21.06.2007 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S komplexním pícninářským programem

Den Píce uspořádala koncem května na pozemcích Měcholupské zemědělské, a. s. poblíž farmy v Bolešinách nedaleko Klatov společnost Strom Praha. Praktickým ukázkám vévodily stroje značky John Deere, ale nechyběla ani technika z produkce firmy Strom Export a mechanizace, kterou do České republiky dováží společnost Fagus.

Akci, které v dopoledních hodinách předcházelo odborné hodnocení porostů řepky na okolních pozemcích uspořádané Svazem pěstitelů olejnin, zahájil obchodní ředitel společnosti Strom Praha Ing. Jiří Sopoušek. „Traktory John Deere zná asi každý, ale ne každý si uvědomuje, že tato značka nabízí komplexní sortiment špičkové zemědělské techniky, tu pícninářskou samozřejmě nevyjímaje. V široké nabídce značky John Deere najdeme jak žací stroje, tak další techniku pícninářského programu včetně řezačky. Proto věřím, že představené stroje najdou i v tomto kraji svoje uživatele stejně jako v jiných částech republiky. Rádi bychom na dnešní akci navázali i v příštích letech a vstoupili tak v klatovském regionu do hlubšího povědomí,“ uvedl Jiří Sopoušek.
Přehlídku zahájily mulčovače
Čtyři roky se po dvou letech technického vývoje věnuje společnost Strom Export výrobě mulčovačů a jejich podíl na českém trhu se zvyšuje. Stroje se vyrábějí ve třech modelech v pracovních záběrech 2,25 s jedním rotorem a 4,7 nebo 5,9 m, které pracují se třemi rotory. Na každém rotoru jsou vždy čtyři výškově nastavitelné nože s výrazným sacím efektem, takže stroj velmi dobře zpracovává i polehlé porosty. Mezi největší přednosti mulčovačů Mulcher určitě patří jejich robustnost s mohutnou konstrukcí rámového svařence. Proti poškození jsou chráněny zesíleným plechem nad rotorovou částí a netradičním řešením je i montáž protiřádkové clony, s jejíž pomocí se materiál dokonale rozprostírá. Zpracování hmoty zajišťuje navíc kromě čtyř stavitelných nožů umístěných ve dvou výškách na každém rotoru i jejich protiostří. V případě poškození jednoho z nožů, lze demontovat i protilehlý a práci dokončit bez výrazného poklesu kvality.
S tématem sklizně píce úzce souvisí i další stroj v „řadě“ od sklizně zelené hmoty k jejímu konzumentovi. Tím byl představený krmný míchací vůz Seko Sam/5. Jde o speciálně upravenou verzi stroje pro český trh na základě požadavků českých zemědělců. Pneumatiky jsou vyšší což příznivě ovlivňuje světlost stroje, proto nevznikají problémy s průjezdností. Stroj je osazen dvěma šneky, které zajišťují horizontálně vertikální míchání krmných komponentů. Vůz je opatřen horními nástavbami zabezpečujícími překlopení míchané směsi zpět do vozu a zároveň zvyšují objem vozu. Vybírací fréza je opatřena dvěma hydromotory s vysokou výkonností a rychlostí nafrézování materiálu. Oproti pásovému se na krmném voze osvědčil hrablový dopravník umístěný na levé straně vozu, ale možná je i varianta umístění dopravníku vpravo. Váha disponuje 15 programy, možností je stroj vybavit i váhou umožňující programování 100 komponentů. Ovládání vozu je elektrohydraulické. K životnosti vozu přispívá hardoxová vložka.
Žací mačkače v mnoha verzích
Nesené žací stroje zastupoval model 328 s pracovním záběrem 2,8 m s mačkacími válci vhodný především do porostů jetele nebo vojtěšky. Jeho výhodou, stejně jako u ostatních žacích strojů John Deere, je velká propustnost a obsluha ocení i hydraulické odpružení stroje s kvalitním kopírováním terénu.
V praktických ukázkách se představil tažený mačkač 735 se záběrem 3,5 m. U tohoto stroje je kopírování řešeno hydraulicky pružinami. Žací lišta tohoto stroje pracuje jako dělená. Do rodiny tažených mačkačů patří i vystavené modely 1365 a 535.
Čelní hydraulicky odpružené mačkače 331 se představily hned ve třech kombinacích. První pracoval samostatně v agregaci s traktorem John Deere 6920, druhý s vzadu neseným strojem 331 a třetí v agregaci s mačkačem 388 a celkovým záběrem 8,6 m.
Po mačkačích řezačka, lis nebo sběrací vůz
Další zpracování posečené hmoty má hned několik variant. Jedním z nich je nasazení řezačky. Samojízdná řezačka John Deere 7300 s motorem o výkonu 415 koní pracovala se sběracím ústrojím o záběru tři metry. Při praktických ukázkách se představila společně s návěsem Trailer robustní konstrukce o celkové hmotnosti 21 tun.
Samosběrací vůz Mengele Roto Bull 8000 s objemem 68 m³ při středním stlačení má řezací ústrojí s 38 noži. Pěchovací rotor je velice robustní a výkonný, materiál je naskladňován rychle při velkém stlačení. Opěrná kolečka jsou hydraulicky ovládaná.
Lisy byly zastoupeny dvěma modely 582 a 592 v pásovém provedení. Lis s variabilní komorou John Deere 582 vytváří velmi kvalitní jádro balíku. Balíky mohou mít průměr až 1,6 m, u lisu 592 až 1,81 m.
V sortimentu je novinka
Od letošního roku obohatil sortiment společnosti Fagus samonakládací vůz pro přepravu balíků Crai. Představený vůz AC/6 PC s kapacitou 10 kusů balíků o rozměrech 150 x 150 cm je druhým nejmenším vyráběným modelem. Je vybaven pneumatickými brzdami a hydraulickým otevíráním zadního čela. Při jízdě po pozemku se vůz vychyluje mimo osu traktoru a vidlice nakládají balíky přímo z čela vozu. Kladou je na řetězový dopravník zapuštěný v podlaze vozu a uložený na rolnách. Dopravník se může plynule pohybovat vpřed i vzad i v případě, že balíky jsou již naložené. Největší vyráběný typ vozu s označením AC/18 pojme až 16 balíků uvedeného průměru. Nosnost vozů Crai se pohybuje mezi pěti až sedmi tunami.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down