29.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozmetadlo tři v jednom

Rozmetadla statkových hnojiv se obvykle vyrábějí ve dvou základních variantách. Jednak se svislými rozdružovacími válci doplněnými rozmetacími lopatkami a dále s horizontálními rozdružovacími válci a rozmetacím stolem obsahujícím dvojici kotoučů s rozmetacími lopatkami. Obě konstrukční provedení mají své přednosti i nevýhody. Svislé frézovací válce jsou jednodušším řešením, zvládají vyšší hektarové dávky, mají menší potřebu příkonu, avšak nedosahují většího pracovního záběru a nemají takový drobicí efekt jako verze s rozmetacími kotouči, které nabízí též vyšší rovnoměrnost aplikace.

Proto si uživatel musí dobře zvolit jaký druh rozmetacího ústrojí je pro něj vhodný, což souvisí s tím jaká hnojiva aplikuje. U těch s vyšší koncentrací živin, vyšším obsahem sušiny a aplikovaných v nižších dávkách je výhodnější použití rozmetacích kotoučů u hnojiv s opačnými vlastnostmi a aplikovaných ve větších dávkách fungují dobře svislé rozdružovací a rozmetací válce.

Pokud si pořídíte rozmetadlo Pichon z nové modelové řady MK, můžete těžit z výhod obou systémů. Rozmetací ústrojí lze totiž relativně snadno zaměnit, třeba před déle trvající aplikací jiného druhu hnojiva, při potřebě větší či menší hektarové dávky, nebo při práci ve službách.

A proč je v titulku napsáno tři v jednom ane dva v jednom. Výrobce prezentuje dvě možnosti vertikálního rozmetacího ústrojí. Bez a s využitím bočních krytů. Ty jsou účelné pro hraniční rozmetání nebo i pro regulaci aplikačního záběru. A to je ona třetí možnost.

Rozmetadlo Pichon při práci a rozmetacím ústrojím Precisium
Aplikační záběr až 24 m může mít rozmetací ústrojí horizontální s názvem Precisium

Deset až čtyřiadvacet kubíků

Rozmetadla Pichon z modelové řady MK jsou nabízena s objemem ložné plochy 10 až 24 m3 (12,5 až 25 tun) a jak je u této značky obvyklé, jsou vyráběna v celopozinkovaném provedení pro vyšší korozivní odolnost vůči agresivním hnojivům.

Posun hnojiva k frézovacím válcům zajišťuje jednodílný podlahový dopravník s řetězy, jejichž články mají průměr 16 mm a na obou hřídelích jsou umístěny škrabky pro zvýšení spolehlivosti provozu. Napínání řetězu může být mechanické, anebo hydraulické.  Dopravník je poháněn hydromotorem o geometrickém objemu 160 cm3, na přání je možná jeho výkonnější verze. Ta se používá pro rozmetání těžších a soudržnějších materiálů a také při potřebě nízké dávky rozmetaného materiálu.

Vertikální rozmetací ústrojí obsahuje dva svislé rozdružovací válce (s výškou 1650 až 2350 mm a průměrem 885 nebo 1035 mm) v dolní části opatřené rozmetacími lopatkami a může být doplněno bočními kryty (frézovací část), nebo i deflektory (rozmetací část), které omezují pracovní záběr. Ten dosahuje asi 10 až 12 m.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 9/2023.*

Ovládání rozmetadel je možné přes ISOBUS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down