29.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sekce, trysky a bodová aplikace

Se satelitní navigací se rozšířila u postřikovačů možnost vypínání sekcí trysek. Systém kontroly sekcí používá rozdělení ramen na sekce a ty pak vypíná a zapíná (podle toho kde se postřikovač nachází) tak, aby na některá místa nebyl aplikován postřik dvakrát a jinde vůbec.

S tím, jak se aplikace zpřesňuje, přišla Tecnoma s ještě přesnějším systémem N.C.I.S (Nozzle Control Individual System). Ten považuje za jednu sekci právě jednu trysku. Každá tryska je ovládána vlastním modulem zapojeným přes sběrnici CanBus a může být ovládána zvlášť. Vzhledem k tomu, že ramena postřikovače jsou standardně osazena tryskami po 50 cm (ale mohou být například i po 25 cm), přesnost aplikace se výrazně zvýšila.

Systém N.C.I.S je v nabídce společnosti Tecnoma již od roku 2013, ale teprve v posledních letech je v popředí zájmu. Spolu s ním je k dispozici ještě systém Varioselect neboli OSS+. Ten nabízí automatické zvolení trysky v držáku podle doporučeného rozsahu tlaku. Palubní počítač zná mezní hodnotu tlaku pro určitou trysku. Pokud se v důsledku zvýšení průtoku zvýší i tlak a překročí mezní hodnotu, držák sám zvolí podle charakteristiky správnou trysku. Práce trysky v optimální rozpětí tlaku je důležitým prvek, který zaručuje požadovanou velikost kapek, a tím i kvalitu postřiku.

Systém OSS+ tak udržuje přesnou dávku postřiku nezávisle na pojezdové rychlosti nebo třeba na tom, jestli postřikovač zatáčí, kdy střed pomyslné kružnice ramen má menší rychlost než vnější konec ramen.

Lze aplikaci vůbec ještě zpřesnit? Asi ano. Ještě větší přesnost by přinesl systém, který by indikoval v reálném čase zapnutí a vypnutí trysky podle toho, zda by bylo třeba na místo postřik aplikovat. K indikaci zapnutí trysky by mohl sloužit například optický nebo spektrometrický senzor, který by porost monitoroval, data okamžitě analyzoval a v případě například nalezení plevele by indikoval otevření trysky. Na výstavě Agritechnica Tecnoma sice prozradila, že takovým směrem se vývoj také ubírá, ale momentálně stejně jako u konkurence, jeho výsledky nejsou natolik přesvědčivé, že by mohl vstoupit do širokého komerčního využití.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down