18.01.2002 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozmetadla s velkým výkonem

Původně východoněmecký závod firmy Fortschritt má již 40 letou tradici ve výrobě rozmetadel průmyslových hnojiv a její produkce byla v minulých letech určena převážně do zemí východní Evropy.

Po sloučení Německa vznikla společnost Maschinen und Antriebstechnik. Původně měla být zaměřena na výrobu nesených rozmetadel, pak ale padlo rozhodnutí na výkonnější rozmetadla tažená a na rozmetací nástavby. Tedy na zařízení určená pro větší zemědělské podniky a zejména pak podniky služeb. Vývoj začal u strojů, které byly v bývalé NDR obvykle používány a byla vyrobena rozmetací nástavba se záběrem až 36 m určená pro nákladní automobily IFA a dále byly zkonstruovány nástavby na v Německu oblíbený Unimog, Iveco či MAN. Také v ČR ještě občas IFY vídáme, takže i u nás by zmiňované nástavby našly uplatnění. Díky univerzálnosti je však možná jejich montáž i na jiné značky nákladních automobilů.

Nejen klasika, ale i variabilní hnojení

Zásobník nástavby má objem od 4 do 11 m3 a posuv hnojiva je řešen řetězovým nebo gumovým dopravníkem. Samozřejmostí je též elektronické dávkování hnojiva (posun dopravníku obstarává elektronicky ovládaný hydromotor). Díky tomu lze použít systém variabilního rozmetání dle výnosových map, či N sensor – ten je v současnosti velmi rozšířen, protože pro dobrou funkci nepotřebuje žádný složitý podkladový materiál (půdní, výnosové mapy apod.). Avšak i pokud nebudete mít tyto precizní systémy najde elektronická změna dávky využití, a můžete s tímto jednoduchým ovládáním měnit dávku hnojiva i v rámci pozemku. Dle zkušeností či členitosti terénu.
Nástavby jsou s malými úpravami použitelné i pro rozmetání vápenatých hnojiv či soli při údržbě silnic. Kromě nástaveb jsou v sortimentu i klasická tažená rozmetadla. Zásobník a rozmetací ústrojí jsou shodné jako u výše popisovaných nástaveb to vše je ale posazeno na dvoukolovém podvozku.
Zajímavostí v sortimentu firmy je injektorový aplikátor hnojiv, tedy zařízení, které při přihnojování zapravuje hnojivo přímo do půdy. Toto řešení snižuje jednak ztráty dusíku (v půdě se zpomaluje uvolňování N) a další výhodou je to, že hnojivo není v přímém kontaktu s rostlinami a nemůže negativně ovlivňovat jejich růst.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down