Doposud jediný pneumatický secí stroj Amazone Cirrus 6000 pracující v České republice si odbyl svoji premiéru při setí sóji v průběhu letošního jara. Teď se zapojil do práce již naplno a v září se představí v činnosti zemědělcům hned v několika lokalitách republiky.
První předváděcí akce již ale proběhla s malým předstihem 19. srpna na poli nedaleko Mšena. Univerzální secí stroj se představil při práci v různých podmínkách, osel pozemek po podmítce i klasicky zoraný a využitelný je i pro setí do strniště. Předváděcí akce po území prakticky celé republiky v různých půdních podmínkách bude vítanou možností k získání zkušeností pro vlastníka stroje Petra Mikeše, který jej využívá nejen na svých pozemcích, ale především ve službách. „Jako s každým novým strojem je třeba se i s tímto sžít. Zatím jsme s ním oseli jen 21 hektarů sóji. Některé jeho technické parametry musíme doladit pro určité podmínky a drobné připomínky k technickým detailům budou určeny i pro výrobce, ale to je běžné a podle zatím nevelkých zkušeností nepůjde o nic zásadního,“ říká Petr Mikeš.
Stroj, který se představil v šestimetrové verzi (bude se vyrábět i s pracovním záběrem 4 m a nechybějí ani širší záběry 8 a 9 metrů), pracoval v agregaci s traktorem New Holland TG 255. Podle údajů výrobce postačí jako tažný prostředek traktor o výkonu 200 koní, ale i to je závislé na půdních a především terénních podmínkách, takže někdy nebude výkonnější traktor jistě na závadu.
Kompaktní univerzální secí stroj
Amazone Cirrus je určen pro setí všech plodin do řádků s roztečí 12,5 cm a vhodná pracovní rychlost pojezdu se pohybuje mezi 12 až 16 km/h. Tak dokáže osít s ohledem na velikost a kvalitu pozemku zhruba pět hektarů za hodinu. Ideální přípravou pro jeho práci je dvakrát podmítnuté pole, ale dobré výsledky ukazuje i při setí do neupravené orby. Díky svojí stabilitě, která je dána konstrukcí pěchů a botek, nemá problémy se setím v těžších půdách ani při vyšší vlhkosti díky vysoké účinnosti škrabek válců a stěrek botek. Úhel nastavení botek je volen tak, aby stroj dobře pracoval i při větším množství posklizňových zbytků.
Podvozek stroje je vybaven vzduchovými brzdami a po sklopení stroje na přepravní šířku tři metry může být přepravován rychlostí 40 km/h. Zásobník o objemu 3000 litrů je umístěn v přední části stroje, tak není jeho naplněním ovlivněn tlak na disky a pěchy. Manipulace s osivem je velice pohodlná, do zásobníku je dobrý přístup, bezproblémové je také odměření dávky, výměna výsevních koleček (na stroji mohou být použity tři druhy pro drobné osivo, obilí do výsevku 150 kg a obilí s vyšším výsevkem, kukuřici a luštěniny) či vyprazdňování zbytku osiva. Pohodlný přístup je také ke dvěma dávkovacím jednotkám, z nichž je osivo dopravováno ventilátorem s hydropohonem přes dva rozdělovače.
K přípravě půdy před setím slouží dvě řady disků a odpružené gumové válečky. Pracovní hloubka je plynule nastavitelná počítačem. Klínové pneumatikové pěchovací válce plněné vzduchem mají šířku 50 cm. Jeden válec je určen pro čtyři botky, vyrovnávání přítlaku válců je řešeno hydraulikou. Čtyři kola válce zároveň slouží jako přepravní. S botkami jsou válce spojeny paralelogramově. Jednodiskové botky s plastovou stěrkou pracují s přítlakem 100 kg. Mají průměr 40 cm a jsou vyrobeny z velice kvalitního tvrdokovu. Jištění botek je řešeno pružinou, znamenáky jsou jištěny hydraulicky. Přesné zesílené zavlačovače jsou ovládány elektrohydraulicky počítačem. Ovládací terminál Amatron+ s grafickým zobrazením funkcí využívá firma Amazone též u postřikovačů a rozmetadel.
Roman Paleček