S nástupem technologie krmení skotu konzervovanou pící se změnily i nároky na technologii sklizně. Požadavky na rychlost a výkonnost jsou značné. Techniku na sklizeň pícnin v širokém rozpětí záběrů nabízí také německý Fendt. Jak tyto stroje dokážou pracovat v náročných podmínkách české Vysočiny, se mohli zájemci přesvědčit na Pícninářském dnu Agromexu, který proběhl v uplynulých dvou dnech nedaleko obce Okrouhlička.
Organizátoři úmyslně vybrali louku s poměrně velkou svažitostí. Technika Fendt na ní mohla předvést kompletní sklizeň od posečení porostu, obracení, shrnování až po sklizeň jak do válcových balíků, tak i senážním vozem. Byly přitom k vidění traktory Fendt nejnovějších generací, s nimiž pěkně ladily shodné barvy závěsné techniky.
Jako první se do práce dala souprava traktoru Fendt 724 Vario Profi Plus s dvojkombinací žacích strojů. Čelně nesený žací stroj Slicer 310 FA KC má schopnost trojdimenzionálního kopírování terénu, k čemuž napomáhá i systém hydropneumatického odlehčení. Přítlak na travní drn je tedy možné si nastavovat z kabiny traktoru. Při sečení je píce současně upravována mačkáním kondicionérem, intenzitu úpravy je možné si nastavovat v pěti krocích změnou polohy hřebene protiostří.
Zajímavostí je možnost stranového posuvu čelně neseného žacího stroje Fendt Slicer – o dvacet centimetrů vlevo či vpravo. Nože žacích disků se mohou při nárazu na překážku protočit dokola o 360 stupňů. Systémem hydropneumatického odlehčení se pyšnil i vzadu nesený žací stroj Slicer 3160 TLX KC.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2022.*