzn. od tří do dvanácti metrů záběru. Velké záběry jsou řešeny zdvojením, resp. ztrojením secích strojů za speciálním tažným rámem nebo jako paralelně skládané stroje. Důvodem je kvalita kopírování pozemku a také přeprava.
Oba stroje jsou vybaveny rámem, na němž jsou na paralelogramech rozmístěny samostatné výsevní jednotky. Setí je možné provádět jak do mulče, přes minimálně zpracované pozemky tak do připravené půdy. Nastavení hloubky setí probíhá jednoduše předním kopírovacím kolem, které je pro setí do mulče možné zaměnit za kotoučové krojidlo a přidat přítlak na výsevní vozík. Pokud je třeba dosáhnout vyššího přítlaku, než umožňuje vlastní hmotnost stroje, je možné použít speciální přítlačné vzpěry, která přenáší na stroj i část hmotnosti traktoru.
Následuje secí botka výsevní jednotky. Výsevní kotouče jsou u obou strojů umístěny velmi nízko tak, aby výpadová výška byla co nejnižší. Stejně tak obvodová rychlost kotouče (Monopill – s vrchním plněním, Unicorn – s vnitřním plněním) je při dodržení optimální pojezdové rychlosti shodná s rychlostí pojezdovou, čímž se eliminuje odskok osiva.
Semeno k lůžku přimáčkne zatlačovací (vložené) kolo, zahrnovač přihrne zeminu a tu přitlačí široká škála přítlačných kol, přičemž se na našich polích využívají především zamačkávací kola Monoflex a prstová zamačkávací kola. Primární úkol, kterým je přiměřené utužení zeminy nad osivem zvládnou oba typy bez problémů, a tak je jen na zákaznících, aby si dle druhu svých půd vybrali ten správný. Monoflex vytváří nad osivem malý hrůbek, který při přísušku praskne a osivo jím může lépe vzcházet, avšak je pak více vystaveno povětrnostním vlivům. Naproti tomu prsty vytvoří jakousi brázdičku, kde je vzešlá rostlinka chráněna , hrozí ovšem zalití vodou při prudkých děštích.
Samozřejmostí je možnost vybavení obou typů strojů zařízením na chemickou ochranu kapalnými nebo granulovanými prostředky.
Pohon
Již devátý rok se můžeme setkat s nabídkou strojů s elektropohonem. Průkopníkem elektropohonu výsevních srdcí je značka Kleine, Accord s tímto systémem začal až později. To však nemění nic na skutečnosti, že v současné době je možné zakoupit oba typy strojů s mechanickým i elektrickým pohonem.
Mechanický pohon je odvozen od opěrných kol stroje. Dále je kroutící moment přenášen pomocí řetězů, hřídelů, ozubených kol nebo také převodovek až na výsevní srdce. Díky výměně ozubených kol, případně přeřazení převodového poměru v kombinaci s výsevním kotoučem s daným počtem otvorů lze nastavit podle tabulek požadovanou výsevní vzdálenost.
Stroje vybavené elektropohonem a to ať už Synchro – drive ( Unicorn) nebo E – drive (Monopill SE) umožňují téměř plynulé nastavení výsevní vzdálenosti přímo z kabiny traktoru. Tu je také možné měnit i během jízdy. Výhodou elektropohonu je jeho přesnost, neboť rychlost motorků je dle nastavení synchronizována s opěrným kolem, které je vybaveno rotačním senzorem. Odpadá možnost prokluzu díky zatížení opěrného kola převody. Další výhodou je možnost změnit rychle výsevní vzdálenost a to jak při přechodu na novou odrůdu nebo při změně půdních podmínek na témž pozemku.
Nezanedbatelná není ani možnost vypnout dané jednotky při dosívání klínů a souvratí. Kromě těchto primárních výhod lze spatřit výhodu také v nižší hmotnosti stroje poháněného elektricky.
Kolejové řádky
Další možností, kterou elektropohon nabízí, je zakládání kolejových řádků. Tvorbu těchto řádků včetně označení znamenákem umožňují samozřejmě stroje i s mechanickým pohonem, avšak v tom případě je nutné, aby byl záběr secího stroje násobkem záběru postřikovače. Technicky je tato záležitost vyřešena odpojením pohonu daných vozíků. Naproti tomu elektropohon umožňuje variabilně vypínat vždy dvě potřebné sekce.
S použitím elektropohonu souvisí i využití elektroniky a to nejen k zajištění ovládání pohonu setí. Podle zvoleného typu elektronického ovládání stroje Monopill je možné v nejjednodušší variantě sledovat průběh setí a nastavovat kolejové řádky. Dále je možné použít optoelektronickou kontrolu (OEC), která hlídá průběh setí a v případě přerušení dodávky osiva okamžitě informuje obsluhu, takže ta má neustále dokonalý přehled o funkčnosti jednotlivých výsevních jednotek. V případě využití řídících jednotek je možné vypínat jednotlivé sekce dle potřeby, dále nastavit kolejové řádky, které se pak aktivují automaticky podle nastavení (tj. záběru postřikovače). Krom nastavování výsevní vzdálenosti a kolejových řádek systém umožňuje také automatické „zahuštění“ porostu (snížení výsevní vzdálenosti) v sousedních řádcích ke kolejovým. To přináší hned dva pozitivní efekty: Dojde k částečnému početnímu nahrazení rostlin, které by rostly v meziřádku a nedochází k přerůstání díky většímu množství světla a prostoru.
A konečně je možné využít řídící systém Tellus, což je standardizovaný terminálový systém. V tomto případě je v kabině traktoru pouze ovládací terminál a moderní traktory jej vůbec nepotřebují, neboť lze využít zabudovaného terminálu traktoru. Přes ISO sběrnici je pak propojen se strojem, kde se nachází výkonný prvek. Výhodou systému je možnost připojit stroj k jakémukoli traktoru s výbavou ISO sběrnice a vlastního nebo Tellus terminálu. Po připojení dojde okamžitě k načtení stroje a obsluha může pohodlně z kabiny stroj naprogramovat a ovládat. Připojíme-li pak k traktoru jiný obdobně vybavený stroj (postřikovač, rozmetadlo), je možné terminál použít k jeho ovládání.
U secího stroje Kleine Unicorn je k dispozici vlastní řídící jednotka Unicheck, která však umí veškeré popsané funkce včetně zahuštění řádek kolem kolejových. V přípravě je systém terminálový. Unicorn může být vybaven také znamenáky, které označují kolejové řádky pro případ preemergentní ochrany.
Oba typy strojů jsou připraveny a řídící jednotky umožňují zakládání porostů za asistence GPS.
Kromě cukrovky a dalších jsou tyto přesné secí stroje využívány také k setí řepky olejné. Jedná se o případy, kdy podnik hodlá vysít přesné množství osiva na m2 nebo když je nucen šetřit půdní vláhou. Pak je možné využít setí přímo do mulče, případně zasít do připravené půdy, která je po průjezdu stroje utlačena jen v řádcích. Je však nutné použít kalibrovaného osiva.
Poznatky z praxe
Abychom se o zkušenostech se secím strojem a zakládání kolejových řádků v cukrovce dozvěděli více, vydali jsme se do zemědělského podniku PIAS Suchdol, a. s. Zde nám jeho zástupce Mgr. Petr Magát nejprve představil podnik hospodařící nedaleko Kutné Hory.
PIAS obdělává na 3640 ha zemědělské půdy, z toho je 3460 ha půdy orné. Asi polovinu pozemků lze zařadit do řepařské a polovinu do bramborářské výrobní oblasti. Podnik se zabývá klasickou zemědělskou výrobou. Pěstuje 1250 ha ozimé pšenice, 210 ha ozimého ječmene, kolem 210 ha ječmene jarního. Dále je to cukrovka – loni na kvótě 450 ha pro TTD Dobrovice a také řepka, které je seta asi na 300 ha. Pro zajištění živočišné výroby společnost pěstuje kolem 310 ha kukuřice na siláž, jejíž část je v dobrém roce sklizena na zrno a 250 ha vojtěšky na senáž. Doplňkem do krmných směsí je hrách z asi 100 ha půdy. Jeho malá část je množitelská.
Co se týče systému obdělávání půdy, disponuje podnik technologií s orbou i bez ní. To, jakým způsobem bude daný pozemek právě obdělán se určí podle aktuálních podmínek, předplodiny a následné plodiny.
Stavy živočišné výroby činí 1200 kusů skotu, z toho 510 dojnic a v chovu prasat s uzavřeným obratem je cílem odchovat 3 - 4 tisíce kusů.
Hlavními tržními produkty podniku je cukrovka, potravinářská pšenice, sladovnický ječmen, mléko a prasata.
Na náš dotaz ohledně zpeněžování produkce si mgr. Magát posteskl nad určitým područím českého zemědělce velkým odběratelům, který je podle něj způsobený hlavně neexistencí provázání mezi prvovýrobou a zpracovateli např. jako za první republiky. Zároveň zdůraznil, že však nezbývá nic jiného, než se s tím vyrovnat, neboť i v oblastech, kde si zemědělci řekli o cenu se to v očích veřejnosti okamžitě otočí proti nim.
Potravinářskou pšenici dodává podnik díky vlastním skladovacím kapacitám po celý rok přímo mlýnům, což skýtá záruku dobré ceny. Ječmen PIAS již několik let nedodává českým sladovnám, neboť nejsou schopny nabídnout slušné podmínky, ale odebírají jej obchodníci pro zahraniční uplatnění. I když v okolí působí několik menších zpracovatelů nabízejících lepší podmínky, je cukrovka, jak již bylo zmíněno, zpracovávána cukrovarem TTD Dobrovice. Důvodem je určitá jistota ve velikosti a stabilitě tohoto zpracovatele. Ceny řepky dle mgr. Magáta již několik let kopírují světové ceny, takže není problém s jejím prodejem, i když ji PIAS prodává rovnou z pole. Je většinou také prvním artiklem při uzavírání bartrových obchodů. Ty podnik nijak nepreferuje, ale pokud je to výhodné, využívá jich, a to především při nákupu zemědělské chemie.
Zakládání porostu cukrovky
Po představení podniku jsme se dostali až k cukrové řepě a jejímu setí. Protože je to pro podnik strategická plodina, věnují nejen setí v Suchdole náležitou pozornost. Jak Petr Magát zdůrazňuje, není 450 ha řepy možné zasít jedním strojem, když se řídí nepsaným pravidlem o zasetí celé výměry během jednoho týdne. Podnik má proto hned tři stroje a to dva starší dvanáctiřádkové pneumatické stroje Kleine Multicorn a jeden zánovní osmnáctiřádkový stroj Accord Monopill S. Jedná se o mechanické provedení stroje s pevným rámem, který se díky rychlozávěsu snadno přepřahá do pracovní polohy. Ze zkušeností je však vhodné přepojování na rovině. Výsevní jednotky jsou osazeny prstovým zatlačovačem. Secím strojům po orbě připravují pozemky kompaktory Saturn.
Poněvadž jsou s Monopillem schopni zakládat kolejové řádky, vybírají si pro jeho práci velká dlouhá pole. Zde se následně projeví i výhoda kolejových řádek.
Jak mgr. Magát zdůrazňuje, záleží na způsobu následné chemické ochrany. Bez kolejových řádek je porostem možné jezdit tzv. po řádcích nebo napříč – tj. kolmo na setí. V obou případech sice dojde k poškození části rostlin, při jízdě po řádcích se však stává, že postřikovač poškodí téměř celý řádek a navíc tam dnes již zakládaný kolejový řádek stejně vznikne. Pak nepřichází v niveč jen úroda, ale i osivo. Proto podnik na pozemcích setých Multicornem jezdí postřikovačem napříč řádek, i tak ale ke ztrátám dochází.
A jak vlastně funguje zakládání kolejových řádek? Mechanická varianta přesného secího stroje je v Suchdole vybavena řídící jednotkou s optoelektronickou kontrolou, díky níž je obsluha schopna odpojit dva výsevní vozíky každou čtvrtou jízdu. Zároveň dojde ke spuštění znamenáku, aby bylo možné provést preemergentní nebo časně postemergentní ochranu. Pak do porostu může postřikovač se záběrem 36 metrů bez problémů vyrazit. Až tak bez problémů to není, neboť 36 metrů neodpovídá přesně čtyřem záběrům sečky, takže je nutné uzavřít obě poslední trysky a postřikovač s minimálním přesahem může do pole.
Výhoda řídící jednotky se projevuje hned dvakrát, neboť okamžitě hlásí traktoristovi nesející jednotku. Ten ji tam může okamžitě zkontrolovat a zjednat nápravu. Podle zkušeností je obsluha “venku z traktoru” podstatně častěji, než je to u strojů bez kontroly. Z toho je zřejmé, že se na poli nachází podstatně méně neosetých míst.
Aby nebylo zakládání kolejových řádek příliš složité a také z toho důvodu, že okraje polí nejsou rovné, osívají v Suchdole právě souvratě bez založení kolejových meziřádek. Postřikovač se pak tedy otáčí bez nich, stejně jako jede po porostu na souvrati.

Je zřejmé, že kolejové řádky přináší obsluze ulehčení v orientaci a správné jízdě po poli. Je to o to výraznější, když se v PIAS ochrana řepy provádí v noci. Pak jsou pozemky s kolejovými řádky bez problémů oproti pozemkům bez nich, kde je třeba ještě za denního světla vytyčit na souvratích linie jízdy, aby se obsluha „měla čeho chytit.“
K chemické ochraně mgr. Magát ještě dodává, že do nedávna měli jen jeden samojízdný postřikovač Tecnoma Laser 4000 o záběru 36 metrů a druhý postřikovač s podporou vzduchu Hardi 18 metrů. Problém byl v rozchodu kol i záběru a následném sladění šířky i vzdálenosti kolejových řádků a jízdy strojů. Proto se podnik rozhodl zakoupit druhý samojízdný stroj stejných parametrů. Ze zkušeností nám Petr Magát potvrdil, že výhodu podpory vzduchu nahradí díky nárůstu záběru a tím zvýšené výkonnosti v období vhodných k ošetřování cukrovky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down