13.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sensory versus dron s termokamerou

Se žací kombinací NovaCat A10 Collector pracuje v podniku BONAGRO traktor New Holland T7.270 Auto Command, vybavený automatickým navigačním systémem. Výkon motoru až 198,5 kW/270 k je zcela dostatečný.

Žací kombinace se ovládá prostřednictvím panelu Expert 75, kde lze mimo jiné také nastavovat úroveň přítlaku. Požadovanou úroveň odlehčení poté zajistí hydraulika. Další malý ovládací panel v kabině traktoru je určen systému Sensosafe. V případě detekce zvířete tento panel vydá řidiči zmíněná upozornění a pokud se srnče nachází v dráze bočně nesených žacích strojů, pak panel také informuje o tom, zda je to vpravo či vlevo od traktoru. Detekovat systém umí nejen srnce, ale také například zajíce.

Předseda společnosti BONAGRO také zmínil zajímavou zkušenost ze začátku června, kdy byla v porostech firmy BONAGRO technologie Sensosafe firmy Pöttinger prakticky ověřována. Vybraný pozemek nejprve za letu nasnímkoval dron, vybavený termokamerou. Po přistání byly snímky staženy do počítače. Následně se pak na sklizeň vydala uvedená souprava traktoru New Holland a žací kombinace Pöttinger NovaCat A10, osazená systémem Sensosafe. Řidič s traktorem zastavoval i na místech, jež dron vůbec neidentifikoval – bylo zřejmé, že systém Sensosafe zachytil ještě více divoké zvěře v porostu, než dron. Je to dáno i tím,  že senzory se pohybují nad porostem v malé výšce. Testování napomohla i skutečnost, že výskyt divoké zvěře v porostech v tomto roce byl extrémní.

„Podle mého názoru má investice do systému Sensosafe smysl. Z naší strany je to také benefit a vstřícný postoj vůči přírodě,“ řekl předseda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down