„Potřebujeme zpracovat erozí ohrožené pozemky? Vyjíždí Qualidisc. Je třeba prokypřit přeschlá nebo naopak zamokřená pole? Pošleme tam Qualidisc. Máme na poli velké množství posklizňových zbytků či plevelů? Zapřáhneme Qualidisc. Musíme ihned připravit půdu po sklizni jařin pod řepku? Jede tam Qualidisc. Potřebujeme rychle zpracovat ornici po sklizni řeky, abychom dodrželi agrotechnické lhůty. Opět vyráží Qualidisc. Na tento stroj, který u nás každý rok zpracuje dvě třetiny celkové výměry, nedám dopustit,“ řekl týdeníku Zemědělec farmář Petr Michálek Z Bělče na Kladensku.
Farma Michálek obhospodařuje v katastrech Běleč, Bratronice a Sýkořice 695 ha orné půdy a 5 ha luk a trvalých travních porostů. Klasická rostlinná výroba je zaměřena na produkci obilnin a olejniny, živočišné výrobě pak dominuje rozmnožovací chov prasat bílé ušlechtilé x landrase. Základní stádo má 25 prasnic.
„Jedním z důvodů, proč jsme si pořídili talířový kypřič Qualidisc, je skutečnost, že máme asi padesát hektarů orné půdy ohroženo erozí,“ vysvětluje farmář. Nelze je orat a minimalizace je jedinou technologií, jak je efektivně využít. Jiné pozemky zase ořeme jen ob rok, a to vzhledem ke srážkovému stínu a potřebnému udržení vláhy pod řepku. I zde hraje Qualidisc hlavním roli. Tento stroj má až neskutečně široké možnosti využití, lze s ním pracovat téměř vždy a všude. Podle mého názoru uspokojí každého farmáře, a to nejen proto, že pracuje velmi kvalitně i v těžkých půdních podmínkách, ale neucpává se a vyžaduje minimální údržbu. Během dvou let u nás zpracoval asi 800 hektarů v kamenitých podmínkách a originální vykrojované talíře Kverneland ubyly snad jen o dva centimetry. Jinak se nic neporouchalo. To svědčí o jeho materiální a technické kvalitě a předpokládané dlouhé životnosti.“*
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 37.