02.09.2022 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setí a hnojení v různých variantách

Společnost Lemken je na našem trhu dobře známá především talířovými bránami a pluhy nebo radličkovými kypřiči. Ale zemědělské veřejnosti jsou dobře známé i secí stroje s pneumatickou distribucí osiva, nesoucí označení Solitair. Modelová řada Solitair nabízí velké množství variant secích strojů od nesených po tažené, se záběrem 3 až 12 m, integrovaným zásobníkem pro osivo nebo zásobníkem neseným v předním tříbodovém závěsu traktoru. Široké jsou i možnosti ve volbě půdozpracujících sekcí. V tomto článku se budeme věnovat modelu Solitair 9+ Duo, který je zajímavý různými možnostmi kombinujícími výsev osiva a přihnojení.  

Označení Duo napovídá, že na stroji je použit duální systém. Tak tomu skutečně i je a hned v několika úrovních. Jednak je dělený zásobník na osivo, a to v poměru 40/60 nebo 50/50 a dále je použito i dvojité výsevní ústrojí. Pro výsev i dávkování hnojiva jsou tedy použity vždy dva válečky, přičemž jsou po dvojici poháněny samostatným elektromotorem a díky šoupátkům nad každým válečkem je možné vypínat nezávisle každou polovinu pracovního záběru.

A jak je řešena distribuce a ukládání osiva a hnojiva do půdy? Osivo i hnojivo jsou unášeny proudem vzduchu, který vyvíjí hydrostaticky poháněný ventilátor. Až dorazí k secím botkám, jsou možné tři základní varianty jejich uložení do půdy. Liší se především v tom, zda bude vyseté osivo v půdě v kontaktu s hnojivem, či nikoliv.

Tři varianty

Ke kontaktu osiva s hnojivem dochází vždy, pokud je použita nejjednodušší varianta, tedy jen jedna rozdělovací hlava na každou polovinu záběru a osivo s hnojivem jsou distribuovány k secí botce v jednom semenovodu. Jde o tzv. single shot.  

Další variantou v ukládání osiva a hnojiva jsou dvě a dvě rozdělovací hlavy, tedy z každé dvojice vždy jedna pro osivo a druhá pro hnojivo. I v tomto případě jsou osivo s hnojivem ukládány do jednoho řádku, ale už dosáhneme určitého oddělení. K jedné botce totiž vedou dva semenovody – jeden přímo na dno drážky, vytvořené zdvojeným kotoučem, druhý semenovod pak ukládá hnojivo na povrch nebo do horní části této drážky.

Třetí variantou je použití čtveřice rozdělovacích hlav a vynechání poloviny secích botek. Každý druhý řádek je tedy určen pro hnojivo, které se tak nedostává do kontaktu s osivem. Výhodu tohoto řešení je možnost nastavení rozdílné hloubky pro setí a hnojení (až o 5 cm), jistou nevýhodou je to, že se sníží počet řádků. V případě některých plodin to však nemusí být na závadu. Při zvolení vhodných patron v rozdělovacích hlavách lze zvolit také možnost setí dvouřádků různých plodin.

Pravděpodobně nejvyužívanější možností duálního systému a dělného zásobníku je možnost souběžného setí dvou druhů polních plodin. To je sice častěji prováděno u plodin širokořádkových, ale i u těch takzvaně hustě setých může najít své uplatnění. Doplňkovou plodinu lze vysévat i ve směsi s hnojivem, nebo obráceně.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down