S blížícím se podzimem, po sklizni, která se díky nepřízni počasí letos tak úplně nepovedla, přišel čas přípravy půdy na příští sezónu. Na to, jak si v této práci vede výrobek firmy Annaburger, jsme se zajeli podívat přímo do praxe. Výměnný systém , jehož jednou součástí je i rozmetadlo statkových hnojiv, bylo možné vidět na mnoha výstavách a předváděcích akcích. Nás ale nezajímaly čísla uváděná v prospektech a propagačních materiálech výše zmiňované firmy, ale přímé zkušenosti uživatelů.
Jedním z nich je i firma Talpa, s.r. o., provoz Hořátev, která se zabývá výrobou organických hnojiv. Jejich mechanizace právě pracovala na pozemcích ZD Liblice (okr.Mělník), kde jsme si pohovořili s Ing. Josefem Slukou, ředitelem této společnosti.
Zásadní přednost námi používaného rozmetadla HTS 20.09 ve srovnání s jinou technikou vidím v tom, že je schopno splnit naše požadavky i při rozmetání kompostů, jejichž aplikační dávka je 10 t a méně (k obilninám se díky kvalitě kompostů doporučuje aplikovat 6-7 tun, cukrovce, řepce a bramborám 10 tun, zelenině až 12 tun, což tato technika bez problémů umožňuje). Navíc tato technika pracuje naprosto rovnoměrně a s daleko větším záběrem. Oproti dřívější mechanizaci používáme záběr 18 m. Rozmetací stůl je řešen dvěma rozmetacími kotouči o rozměru 110 cm s vysokou pohybovou rychlostí, což zřejmě umožňuje tak široký záběr. Výhodou tohoto pracovního záběru je přesné kopírování kolejových řádků a přesné nastavení množství aplikovaného hnojiva, které se nastavuje elektronicky podle tabulky z kabiny traktoru.
Se zásadními poruchami jsme se nesetkali, pásy se nevytahují, po našich zkušenostech (zatím jsme pracovali asi na 500 ha) jsme nemuseli dotahovat řetězy na podlaze rozmetadla. Podlaha je na rozdíl od konkurenčních výrobků rozdělena na tři díly a tažená řetězy, které utáhnou 15,5 tuny. Navíc jsou díly vyrobeny z plastu, což zaručuje vyšší životnost. Výhodou se jeví i možnost naložení vyššího objemu a eventuální odpružení a vybavení rozmetadla pro větší rychlosti. To je značnou výhodou hlavně při použití této techniky na větší vzdálenosti. Jedinou závadou, se kterou jsme se setkali, bylo uražení zarážky řetězu rozmetacího ústrojí. Řetěz se potom vychyloval, padal a následně docházelo k jeho přetržení.
Jelikož naše firma se zabývá výrobou vysoce kvalitních kompostů, které dopravujeme i na větší vzdálenosti, zvolili jsme k zapřažení rozmetadla traktor JCB Fastrac 185, který nás, co se týče rychlosti, plně uspokojuje a jeví se nám jako nejvhodnější.
Zatím, bohužel, nemohu zaujímat kategorická stanoviska, co se týče životnosti rozmetadla, jelikož se mi zdá, že námi obdělaná plocha (cca 500 ha) je příliš malá. Ale u této mechanizace počítáme s návratností zhruba šest let.
Nemáme ani patřičné zkušenosti s výměnným systémem Annaburger, s kterým do budoucna jistě počítáme. Určitě najde uplatnění při přepravě hnojiva na pole k odběratelům a nahradí nákladní automobily. V současné době máme objednané rozmetadlo HTS 22.04 s pneumatickým odpružením náprav a rychlostí 60km/h. Tento vůz bude univerzální, protože po odmontování rozmetacího ústrojí se přemění na přepravník s posuvným dnem. Úprava spočívá v kompostovacích nástavbách a jiném zadním čele. Celý náklad se vyloží do jedné minuty.
Protože v zemědělství obecně dožívají staré stroje, předpokládám v příštích letech větší rozšíření zvláště výměnných systémů, které jsou obzvlášť pro větší podniky, kde mohou být využívány celoročně, ekonomicky velmi výhodné.