28.01.2010 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Secí stroj, který zaseje i do mulče

Společnost Proagro, s. r. o., která sídlí v Bučovicích, se zabývá jen rostlinnou výrobou. Na podzim loňského roku se na farmu dostal nový secí stroj Terasem C6 od společnosti Pöttinger a místní farmáře nadchnul. Nejenže dokázal bezpečně zasít do zpracované půdy, ale výborné výsledky přineslo i setí do mulče.

Proagro, s. r. o., hospodaří na 750 ha orné půdy. Skladba pěstovaných plodin tam mění v závislosti na poptávce odběratelů. Mezi stálicemi najdeme ve výrobě tradiční plodiny, jakými jsou například ozimá pšenice a jarní ječmen. Těmito obilninami je oseto 60 až 70 % z celkové výměry, na níž společnost hospodaří. Dalšími plodinami bývá mák, který se pěstuje asi na 100 ha, ozimá řepka, hrách, ředkev olejnatá, slunečnice či kukuřice. Svazenku nebo len pěstují v Bučovicích na osivo a stejně tak i některé roky jílek a bojínek.
K celkovému dokreslení hospodařící společnosti ještě dodejme, že pozemky se nacházejí v nadmořské výšce 220 až 270 metrů nad mořem a terén je zejména svahovitý.

Konstrukční řešení stroje Terasem C6
Terrassem C 6 je univerzální secí stroj s pracovním záběrem šest metrů a zásobníkem na osivo 3000 l. Jeho výhodou je, že dokáže správně uložit osivo jak do mulče, tak do připravené půdy. Pracovními orgány jsou dvě řady talířů, jejichž koncepce je převzata z podmítačů Terradisc. Dále je zařezena zavlačovací lišta Crossboard, pneumatikový utužovací válec, dvoudiskové výsevní botky s utužovacími kolečky a zavlačovací lištou.
Paralelogramově uložená dvoudisková botka s nonstop jištěním gumovými tlumiči a opěrným válečkem garantuje přesné uložení osiva v požadované hloubce i při velké pracovní rychlosti a množství rostlinných zbytků. Přítlak na botku je centrálně nastavitelný v rozsahu od 50 do 130 kg. Dvouřadé disky pro zpracování půdy mají průměr 510 mm a konstrukce disků a ložení je bezúdržbové.
Osivo je do secích botek distribuováno pneumaticky ze zásobníku rozdělovací hlavou do 48 vývodových trubic.
Součásti stroje je pneumatikový válec Packer s širokými pneumatikami. Každá pneumatika je pro čtyři výsevní botky. Při otáčení na úvratích je hmotnost stroje přenášena na všechny pneumatiky, které jsou samostatně uloženy a nedochází k jejich protočení. Disky a výsevní ústrojí jsou při otáčení zvednuty.
Kombinovaný podvozek s přesazenými pneumatikami slouží pro práci i pro dopravu a je vhodný i pro setí do vlhkých půd. Pneumatiky jsou pro dobrou manévrovatelnost samostatně uloženy.
Terrasem se nabízí ve zmiňovaném provedení C 6 a od příštího roku také C 8. Terrasem C 8 má pracovní záběr 8 m a na rozdíl od Terrasem C 6 má dvě rozdělovací hlavy.

Nejednoduchý výběr
Spolupráce mezi firmami Proagro, s. r. o., a Pöttinger začala před dvěma lety na brněnské výstavě Techagro. Už tam se začali zajímat o možnost nákupu secího stroje.
Pöttinger nakonec vybrali, protože jak říká Ing. Jan Pavlík, který má ve společnosti Proagro, s. r. o., na starosti mimo jiné i mechanizaci, na německý a rakouský stroj je vždycky spolehnutí. Na Terasem se byli podívat v sousedním podniku a také si ho tam tak trochu prověřili. Ačkoli nabídek na secí stroj měla firma víc, Terasem vyhrál hlavně poměrem kvalita – cena.
Na jaře roku 2008 se tedy společnost Proagro těšila na nového pracanta. Jaký by to byl ale „příjezd“, kdyby se trochu nezdramatizoval. Dodávka stroje se uskutečnila až s prodlením, ale společnost Pöttinger tuto nepříjemnost vyřešila bezplatným zapůjčením náhradního secího stroje. Tento vstřícný krok si Ing. Jan Pavlík pochvaloval.
Na podzim roku 2008 už se tedy konečně Terasem C6 mohl pustit do práce. Zasel 65 ha ozimého ječmene a 220 ha pšenice, z toho 35 ha do mulče po kukuřici na zrno. Plochu 35 ha totiž nestihla společnost Proagro s. r. o. připravit a propásla rovněž optimální dobu na výsev ozimé pšenice. Přesto si řekli, že s novým secím strojem zkusí pšenici vysít navzdory poletujícím vločkám a nepodmítnuté a neuvláčené půdě. Zvýšili výsevek na pět milionů zrn proti 4 až 4,5 milionu na hektar a z výsledku se na jaře mohli těšit. Nejenže Terasem C6 pšenici bez problému zasel, ale i její výnos v průměru 6,5 tun/ha mnohde nedosáhli ani ti, kteří seli v optimální dobu i za optimálních podmínek.
Na otázku, jestli tedy letos zasejí také rovnou do mulče, ale Ing. Jan Pavlík říká: „Loni to byla z nouze ctnost. Tentokrát půdu připravíme a ačkoli hospodaříme technologií minimalizační, připravujeme se i letos na orbu, která je na některých pozemcích tento rok potřeba.“

Zhodnocení roční práce
Stroj celý rok pracuje bez zaváhání. Kromě drobností nebylo třeba se o stroj kromě pravidelné údržby vůbec starat. Snad jen na začátku komunikoval software secího stroje německy a bylo tam tedy třeba nahrát český jazyk.
Ing. Pavlíkovi se líbí, že na rozdíl od starší techniky lze u Terrasemu C6 nastavit elektronicky přesný výsevek. Seřídit se dá i hloubka setí, kterou pak stroj dodržuje, ať už seje do měkčí půdy nebo do tvrdé. Také rychlost práce, která se pohybuje na pěkném pozemku 10 – 12 km/h, je příjemná, protože stroj tak za jeden den zaseje 35 až 40 ha.
Překvapující prý byla průchodnost stroje, která se projevila právě při výsevu do mulče přímo po sklizni kukuřice. Jak už bylo řečeno, Terrasem C6 si poradil nejen s nezpracovanou půdou, ale také se zapravením velkého množství posklizňových zbytků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down