25.08.2022 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Různé jsou aplikační a přívozní cisterny

Výživa rostlin a hnojení, a to jak na orné půdě, tak v případě trvalých travních porostů, vyžadují dostatečnou dodávku živin, které jim poskytujeme v podobě minerálních a organických hnojiv. Mezi hojně využívaná tekutá statková hnojiva patří především kejda skotu a prasat, přičemž řada podniků a farem rovněž provádí aplikaci digestátu, tj. vedlejšího produktu vznikajícího během provozu bioplynových stanic. Výše uvedená hnojiva aplikujeme plošným způsobem na povrch půdy nebo můžeme provádět aplikaci spojenou se zapravením do půdy.

Abychom mohli provádět aplikaci, je nutné zajistit dopravu kejdy či digestátu na pozemek. Velmi často se k ní využívají cisterny určené současně i k provádění vlastní aplikace, nicméně ke všeobecně vnímaným trendům patří oddělení přepravy a aplikace. Důvodů je hned několik. Aplikační cisterna je v první řadě pracovní, nikoli přepravní stroj, a je konstruována s ohledem pro jízdu na zemědělsky využívaných plochách. Navíc je osazena adaptérem, který má určitou hmotnost a během jízdy na pozemních komunikacích, dochází k přenášení rázů na podvozek cisterny, což vede k většímu opotřebení.

Aplikační cisterny jsou navíc opatřeny dalším příslušenstvím, které zvyšuje jejich hmotnost. Jde především o různá provedení sacích ramen, která mohou být agregována i do předního tříbodového závěsu tažného prostředku, což přepravu ztěžuje. Důležitým aspektem jsou i ekonomické ukazatele. V případě aplikační cisterny je totiž nutné zajistit, aby byla z co nejvyšší míry využívána právě pro aplikaci tekutých hnojiv.

Krom klasických cisteren existuje jak tažená, tak samojízdná aplikační technika, která není opatřena nádrží. Jde o aplikátory, které jsou se zásobníkem kejdy či digestátu spojeny speciální, často samonavíjecí hadicí. Zásobníky kejdy představují kontejnery umístěné na souvratích pozemku, kde takovou aplikaci provádíme, případně mohou být aplikátory spojeny s čerpacím zařízením a nasávat tak tekutá hnojiva přímo ze skladovacích jímek. 

 Z výše uvedených důvodů je jasně patrné, že oddělní dopravy kejdy a její aplikace má zásadní výhody.

K dopravě se využívají různé typy přívozních cisteren. Mohou to být klasické aplikační cisterny, které nejsou vybaveny adaptérem pro aplikaci, obvykle nedisponují ani nasávacím ramenem a mohou používat standardní podvozek opatřený koly a pneumatikami univerzálních rozměrů.

Dále mohou přívozné cisterny zastupovat nástavby určené pro různé typy výměnných podvozků či šasi nákladních automobilů. V případě nákladních vozidel se jedná jak o sólo automobily, tak o jejich soupravy s cisternovými přívěsy. Někteří výrobci přívozních cisteren nabízí jak klasické traktorové návěsy, tak přívěsy. Obě kategorie se pojí především s dvounápravovým a třínápravovým podvozkem.

Mezi profesionální techniku řadíme přívozní cisterny, které na první pohled připomínají klasické třínápravové přívěsy, nicméně při bližší obhlídce zjistíme, že se jedná o kombinaci dvounápravového sedlového návěsu a tzv. dolly podvozku. Vrcholem nabídky přívozních cisteren jsou dvou a třínápravové sedlové cisterny určené pro agregaci se silničními tahači kamionových návěsů.

K přívozním cisternám můžeme dodat, že nemusí být nutně vybaveny nasávacím plnícím zařízením, ale vždy disponují různými výstupy určenými pro přečerpávání jejich obsahu aplikačními cisternami. Velmi vhodnou výbavu představuje míchací zařízení, a to jak vzduchové, tak hydraulicky poháněné šnekové, které slouží k neustálému promíchávání obsahu nádrže během přepravy. Díky této možnosti eliminujeme sedimentaci hustších frakcí.

Celý článek Filipa Javorka najdete v Zemědělci 36/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down