20.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samojízdný sklízeč hroznů

V prvním říjnovém týdnu tohoto roku jsme byli svědky prvního předvádění samojízdného sklízeče hroznů v ČR. Ne, že by se u nás tyto stroje nevyskytovaly, několik jich zde pracuje, jedná se však o stroje zakoupené jako již použité. A tak sklízeč Gregoire G 122, pracující na vinicích podniku Vinofrukt Dolní Dunajovice byl prvním novým strojem své kategorie představeným v ČR.

O sklízečích hroznů Kverneland Gregoire jsem poměrně podrobně pojednávali v MZ 7/2001, takže tento článek omezím na postřehy, které jsem mohl načerpat při vlastním předvádění.

Co jsme viděli?

Pro sklizeň byl zvolen 13letý porost Frankovky s dobrým výnosem, avšak s jednou základní nevýhodou, která je typická pro tuzemské vinice. Jedná se o betonové sloupky. Ty ne že by sklízeči nějak vadily, ale při setřásání se drolí (kvalita betonu obvykle není dobrá) a tato příměs je pochopitelně nežádoucí při následném lisování a dalším zpracování. Přesto i takto založené vinice se dají sklízet, je však třeba přizpůsobit technologii sklizně. Setřásací tyče, které intenzivně vibrují s frekvencí okolo 400 kmitů/min., musí poblíž sloupků svoji frekvenci snížit asi na polovinu. O toto snížení se postará sklízeč automaticky. Díky nižší frekvenci setřásání se pochopitelně nepodaří kolem sloupků všechno hrozno sklidit a musí se dočesat ručně. Proto je výhodné, když je vinice seřezána tak aby v okolí sloupků již nebyly plodné tažně. Dalším požadavkem na mechanizovanou sklizeň je aby veškeré réví s hrozny bylo v oblasti vodících drátů. Ty se totiž při sklizni silně rozvibrují, hrozny v nich uložené nemohou uhnout do stran a jen tak je zabezpečeno dobré setřesení bobulí.
Jelikož byla vinice dobře založena, dosahovalo setřesení hodnoty blízké 100 % a také ztráty bobulí kle nepřesáhly 1 %.

Stručně o sklízeči

Sklízeč Gregoire G 122 je vybaven vznětovým motorem Deutz s výkonem 120 k. Pohon je hydrostatický, každé pojezdové kolo má vlastní hydromotor. Stroj má zabudován systém regulace prokluzu. Jakmile se zvýší otáčky některého z pojezdových kol nad přípustnou hranici, sníží se tak oleje k danému kolu a výkon je přenášen na ostatní pojezdová kola.
Světlou výšku stroje lze nastavit s pomocí hydraulických válců a to jak v podélném tak v příčném směru. Pro práci v členitých vinicích je to nutnost. Svahová dostupnost sklízeče je do 40 % v podélném a do 30 % v příčném směru . V praxi tak stoj může pracovat na mikroterase s výškou do 50 cm.
Setřásací ústrojí je tvořeno 18 proti sobě pracujícími tyčemi, a je uloženo výkyvně takže se dobře přizpůsobuje sklizenému porostu. Stroj má automatické navádění v řádku a tzv. RVS systém, tedy již zmíněné automatické snižování frekvence kmitů v oblasti sloupků. Na dně sklízecího ústrojí je umístěn dvojitý gumový pás, složený ze střechovitě uspořádaných lamel, které dobře kopírují jak kmínky vinných keřů tak vodící sloupky. Při setřásání se pochopitelně uvolňují i listy, které jsou ze sklizené hmoty odstraňovány dvojicí ventilátorů umístěných ve spodní části stroje. Na přání je možné namontovat ještě další pár ventilátorů a to do horní části sklízeče. Stroj má dva zásobníky umístěné v zadní části, na bocích stroje, kvůli vyvážení. Každý zásobník má objem 1500 l. Do zásobníků je sklizený materiál vynášen dvojicí šnekových dopravníků. Sklápění zásobníků je dozadu a pod sklízeč se bez problémů vejde odvozový prostředek (traktorový přívěs).
Kabina je umístěna centrálně nad řádkem, standardem je klimatizace. Výhled je dobrý všemi směry a to i podlahou na sklízený řádek. Ovládání je jednoduché a podíl elektroniky minimální, neboť firma Gregoire razí heslo „V jednoduchosti je síla“. Přesto je pohled do kabiny zajímavý a ovládací a kontrolní přístroje jasně určují na co je stroj zaměřen. Většina ovládacích prvků je soustředěna v multifunkčním joysticku a místo přístrojové desky je velký sklonoměr signalizující v jakém je sklízeč náklonu. Vpravo od volantu jsou dva displeje z nichž jeden v základu ukazuje frekvenci setřásání a druhý pojezdovou rychlost.

Co dodat?

Produktivita sklízečů hroznů je v porovnání s ruční sklizní vysoká a jelikož i v naší republice bude lidská práce stále dražší, dá se předpokládat i větší rozšíření sklízečů, neboť pořizovací náklady na tyto stroje se budou rychle vracet.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down